خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت و حتا مردم، معلولین را از چشم انداخته اند"

اجتماع

آرشيف

مصاحبه ها

آرشيف

"حکومت و حتا مردم، معلولین را از چشم انداخته اند"

Jul 11, 2016 - 10:18

شهرهرات (پژواک، ٢١ سرطان٩٥): يک تن از معلولين پُرکار و توانا در ولايت هرات ميگويد که معلولان از چشم همه، به ویژه حکومت افتاده است.

عبدالعلی بارکزی مسوول بنیاد پیر در ولايت هرات، ٢٥ سال پیش در زمان تجاوز شوروی سابق در جنگ مجروح شد وپس از آن زمان تاکنون، از گردن به پايین معلول است.

عبدالعلی بارکزی، در سال ١٣٤٩هـ ش در قریه زیارتجاه ولسوالی گذره هرات، به دنیا آمده است.

او بنابر هوش و ذکاوت خدا دادی، به سن هفت سالگی توانست قرآنکریم را حفظ کندو در سنین نوجوانی به صفوف جهاد پیوست و سه بار در جنگ علیه نیروهای متجاوز شوروی وقت، زخمی و جهت تداوی، راهی شفاخانه های ایران و پاکستان گردیده است.

 اما بر اثر اصابت مرمی که به نخاع شوکی او اصابت کرده بود، برای همیشه از ناحیه گردن تا پاها به صورت کلی معلول و زمین گیر شده است.

عبدالعلی بارکزی طى يک مصاحبه اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که تا صد سال آینده، هر کسی که معلول به دنیا می آید ناشی از تاثیرات جنگ است.

بارکزی از رهبران پیشین جهادی انتقاد نموده افزود که آنان از مردم افغانستان سوء استفاده کردند.

او گفت: «مردم افغانستان از این غافل بودند، فرمانده هان ما که دم از قوماندان بودن، رهبر بودن و امیر بودن میزدند، ما را در میان راه معلوليت دور می اندازند و خود شان به وزارت و ریاست رسیدند و رهبران و قومندانان ما بر مردم ما ظلم کردند و هدف شان خدا و وطن پرستی نبوده.»

او علاوه کرد که حکومت و حتا مردم، معلولین را از چشم انداخته اند و هیچ گونه توجهی به آنان نمیشود.

بارکزى از مسوولین به ویژه رهبران حکومت خواست که در اين راستا بی توجه نباشند.

اما این معلولیت، سبب دست کشیدن بارکزی از تلاش و کوشش او نگردیده بلکه برخلاف تصور زندگی اش را به یک انگیزۀ قوی مبدل ساخت؛ انگیزه کمک به دیگران و بیرون کشیدن معلولین از حالت انزوا و گوشه نشینی، ازتوانایی های این جوان نیرومند است.

بارکزی، نماد صلح و توانایی در هرات شناخته میشود؛ او استاد و کارشناس دربخش نقاشی و معلولیت است.

درامه نویسی و سرودن شعر، از مهارت دیگر و توانایی های بارکزی است و در این راستا مهارت های خاصی دارد و تا کنون اشعار زیادی سروده است.

هر چند خود بارکزی از گردن به پائین معلول است؛ اما توانایی او انسان ها را شگفت زده می کند.

 او با دندان هایش نقاشی می کند، موزیک می نوازد، شعر می نویسد.

صدای نی شکسته، از چاله به چاه و عشق فقط خداست، از جمله آثار مهم عبدالعلی بارکزی می باشند.

تابلوهای شگفت انگیز بارکزی، تاکنون در نمایشگاه های بین المللی خوبتر درخشیده است و چند سال پیش در نمایشگاه مسعودشناسی در کابل، او تصویر احمد شاه مسعود رهبر پيشن جهادى را به تصویر کشید و این تابلوى او مقام اول را به دست آورد.

او تاکنون ده ها تصویر از رهبران و شخصیت های تاریخی جهان را کشیده است و چندین مدال طلا و نقره نیز به دست آورده است.

«کاریزک بهشت معلولین است» نام کتاب بارکزی است که چندی پیش از چاپ بر آمده است و همچنان این معلول توانا می گوید که چندین کتاب دیگر به نام های «عشق فقط خدا است»، «ماجراجویان راه حقیقت است»، « او می آید و همین اکنون در راه است»، «بدون قافیه» و چند کتاب دیگر آماده شده و اما بخاطر نبود بودجه تاکنون چاپ نشده است.

بارکزی هفت سال پیش با ثنا محسنی ازدواج کرد  و در وصف خانمش نیز کتابی را زیر نام«الهۀ ایثار» نوشته؛ اما تاکنون چاپ نشده است.

سه سال آسایشگاه معلولین زیر نام پیر هرات ساخته شده است که به گفتۀ بارکزی، تاکنون وزیر شهدا و معلولین از این مرکز دیدن نکرده است.

او افزود که در مرکز توان بخشی معلولین «پیر هرات»، تلاش شده تا معلولین از توانایی های شان آگاه شوند و علیه باورهای غلط جامعه نسبت به معلولین مبارزه شود.

اکنون بیش از  يکهزار معلول، از برنامه های مختلف این بنیاد مستفید شده اند.

بارکزى از بعضی فعالیت هایش در این مرکز یاد کرد و گفت: "برای ٢٥٠ معلول کمپیوتر و وبلاک نویسی یاد دادیم که حالا هر کدام شان می توانند در یک اداره کار کنند؛ در بخش حرفه توانستیم بیش از ٥٧ تن دختر را معلم خیاطی، گل سازی و قالین بافی بسازیم و گواهی نامه برای شان داده شده است."

وى علاوه کرد: "در بخش درمان هم ما با شفاخانۀ فرانسوی ها وشفاخانۀ آلمان ها در کابل تفاهمنامه هايی داریم که ١١ دختر را با اعصا و ویلچر روان کردیم، بعد آنها با پا های خود برگشتند."

در همین حال ثنا محسنی خانم عبدالعلی بارکزی و معاون بنیاد پیرهرات، به پژواک گفت که او پس از ١١ سال شناخت از بارکزی، با او ازدواج کرده و اکنون از زندگی اش راضی است.

محسنی افزود که اکنون ٧ سال از زندگی مشترک شان میگذرد و در این مدت، از لحاظ روحی و معنوی بسیار رشد کرده است.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan