خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميسيون حقوق بشر: جلو اعدام هاى خودسرانه گرفته شود

کميسيون حقوق بشر: جلو اعدام هاى خودسرانه گرفته شود

Jun 23, 2016 - 10:41

ميمنه (پژواک،٣سرطان ٩٥): دفتر ولايتى کميسيون مستقل حقوق بشر فارياب، اعدام خودسرانۀ يک فرد متهم به ماينگذارى در ولسوالى گرزيوان فارياب را محکوم کرده مى گويد که عاملان اين رويدا، بايد هرچه زودتر بازداشت شوند.

بستگان قربانی انفجار يک ماين در ولسوالی گرزيوان ولايت فارياب، يکتن را به نام قاری محب الله  که متهم به ماينگذارى و همکارى با طالبان بود، دو روز قبل در انظارمردم در بازار منطقه تگابشان ولسوالى گرزيوان اعدام کردند.

سيد انور سادات والی فارياب، با تاييد اين رويداد گفت که  اين اعدام توسط کسانی صورت گرفته است که چند روز پيش در انفجار  ماين، يک عضو خانوادۀ شان کشته شده و يکتن ديگر مجروح گرديد است .

والى افزود که ماينگذار، پس از رويداد توسط بستگان قربانی بالفعل دستگير ميگردد و برخلاف قوانين نافذۀ کشور درمحضرعام اعدام ميشود.

وی گفت که  منطقه تگابشان از مرکز ولسوالی ١٧ کيلومتر فاصله دارد، در آن حاکميت دولتی نسبتا ضعيف ميباشد؛ اما اين موضوع را با جديت پيگيری ميکندو کسانيکه دست به اعدام خودسرانه اين مرد زده اند، مطابق قانون با آنها برخورد صورت مى گيرد.

سيد حفيظ الله فطرت رييس دفتر ولايتی کميسيون مستقل حقوق بشر فارياب، اعدام اين فرد متهم به ماينگذارى را محکوم نموده از دولت خواست که عاملان اعدام صحرايی را بازداشت و به چنگ قانون بسپارند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که اعدام  در قانون نافذۀ کشور تصريح گرديده است، در مورد آن دفتر حقوق بشر هيچگونه مخالفت ندارد؛ اما اعدام های خودسرانه و صحرايی بدون فيصله ارگانهای عدلی و قضايی خلاف قانون است .

رييس  دفترولايتى کميسيون مستقل حقوق بشرفارياب، با اظهارنگرانى افزود در صورتيکه جلو چنين حرکت ها گرفته نشود، دامنه اعدام های خودسر افزايش خواهد يافت و هرکس در هرجا دست به اعدام خواهد زد و نظم حکومت و جامعه برهم خواهد خورد.

در همين حال احمد جاويد بيدارسخنگوی والی فارياب گفت که يک هيئت در رابطه به اين قضيه توظيف شده است تا کسانی را که دست به اعدام صحرايی زده اند، دستگير و به چنگ قانون بسپارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement