خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سالانه بین ٦٠ تا ٧٠ هزار تُن آرد غنی شده در افغانستان توزیع می شود

سالانه بین ٦٠ تا ٧٠ هزار تُن آرد غنی شده در افغانستان توزیع می شود

Jun 15, 2016 - 17:29

کابل (پژواک، ٢٦ جوزا ٩٥): مسوولان سازمان غذایی جهان(WFP) می گویند که هر سال، حدود ٦٠ تا٧٠ هزار تن آرد غنی شده را از طریق پروژه های خود در افغانستان توزیع می کنند.

وحيدالله امانى مسوول مطبوعاتى سازمان غذايى جهان در افغانستان، این موضوع را امروز هنگام بازديد از توليد آرد غنی شده در کارخانه آرد "باختر" در کابل بیان کرد.

وی گفت که هر سال، حدود ٦٠ تا ٧٠ هزار تن آرد که توسط ویتامین های مورد نیاز، فولیک اسید و زینک غنی می شود، از طریق پروژه های این سازمان در مناطق مختلف کشور توزیع می شود.

به گفته امانی، برنامه غنى سازى آردهای خوراکی در افغانستان، از سال ١٣٨٥  به کمک سازمان غذایی جهان آغاز شده و در حال حاضر، این سازمان آرد غنی شدۀ مورد نیاز خود را از شش کارخانه آرد در کابل، هرات، کندز، بلخ و ننگرهار خریداری می کند.

مسوول مطبوعاتی سازمان غذایی جهان خاطر نشان کرد  که این سازمان، در مجموع به شمول این شش کارخانه، با ٢٧ کارخانه آرد بخاطر تولید آرد غنی شده و عرضۀآن به بازار همکاری می کند.

وى آرد غنى شده را براى کاهش سوء تغذیه به خصوص در اطفال، کم خونى زنان حامله و تکميل ويتامين مصرف کنندگان، مؤثر خواند و گفت که سازمان ملل متحد تلاش می کند با گسترش این برنامه، تمام آرد خوراکی مورد نیاز افغانستان را غنی کند.

عبدالمتين مسوول فابريکه توليد آرد باختر گفت که افغانستان، سالانه به شش میلیون تن آرد نیاز دارد که از آن جمله، حدود ٣٠ درصد آن از طریق این کارخانه و ٢٦ کارخانۀ دیگر در ولایات مختلف کشور تولید و به بازار عرضه می شود.

داکتر همايون لودين مسوول ديپارتمنت تغذیه وزارت صحت عامه، ضمن تقدير از برنامه غنى سازى آرد، گفت که اکثر آردهاى وارداتى، برعلاوه اينکه با ويتامين های مورد نیاز غنی نشده است، از کيفيت خوبی نيز برخورد دار نيست

 وى افزود که به اساس سروی که سه سال قبل صورت گرفته است،٤١ در صد اطفال کشور به سوء تغذیه، ٤٤  درصد اطفال زير سن پنج سال به کم خونى و ٤١ درصد زنان ١٥ تا ٤٩ ساله، با کم خونی مواجه هستند.

داکتر لودین تصریح کرد که استفاده از آرد غنی شده، می تواند سبب کاهش این کمبود ها شود.

 بر پایه معلومات اداره احصائیه مرکزی افغانستان، سال ۱۳۹۴، مقدار ٤،٧ ميليون تن گندم در کشور توليد شده است که نسبت به سال ١٣٩٣ مقدار ١٢،٩ درصد کاهش را نشان مى دهد و علت آن نیز کاهش کشت گندم للمی بوده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement