خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شهريان کابل از افزايش نرخ برخى مواد اوليه در ماه رمضان نگران اند

شهريان کابل از افزايش نرخ برخى مواد اوليه در ماه رمضان نگران اند

Jun 09, 2016 - 15:16

کابل (پژواک، ٢٠ جوزا ٩٥): در شهر کابل، امروز نسبت به پنجشنبه گذشته برعلاوۀ افزايش قيمت تيل، بوره و طلاى عربى، به دليل  فرارسيدن ماه مبارک رمضان؛ قيمت گوشت، برخى مواد لبنى، نوشابه ها و برخى ميوه ها نيز افزايش يافته است.

گوشت

حاجى رحم الدين يک تن از قصابان کلوله پشته شهرکابل گفت که امروز نسبت به پنجشنبه گذشته، قيمت يک کيلو گوشت گوسفند از ٣٤٠ به ٣٥٠ افغانى، و يک کيلو گوشت گوساله از ٣٢٠ به ٣٣٠ افغانى افزايش يافته است.

به گفته او کاهش واردات گاو و گوسفند از پاکستان و افزايش تقاضا براى گوشت، سبب بلند رفتن قيمت آن در بازارهاى شهر کابل شده است.

مواد لبنى، خرما و نوشابه

عبدالوکيل خوراکه فروش سرک سوم پروژه تايمنى شهر کابل به پژواک گفت که امروزنسبت به هفت روز قبل، قيمت يک پاکت قيماق" ملک پيک پاکستان " از ٥٠ به ٦٠ افغانى، يک پاکت شير "ملک پيک" پاکستانى نيز از ٢٠ به ٢٥ افغانى و يک کارتن تخم پاکستانى از ٨٥٠ به ٩٠٠ افغانى افزايش يافته است.

موصوف گفت که با فرا رسيدن ماه مبارک رمضان قيمت مواد يادشده افزايش يافته است.

توام با افزايش تقاضا براى خرما، قيمت آن نيز افزايش يافته است.

عبدالوکيل گفت که امروز نسبت به ده روز قبل قيمت يک قوطى خرما از ٥٠ به  ٧٠ افغانى بلند رفته است.

افزون برآن به گفته عبدالوکيل، قيمت يک کارتن نوشابه "سوپر کولا" و "کوکاکولا" از ١٩٠ به ٢٢٠ افغانى بيشترشده و در قيمت ساير نوشابه ها و مربا نيز تا ده افغانى افزايش آمده است.

ميوه

احمد جاويد يک تن از ميوه فروشان دهن باغ شهر کابل، به پژواک گفت که امروز نسبت به يک هفته قبل قيمت يک سير تربوز از ٨٠ به ١٠٠ افغانى و يک سير خربوزه از ٠٠ ٣ به ٣٥٠ افغانى افزايش يافته است.

به گفته او به دليل افزايش تقاضا براى  خريد ميوه در ايام رمضان شريف،  در قيمت اکثر ميوه هاى تازه در هر کيلو بيشتر از ده افغانى افزايش به عمل آمده است.

شهريان کابل مى­گويند که برخى دکانداران در ايام ماه مبارک رمضان، قيمت مواد  خوراکه را به طور خودسر بلند برده اند و بايد شاروالى کابل از قيمت ها کنترول نمايد.

عبدالقادر آرزو رييس نشرات شاروالى کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که به اساس سيستم اقتصاد بازار آزاد، شاروالى حق کنترول از نرخ ها  را ندارد.

وى افزود که بايد دکانداران خداوند (ج) را حاضر ديده اضافه ستانی نکنند.

درعين حال مفتی شمس الرحمن فروتن يکتن ازعالمان دين گفت: "کسانیکه گران فروشی می کنند و بالای مردم ظلم می کنند، باید بدانند که این کار نمی تواند اعمال شان را خوب و تجارت شان را رونق دهد."

او افزود: "نبی (ص) می فرماید که ماه رمضان ماه همدردی و مواسات با مومنان است. یکی از راه های اظهار همدردی در ماه رمضان این است که تاجران و سرمایه دارانی که مواد خوراکی را دربازار عرضه می کنند، نسبت به سایر ما ه ها باید  در ماه رمضان ارزان فروشی کنند."

به گفته اين عالم دين: (متاسفانه در کشور ما برعکس گفته پیامبر(ص) که در این ماه بايد مکافات و همدردی صورت گيرد، در عرضه مواد اولیه و خوراکی گران فروشی می کنند و باید مردم و حکومت  دراين خصوص توجه جدی نمايند."

ازسويى هم پوهاند عبدالقيوم عارف  استاد پوهنځى اقتصاد پوهنتون کابل گفت: "در حال حاضر مافيا در بازار نرخ ها را تعيين مى کند و بازار افغانستان يک بازار مافيايى شده است." 

او افزود که به اساس نظام  اقتصادى رايج در کشور، حکومت نمى تواند که از قيمت ها کنترول کند؛ زيرا بايد در اين چنين موارد قوانينى وجود  مى داشت که به اساس آن حکومت عمل مى کرد.

به گفته او حکومت بايد در سال هاى گذشته، مقرره ها و قوانينى را براى حمايت از حقوق مستهلکين درکشور تهيه مى کرد تا بر اساس آن، در اين چنين مواقع در بازار مداخله  ميتوانست.

به گفته عارف مسوده قانون انحصار که حدود ده سال قبل تهيه شده است، هنوز هم از سوى شوراى ملى طى مراحل نشده است.

امروز نسبت به هفت روز قبل قيمت تيل پترول، ديزل، بوره  و طلاى عربى افزايش يافته؛ اما قيمت روغن کاهش يافته است.

مواد خوراکه

فضل الرحمن ريیس اتحادیه تاجران مواد خوراکى شهر کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که امروز نسبت به پنجشنبه گذشته، قيمت فروش عمده ٤٩ کيلوگرام بوره پاکستانى به دليل کاهش توليدات و افزايش قيمت آن در پاکستان، در بازار هاى شهرکابل نيز از  ٢٢٦٠  به ٢٣٥٠ افغانى افزايش يافته است.

اما موصوف افزود که امروز نسبت به پنجشنبه گذشته، قيمت فروش عمدۀ ، ١٦ لیتر روغن شايسته به علت افزايش واردات آن از ١٠٦٠ به ١٠٥٠ افغانى کاهش يافته است.

به  گفته او، امروز چون هفت روز قبل قيمت فروش عمدۀ ٤٩ کیلو گرام آرد درجۀ اول قزاقستانى ١٢٨٠ افغانی و  بيست و چهار نيم کيلو گرام برنج سيله اول پاکستانى ١٦٠٠ افغانى می­باشد.

همچنان حاجى رحمت الله چاى فروش در مندوى شهر کابل گفت که امروز چون پنجشنبه گذشته، قيمت يک کيلو چاى سياه افريقايى ٢٦٠ افغانى و يک کيلو چاى سبز مدينه ٢٤٠ افغانى می‌باشد.

فروش پرچون بعضى مواد اولیۀ خوراکى، با قیمت فروش عمدۀ آن در برخى موارد تفاوت کم؛ اما در برخی موارد تفاوت زياد دارد.

به گفته عبدالوکيل خوراکه فروش سرک سوم پروژه تايمنى شهر کابل؛ امروز، قیمت فروش پرچون ٥٠ کیلو گرام بوره ٢٤٠٠ افغانی، ١٦  لیتر روغن مایع شايسته ١٠٨٠ افغانی،  پنجاه کیلوگرام آرد درجه اول قزاقستانى ١٣٥٠ افغانی، بيست و چهارو نيم کیلو برنج سیلۀ اول پاکستانى ١٨٠٠ افغانى، یک کیلو چاى سیاه افریقایى ٢٦٠ افغانى، و یک کیلو چاى سبز مدينه ٢٥٠ افغانی مى­باشد.

مواد سوخت

عبدالهادى يک تن از کارکنان تانک تيل وزير آباد شهر کابل گفت که امروز نسبت به پنجشنبه گذشته، قيمت يک ليتر پترول از ٣٨  به ٣٩ افغانی و يک ليتر ديزل از ٣١ به ٤٠ افغانى افزايش يافته است.

به گفته او قيمت تيل در بازار هاى جهانى نيز افزايش يافته است.

اما محمد شريف يک تن از گاز فروشان کلوله پشته شهر کابل، گفت که امروز  چون پنجشنبه گذشته، يک کيلو گاز مايع ٤٥ افغانى مى­باشد.

طلا

قيمت طلاى عربى افزايش يافته است.

محمد فواد مالک زرگرى حاجى حامد صالح‌ زاده در جاده تیمورشاهى شهر کابل گفت که امروز چون هفت روز قبل، يک  يک گرام طلاى روسى عيار ٥٨٥ را به ١٨٥٠ افغانى مى­فروشد.

اما به گفته او، امروز نسبت به پنجشنبه گذشته، يک گرام طلاى عربى عيار٧٩٠ از  ٢٢٥٠  به ٢٣٠٠ افغانى افزايش يافته است.

موصوف  علاوه کرد که قيمت طلاى عربى در بازار هاى جهانى نيز افزايش يافته است.

بر اساس معلومات صرافى صداقت در سراى شهزاده کابل، امروز ارزش خريد يک دالر امريکايى ٦٩،٣٣افغانى و هزار کلدار پاکستانى ٦٥٥ افغانى است.

پنجشنبه گذشته، ارزش خريد يک دالر امريکايى  ٦٩،٠٥ افغانى و هزار کلدار پاکستان  ٦٥٠ افغانى بود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement