خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۱۲ قرارداد و پروسۀ تدارکاتی اعمار سرک یکاولنگ - دره صوف تاييد شد

۱۲ قرارداد و پروسۀ تدارکاتی اعمار سرک یکاولنگ - دره صوف تاييد شد

Aug 14, 2016 - 17:01

شهرکابل (پژواک، ٢٤ اسد ٩٥): کمیسیون تدارکات ملی، ۱۲ قرارداد را به ارزش حدود هشت میلیارد افغانی منظور و پروسۀ تدارکاتی اعمار سرک یکاولنگ - دره صوف را تايید نمود.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعاتى رياست جمهورى، به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که جلسه کمیسیون تدارکات ملی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز  گذشته در ارگ برگزار گردید.

منبع افزوده است که در این جلسه ۱۲ قرارداد به ارزش حدود ۸ میلیارد افغانی منظور گردید که شش قرارداد چارچوبی اعاشه و محروقات وزارت امور داخله، حاوی  ۳۸ بخش (لات) شامل آنها می باشد. 

منبع علاوه کرده است در آغاز، حمید طهماسی رئیس تفتیش و بررسی ریاست عمومی اداره امور و همچنان رئیس هیئت ناظر و هیئت بررسی قراردادهای وزارت امور داخله، از پیشرفت پروسه طی مراحل قراردادهای چارچوبی آن وزارت به کمیسیون تدارکات ملی گزارش ارایه نمود.

او اذعان داشت که جریان طی مراحل تدارکاتی این قراردادها که بیش از ۱۳۲ بخش (لات) را شامل میگردد، به سرعت و دقت لازم به پیش میرود و در نتیجه علاوه بر اینکه این پروسه تسریع گردیده، در داوطلبی ها رقابت سالم نیز افزایش یافته است.

طهماسی گفت: "تثبیت نیازمندی نسبت به گذشته بگونه بهتر و واقعبینانه تر ترتیب گردیده و همچنان در قیمت قراردادها در مقایسه به قراردادهای گذشته، کاهش قابل ملاحظه به میان آمده است."

موصوف اضافه نمود که با وجود بهبود یافتن پروسه تدارک قراردادهای چارچوبی، هیئت ناظر جهت هرچه بهتر شدن پروسه و سیستم تدارکات، سفارشاتی نیز به وزارت امور داخله ارائه میکند.

این موارد شریک کردن اسناد قراردادهای عقد شده و همچنان گزارش از پیشرفت اجرای این قرادادها به اداره تدارکات ملی جهت نظارت از چگونگی تطبیق قراردادها، تطبیق پالیسی ملکی سازی بخش تدارکات با جذب افراد متعهد و شایسته، ایجاد سیستم ابتدایی الکترونیک به منظور پیگیری پیشرفت پروسه ها، و پرداخت های به موقع و مطابق به شرایط قرارداد را دربر می گیرد. 

او در اخیر از تلاش های اداره تدارکات ملی و وزارت امور داخله و بخش سیستیکایِ حمایت قاطع (قومندانی نیروهای مشترک انتقال برای افغانستان)"CSTC-A" بخاطر اجراآت خستگی ناپذیر شان در زمینه طی مراحل تدارکاتی این قرادادها و بخاطر تحقق هدایات کمیسیون تدارکات ملی، ابراز امتنان و قدردانی نمود.

در خبرنامه افزوده شده است که کمییسیون تدارکات ملی پس از استماع گزارش، نتیجه روند تطبیق قراردادهای چارچوبی را قناعت بخش دانست و آنرا یک گام مؤثر در جهت اصلاح نظام تدارکات عامه عنوان کرد.

رئیس جمهور از طهماسی و همکاران شان بخاطر نظارت مؤثر از این روند، اظهار قدردانی نمود و اجراآت اداره تدارکات ملی، وزارت امور داخله و اداره سیستیکا را قابل ستایش خواند.

کمیسیون تدارکات ملی، بسته دوم قراردادهای چارچوبی را در پرنسیب و مشروط بر صحه گذاری هیئت ناظر و سیستیکا، نیز تائید کرد.

علاوه بر آن، قرارداد بخش اول اعمار دیوارهای احاطه، دروازه ها، دیوارهای استنادی، مبرزها و سیستم نصب برق ۳۶ باب مکتب در ولایت دایکندی و اعمار بخش دوم جاده حلقه یی هرات که ۲۵ کیلومتر طول دارد، نیز مورد تصویب کمیسیون قرار گرفت.

کمیسیون تدارکات ملی، وزارت فواید عامه را مکلف ساخت که در زمینه تطبیق پروژه جاده حلقه یی هرات پلان تطبیقی مشخص و واقعبینانه را از شرکت قراردادی مطالبه نموده و از روند عملی شدن پروژه نظارت دقیق انجام دهد.

در این نشست همچنان تأکید گردید که معلومات این پروژه با شاروالی و باشندگان آن ولایت شریک ساخته شود تا نظارت مردمی از روند تطبیق با کیفیت پروژه نیز صورت گیرد.

استخدام شرکت مشورتی جهت نظارت و ارزیابی پروژه CBR، دیزاین مهندسی ساختمان مرکز اولی آسان خدمت، تعدیلات در پروژه تعمیر خدمات صحی وزارت امور داخله، تدارک تیل مورد نیاز دافغانستان برشنا شرکت و فسخ قرارداد تهیه تجهیزات، نصب و مونتاژ دستگاه کوچک برق آبی اسعد آباد ولایت کنر، نیز از سوی کمیسیون منظور گردید.

از جانب دیگر، کمیسیون تدارکات ملی پیشنهاد وزارت فواید عامه مبنی بر آغاز طی مراحل پروسه تدارکاتی اعمار سرک دهلیز شمال و جنوب از ساحه یکاولنگ بامیان الی دره صوف سمنگان را با استفاده از روش داوطلبی مقید تائید نمود.

رئیس جمهور آغاز پروسه تدارکات این پروژه مهم و بزرگ را برای انکشاف افغانستان مرکزی یک گام مهم عنوان کرد و هدایت داد که مناطق مرکزی از زندان جغرافیای طبیعی خارج و به ولایات و شاهراه های کشور وصل گردد.

همچنان به وزارت فواید عامه هدایت داد که در قسمت پروژه سازی شبکه شاهراه های افغانستان در آینده طور پلانگذاری کند که فرصت تطبیق پروژه ها با استفاده از ظرفیت و توانایی شرکت های داخلی نیز فراهم گردد.

کمیسیون تدارکات ملی قرارداد تهیه، اعمار و نصب سب استیشن ۲۲۰ کیلو ولت و شبکه ۲۰ کیلو ولت برای تونل سالنگ را که از جانب د افغانستان برشنا شرکت پیشنهاد گردیده بود، جهت بررسی هر چه بیشتر و تکمیل اسناد اعاده نمود.

بر اساس معلومات خبرنامه، در این جلسه محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، وزرای مالیه، عدلیه و اقتصاد، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنا، رئیس هیئت ناظر و بررسی قراردادهای وزارت امور داخله، مسئولین اداره تدارکات ملی، ناظرین شفافیت از  کمیسیون مواصلات و مخابرات مشرانو جرگه، کاکس شفافیت پارلمانی، سیگار و  سیستیکا حمایت قاطع نیز اشتراک داشتند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement