خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات تربوز و خربوزه در سمنگان، امسال بى سابقه بوده است

حاصلات تربوز و خربوزه در سمنگان، امسال بى سابقه بوده است

Aug 03, 2016 - 13:57

ابیک(پژواک، ١٣ اسد ٩٥): در سمنگان امسال نسبت به سال گذشته، به دنبال استفاده از روش هاى جديد زراعتى، کشت خربوزه و تربوز١٩ درصد؛ اما حاصلات آن ٢٩ درصد افزايش يافته است.

نورمحمد آمر امور زراعتى رياست زراعت و مالدارى سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که سال گذشته، در اين ولايت در ٦٣٥٠ هکتار زمين خربوزه و تربوز کشت شده بود؛ اما امسال اين رقم به ٧٥٥٠ هکتار رسيده است.

موصوف به اساس بررسى هاى تخمينى اداره يادشده گفت که سال گذشته، حاصلات تربوز و خربوزه ٥٢ هزار تن حاصل داشت.

به گفته او بررسى هاى ابتدايى نشان مى دهد که امسال حاصلات اين دو نوع ميوه، به ٦٧ هزار تن خواهد رسيد. در سمنگان برداشت حاصل اين دو نوع ميوه در آخر جوزا آغاز و تا ماه سنبله ادامه پيدا مى کند.

به اساس معلومات نورمحمد، بررسى ها نشان مى دهد که سال گذشته، از مدرک حاصلات ميوه هاى يادشده ٤٤٥ ميليون افغانى عايد به دست آمده بود؛ اما امسال اين رقم به بيش از ٥٨٠ ميليون افغانى خواهد رسيد.

گلاب الدین غیاثی مدیرحفاظت نباتات اداره زراعت گفت که توجه جدی اداره زراعت به کشت تربوز و خربوزه،  دادن آموزش هاى فنى به دهاقين، ترويج سيستم هاى جديد زراعتى چون کشت زير پلاستيک و غيره، سبب افزايش حاصلات و تشويق دهاقين براى کشت بيشتر اين نوع ميوه ها شده است.

موصوف افزود که تلاش هاى آن اداره در بخش هاى يادشده، از چندين سال به اين طرف ادامه دارد و بنا بر همين تلاش ها حاصلات امسال اين ميوه ها در اين ولايت بى سابقه بوده است.

فيض محمد باشنده قريه غزنيگک ولسوالى حضرت سلطان اين ولايت، حين فروش خربوزۀ نوع "امرى" در ايبک مرکز ولايت سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که حاصلات خربوزه و تربوز، در منطقه آنها نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

"امری" بهترین نوع خربوزه می باشد.

وى افزود که اين حاصلات به دنبال استفاده از روش هاى جديد کشت اين دو نوع ميوه، افزايش پيدا کرده است. او نگفت که حاصلات چه مقدار افزايش داشته است.

فيض محمد علاوه کرد که کارمندان اداره زراعت، به وى و دهاقين ديگر روش هاى جديدى چون کشت زير پلاستيک، استفاده از دواهاى جلوگيرى از آفات و تغيير در زمان کشت، آموزش داده شده است.

موصوف خاطرنشان کرد که سابق اين ميوه را در يک زمان کشت مى کرد؛ اما اکنون هر بيست روز بعد کشت مى کند و فايدۀ اين کار، اين است که حاصل آن در زمان هاى متفاوت برداشت مى شود.

وى گفت که برداشت حاصل در زمان هاى متفاوت سبب مى شود که تمام حاصلات فروخته شود و از ضايع شدن و يا خراب شدن آن، جلوگيرى گردد.  

همچنان قاری تاج محمد يک تن از زارعین قریه لرخابی ولسوالی حضرت سلطان اين ولايت گفت که حاصلات امسال تربوز و خربوزۀ او، حدود ٢٥ درصد افزايش يافته است.

او استفادۀ بيشتر از روش هاى جديد چون زير پلاستيک ساختن کشت و غيره را عامل افزايش حاصلات دانست و گفت که سال گذشته قسمتى از کشت؛ اما امسال تمام کشت خود را زير پلاستيک ساخته و اين کار، سبب مرطوب نگاه کردن کشت و عمده ترين عامل افزايش حاصلات شده است.

به اساس معلومات او، امسال در ١٥٠ جريب زمين خربوزه و تربوز کشته کرده و اميدوار است که از آن ٣٥ هزار سير تربوز و ٢٠ هزار سير خربوزه حاصل داشته باشد.

به گفته او، تربوز و خربوزۀ اين ولايت، بر علاوۀ سمنگان در کابل، بلخ و برخى ولايات ديگر کشور به فروش رسانده مى شود.

به گفته تاج محمد، امسال مى تواند از بابت ميوه هاى يادشده، حدود يک عشاريه هشت ميليون افغانى عايد خالص داشته باشد.

 به گفته او؛ امسال نيز چون سال گذشته يک سير تربوز ٥٠ افغانى و يک سير خربوزه ٦٠ افغانى فروخته مى شود.

تربوز و خربوزه در فراه، جوزجان، بغلان، فارياب، کندز، بلخ و برخى ولايات ديگر کشور کشت مى شود. 

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement