خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسدود کردن راه باشنده هاى بلخاب را دچار مشکل کرده است

مسدود کردن راه باشنده هاى بلخاب را دچار مشکل کرده است

Jul 19, 2016 - 17:05

سرپل(پژواک، ٢٩ سرطان ٩٥): باشنده هاى ولسوالى بلخاب سرپل می‌گویند که به دنبال مسدود شدن راه بلخاب – شهر سرپل، قيمت مواد اوليه در اين ولسوالى افزايش يافته و مردم در انتقال مريضان به شفاخانه، دچار مشکل شده اند.

آنها اين مشکلات شان را حين سفر محمد ظاهر وحدت والى سرپل و برخى اعضاى شوراى ملى، شوراى ولايتى و مقام‌هاى ديگر اين ولايت به بلخاب، مطرح کردند.

والى و مقام‌هاى ياشدۀ ديگر، دو روزقبل توسط هليکوپتر به بلخاب سفر نمودند و بعد از چاشت ديروز، به مرکز ولايت بازگشت کردند.

مردم محل می‌گویند راهى که ولسوالى بلخاب را از طريق منطقه ده مردۀ ولسوالى سانچارک اين ولايت به شهر سرپل وصل می‌کند، از حدود چهار ماه به اين طرف، از سوى مخالفين مسلح دولت بر روى موترهاى مسافربرى مسدود شده و حدود يک ماه می‌شود که در اين مسير، به موترهاى باربرى نيز اجازه عبور داده نمى­شود.

عبدالله انصاری ولسوال بلخاب سرپل در محفلى که به مناسبت سفر والی در مرکز بلخاب تدوير شده بود، از هم مرز بودن اين ولسوالى با مناطق ناامن شکايت نمود و از والى خواست تا براى حل مشکل مسدود بودن راه در ده مرده، اقدامات لازم را در نظر گيرد؛ زيرا قيمت مواد اوليه در اين ولسوالى درحال افزايش است و مردم را دچار مشکل کرده است.

وی گفت که اکنون تنها موترهاى خُرد مسافربرى، از طريق دره صوف ولايت سمنگان- شهر مزارشريف ولايت بلخ و ولايت جوزجان به مرکز ولايت سرپل، با بسيار مشکل رفته می‌توانند؛ زيرا در اين مسير که ٣٠٠ کيلومتر طول دارد، جاده در مناطق شترگردن و دره گلوى بلخاب، نياز به بازسازى دارد.

موصوف گفت که راه بلخاب- شهر سرپل ١٣٠ کيلومتر است.

حاجی محمد صادقی یک تن از متنفذین بلخاب، با ابراز نگرانی از بی توجهى دولت به حل مشکل مسدود شدن راه مواصلاتی این ولسوالی با مرکز ولایت شکايت کرد.

به گفته او پس از مسدود شدن راه، در اين ولسوالى، قیمت یک بوری آرد پنجا کيلويى از ١٤٠٠ افغانى به ١٨٠٠ افغانى، ده کيلو روغن از يک هزار به ١٣٠٠ افغانى و يک ليتر پترول از ٣٨ به ٥٠ افغانى افزايش يافته است.

حاجی محمدی باشنده ترخوج مرکز بلخاب، به آژنس خبرى پژواک گفت: "راه ده مرده مسدود است، اگر ما مریض عاجل داشته باشیم تا که به شهر مزار شریف مرکز ولايت بلخ انتقال می دهیم، در مسیر راه تلف مى­شود که روز گذشته مادر آمر معارف اسبق ولسوالی بلخاب، يک نمونه است که در مسیر راه به علت بلند رفتن فشار خون از بین رفت."

محمد ظاهر وحدت والی سرپل، در نشست يادشده گفت که براى حل مشکل مسدود شدن راه بلخاب تلاش می‌کند و می‌کوشد که جاده در مناطق شترگردن و دره گلوى بلخاب، بازسازى و عريض شود تا مشکل عابرين اين مسير رفع گردد و  موترهاى باربرى نيز از اين مسير رفت و آمد کرده بتوانند.

همچنان وى افزود که براى حل مشکلات امنيتى، تشکيل صد نفرى پوليس محلى منظور شده است.

او از مردم خواست تا حکومت را در راستاى تامين بهتر امنيت، همکارى کنند.

طالبان تاکنون درمورد اظهارنظرنداشته اند .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement