خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"دختران نيز مثل مردان نياز به ورزش دارند"

"دختران نيز مثل مردان نياز به ورزش دارند"

Aug 13, 2016 - 17:30

چاریکار(پژواک، ٢٣ اسد٩٥): برخى دختران در پروان، از مساعد نبودن زمينۀ ورزش براى شان شکايت دارند و خواهان ساخت مکان ورزشى مصوون و مختص براى خود در اين ولايت مى باشند.

آنها مى گويند که هر انسان (مرد و زن) براى حفظ سلامتى خود نياز به ورزش دارد؛ اما آنان به دليل نبود مکان ورزشى مخصوص خانم ها، حساسيت هاى موجود در جامعه نسبت به ورزش زنان و تهديدهايى که متوجه ورزشکاران زن در اين ولايت است، نمى توانند ورزش کنند.

شکیبا رزاقی سى ساله باشنده ناحیه سوم شهر چاریکار مرکز ولایت پروان، به پژواک گفت که در ماه جوزا ١٣٩٣ کلب پرورش اندام و تکواندو در مقر ریاست امور زنان پروان ایجاد شد و ١٢ دختر به شمول وى در اين کلب، از يک آموزگار ايرانى به نام مريم مسايل فنى و تخنيکى تکواندو و پرورش اندام را ياد مى گرفتند و تمرين مى کردند.

او افزود که تمرين آنها در اين کلب چهار ماه ادامه پيدا کرد؛ اما وى و يازده دختر يادشده ديگر، بعد از آن تمرين در اين کلب را ترک کردند که يک روز افراد مسلح ناشناس داخل کلب شدند، شیشه های اتاق را شکستاندند و گفتند که دخترها ديگر به اين مکان ورزشى نروند.

او گفت که افراد مسلح يادشده فرار کردند؛ اما دختران بعد از آن روز ورزش را ترک نموده و ارگانهاى مسوول اين ولايت، تا حال در اين راستا کارى نکرده اند.

زینت میرزاد ١٧ ساله متعلم صنف دهم الف مکتب حره جلالى شهر چاريکار گفت که بعضى روزها در مکتب با دختران ديگر واليبال مى کند؛ زيرا در آن جا مردها نمى باشند؛ اما با آنکه علاقمند فوتبال و واليبال است، به دليل مشکلات امنيتى، نبود جای مناسب ورزشی برای خانم ها و مشکلات ديگر نمى تواند اين بازى هاى ورزشى را به شکل فنى ياد بگيرد.

او در مورد تمرين در کلب هاى ورزشى افزود: "اول خو از خانه اجازه نمی دهند، دوم ترس و هراس دارم؛ اگر مردم خبر شود که دختر فلانی ورزش می کند، کُل مردم به دید بد مى بينند."

جمیله ٢٢ ساله باشنده سرک هوفيان شريف چاريکار که تکواندو را از برادرش ياد گرفته است، نيز از نبود مکان مناسب براى ورزش دختران در اين ولايت شکايت نموده گفت که در پروان، در حالى سهولت ها براى ورزش دختران وجود ندارد که در کابل و برخى ولايات، اين سهولت ها موجود است.

دختران يادشده، از حکومت مى خواهند که سهولت هاى لازم براى ورزش دختران چون ايجاد مکان مناسب و دور از انظار مردها، تامين امنيت دختران ورزشکار و غيره را در پروان فراهم سازد؛ زيرا دختران نيز چون مردها براى حفظ سلامتى شان نياز به ورزش دارند.

زرمینه میرزاد آمر لیسه حره جلالی در شهر چاریکار گفت که اين ليسه بيش از دو هزار شاگرد دختر دارد و حدود دو صد تن آنها در صحن اين ليسه به شکل غيرفنى فوتبال و واليبال بازى مى کنند؛ زيرا سهولت هاى لازم براى آنها از سوى آمريت ورزشى اين ولايت مساعد نشده است.

وى گفت که سال گذشته، حدود دو صد دختر براى ايجاد تيم کرکت ثبت نام کردند؛ اما تا حال در اين مورد اقدام عملى نشده است.  

اما محمد حامد صدیقی مسول کرکت بورد در پروان گفت که تمام وسایل ورزشی، براى اين تيم آماده شده و به زودى آموزش براى اين دو صد تن آغاز خواهد شد.

همچنان سید حسام الدین سادات آمر ورزشی پروان، با تاييد وارد شدن افراد مسلح به کلب دختران در مقر رياست امور زنان و از فعاليت بازماندن اين کلب، گفت که مکان ورزشى براى دختران به دليل نبود امکانات مالى تا حال ايجاد نشده؛ اما تلاش دارد که بودجه براى اين کار و رشد ورزش خانم ها در اين ولايت را تدارک کند.

نادره گیاه ريیس امور زنان پروان و خانم هوسی بایان عضو شورای ولایتی پروان، با تاييد مشکلات در عرصه ورزش دختران در اين ولايت مى گويند که براى ايجاد مکان مصوون ورزشى براى دختران، با چندين نهاد صحبت کرده اند.

مل پاسوال محمد زمان مموزی قوماندان امنيه پروان گفت که در ماه جوزاى ١٣٩٣ وى قوماندان امنيه پروان نبود و از وارد شدن افراد مسلح و تهديد آنها براى دختران ورزشکار معلومات ندارد.

او خاطر نشان کرد که پوليس، آماده تامين امنيت مکان هاى ورزشى و ورزشکاران دختر مى باشد؛ اما تا حال شکايتى را در اين قسمت دريافت نکرده است.

موصوف گفت که در حال حاضر نيز برخى خانم ها در منطقه گلغندى مرکز ولایت پروان دوش مى کنند و پوليس مواظب شان مى باشد.

برخى باشنده هاى اين ولايت با ورزش دختران مخالفت مى کنند؛ اما برخى ديگر موافقت مشروط دارند.

رامین ٢٥ ساله باشنده شهرک گلغندی که در مسير پروان- کابل رانندگى مى کند، گفت اگر مکان ورزشى براى دختران نيز ايجاد شود، به دختران فاميل خود اجازه رفتن به آن را نمى دهد؛ زيرا به دليل بيشتر شدن فساد اخلاقى، شرايط براى ورزش دختران مساعد نيست.

وى علاوه کرد: "دخترها در خانه بنشینند و کار خانۀ خود را بکنند، از کار خانه خلاص شوند، زیاد است."

اما شفیق الله محصل صنف دوم ادبیات دری پوهنتون پروان و باشنده قلعه خواجه ولسوالی بگرام اين ولايت گفت که مخالف ورزش دختران نيست؛ زيرا دختران نيز چون مردها نياز به ورزش دارند.

موصوف افزود که اگر مکان مناسب براى ورزش دختران ايجاد شود و حکومت حمايت لازم از ورزشکاران دختر کند، خواهران شان را اجازه مى دهند که به اين مکان ورزشى براى ورزش بروند.

مولوی زمری قانع یک تن از علمای دین در پروان گفت که اسلام با ورزش دختران مخالفت ندارد؛ اما زنان و دختران به شرطى مى توانند در یک مکان مناسب که از ديد مردان دور باشد ورزش کنند که حجاب شرعى داشته باشند و استاد رهنمای او نيز زن باشد.

به اساس معلومات آمريت ورزشی پروان، در اين ولايت حدود ده هزار ورزشکار مرد در ١٨ فدراسيون مختلف فعاليت دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement