خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بلخى: پنجاه درصد مکاتب کشور فاقد تعمير اند

بلخى: پنجاه درصد مکاتب کشور فاقد تعمير اند

Aug 11, 2016 - 16:29

باميان (پژواک،٢١اسد٩٥): وزير معارف مى گويدکه نيمى از مکاتب افغانستان فاقد ساختمان بوده وتعليمات بيش از ١٦ هزار معلم پائين تر از درجه بکلوريا مى باشد.

اسدالله حنيف بلخى وزير معارف کشور که به ولايت باميان سفرکرده است از نارسايى ها و مشکلات در نظام معارف کشور ياد آورى کرده گفت که درسالهاى گذشته پول ۶۳۶ پروژه ساخت مکتب از حکومت گرفته شده اما اين مکاتب يا ساخته نشده وياهم اين پروژه ها نيمه کاره رها گرديده اند.

وى بابيان اينکه نصف مکاتب افغانستان ساختمان نداشته وشاگردان زير خيمه ها ودر فضای باز درس ميخوانند گفت که پنجاه درصد معلمين کشور ١٤پاس،١٨درصد ليسانس  وتعليمات بيش از ١٦ هزار معلم ديگر پائين تر از درجه بکلوريا(پائين تر از صنف ١٢) مى باشد.

بلخى در مورد کمبود معلمين در ولايت باميان گفت، وزارت معارف به تنهايى نمى تواند مشکلات درنظام معارف را حل کند بناء مردم بايد در همه بخش ها با وزارت معارف همکارى نمايند.

وزير معارف افزود: ((درولسوالی های بهسود ميدان وردک معلمين باسواد را مردم با هزينه خود استخدام ميکنند تا شاگردان مکاتب شان سطح سواد شان ارتقا پيدا کند درباميان و دايکندى نيز چنين همکارى با معارف صورت گرفته است به همين دليل است که دراين مناطق نسبت به ديگر مناطق کشور سطح سواد بالاتر است. ))

موصوف،از کمبود بست معلمين  ياد آور شده گفت متاسفانه در سالهای قبل که بودجه و پول بود يا پول حيف وميل گرديده ويا کار درست در بخش معارف افغانستان صورت نگرفت و فعلا نظام معارف کشور با کمبودی تخمينی ۳۰ تا چهل هزار معلم مواجه مى باشد.

او علاوه کردکه  وزارت معارف در دستور کار خود دارد تا تمام مکاتب ،معلمين و شاگردان معارف را در سطح افغانستان بررسی کرده که به همين منظور به تمام ولايات هيات های از مرکز اعزام ميشوند که پس از بررسى ميتوان بصورت شفاف بست ها را تعيين و به گونه آمارى رقم مکاتب ، معلمين و شاگردان اعلام مى شود

محمد طاهر زهير والی باميان به وزير معارف گفت که در راستای شفافيت در معارف باميان تلاشهاى زيادى صورت گرفته است ،رييس وبرخى مديران معارف که در فساد دست داشتند به زندان انداخته شده اندواميداست که وزارت معارف در راستای رفع مشکلات معارف باميان توجه بيشترکند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement