خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس جمهور: می‌خواهم هر خانوادۀ عودت‌کننده صاحب جایداد شرعی شود

رييس جمهور: می‌خواهم هر خانوادۀ عودت‌کننده صاحب جایداد شرعی شود

Sep 01, 2016 - 16:21

کابل (پژواک، ١١ سنبله ٩٥): رييس جمهور اشرف غنى بر تاکيد حل مشکلات مهاجرين افغان گفت، مى‌خواهد  هر خانوادۀ عودت‌کننده صاحب جایداد شرعی شود.

در يک اعلاميه که از رياست جمهورى منشر شده، امده است که محمد اشرف غنی شام روز گذشته با شماری از بزرگان و نماینده‌گان مهاجرین افغان مقیم پاکستان در ارگ دیدار کرد.

منبع مى افزايد، در آغاز این دیدار داکتر حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان و نمایندۀ فوق‌العادۀ رئیس جمهور در آن کشور گفت: مهاجرین افغان بار دوش نیستند، بلکه سرمایۀ مردمی اند و آنها تعهد نموده‌اند که از مهاجرت، دوری از وطن و مشکلات زندگی خود را رهانیده، زندگی باعزت و مطمئن را در داخل کشور اختیار کنند.

زخیلوال گفت:((همه روزه از سه‌هزار تا پنج‌هزار مهاجر از پاکستان به‌کشور عودت می‌کنند، و برگشت آنها در بهبود وضعیت اقتصادی و تامین امنیت و ثبات کشور موثر است.))

وی از کمیشنری سازمان‌ ملل متحد در امور عودت‌کننده‌گان و ادارۀ بین‌المللی مهاجرت تشکری کرد، که همیشه از حق مهاجرین حمایت کرده و نقش برجسته را ایفا کرده‌اند.

سپس انجنیر الهام عمر هوتکی يکى از نماينده گان مهاجرين، عودت مهاجرین را فرصت خوبی برای آبادی کشور دانسته گفت که بخاطر زندگی آرام عودت کننده‌گان مودل موثر خانه‌سازی ترتیب شده‌است.

هوتکی گفت: ((سفارت افغانستان در پاکستان باید مرکز هماهنگی را برای عودت کننده‌گان ایجاد نماید، تا امور عودت و خدمات برای آنها به‌صورت خوب تنظیم گردد.))

بریالی میاخیل به‌نمایندگی از اتحادیۀ ترانسپورت مهاجرین افغان در پیشاور گفت که مهاجرین افغان سرپناه ندارند، پالیسی وزارت مهاجرین پیچیده است و بعضی از مهاجرین افغان که در اثر جرایم کوچک زندانی‌اند، باید رها شوند.

وی علاوه کرد که کمیشنری ملل‌متحد در امور عودت‌کننده‌گان باید کمک‌های خویش را به‌مهاجرین افزایش دهد، و عودت‌کننده‌گان با عزت اسکان مجدد گردند تا سبب تشویق و عودت سایر مهاجرین گردد.  

محمد نور احمدزی نمایندۀ ترانسپورت مهاجرین افغان گفت، هزاران موتر افغان ‌ها به‌نام پاکستانی‌ها ثبت‌اند و اسناد آن باید به نام افغان‌ها تغییر نام یابد، ترافیک و مسئوولین ترازو راننده‌های که وزن قانونی را انتقال می‌دهند، اذیت می‌کنند و باید این مشکلات مرفوع گردد.

حاجی رسول خان نمایندۀ تاجران ملی گفت که برای آبادی کشور سرمایۀ خویش را از پاکستان انتقال مى دهند .

موصوف افزود: ((اما یک اندازه سرمایۀ ما به نام پاکستانی‌ها می‌باشد، در بعضی موارد تاجران افغان و پاکستانی شراکت دارند و حسابات بانکی به‌نام آن‌ها است. کارخانه‌ها و مارکیت‌های ما را به قیمت اندک می‌خواهند و پول‌های پیش‌پرداخت ما را مسترد نمی‌کنند، پس حکومت در این زمینه با ما همکاری نمایند و در هر ایالت پاکستان برای ما وکیل استخدام کند.))

نورحبیب حبیب نمایندۀ مدیران مکاتب مهاجرین در پاکستان، گفت که برای استادان، شهرک‌های خاص درنظر گرفته شود و مکاتب ثبت شده دوباره ثبت نگردد و همچنان برای شاگردان مهاجر بورسیه‌های تحصیلی اعطا گردد.

عبدالطیف به‌نمایندگی از اتحادیه قالین فروشان صحبت کرده، گفت که قالین‌بافان همکاران خوب حکومت‌اند، زیرا باعث اشتغال‌زایی می‌شوند، و باید در زمینۀ فراهم‌نمودن زمین و سایر سهولت‌ها با آنان کمک صورت گیرد.

عبدالرحمن نمایندۀ افغان‌های مهاجر مقیم کویته پاکستان از سفیر افغانستان و سایر مسئوولین تشکری کرد که مهاجرین را برای عودت به ‌کشور تشویق می‌کنند. وی پیشنهاد کرد که بعضی مهاجرین که کارت مهاجرت ندارند، با آنان کمک شود و زمین‌ها و جایدادهای غصب‌شدۀ شان دوباره داده‌شود، و همچنان مهاجرین به‌شکل تدریجی به‌کشور عودت نمایند.

شیر محمد به‌نمایندگی از کوچی‌ها گفت که ما می‌خواهیم به کشور خود عودت کنیم، اما محل سکونت ندارند  کوچیان بی‌بضاعت‌اند و مالداری خویش را از دست داده‌اند.

داکتر نجیب ننگیالی به‌نمایندگی از محصلین مهاجر صحبت کرده، گفت که بورسیه‌ها از نفوذ سفارت‌ها مصوون گردد و به‌افراد مستحق داده‌شود.

به گفته وى، آنانیکه در پاکستان تحصیل کرده‌اند و با سیستم تعلیمی پاکستان آشنایی دارند، برای شان در توزیع بورسیه‌ها اولویت داده‌شود. در اسلام‌آباد و پیشاور آتشه تحصیلات عالی ایجاد گردد، به‌محصلین کمک مالی صورت‌گیرد و به اسناد تحصیلی آنها حیثیت و اعتبار داده‌شده و یک بورد مستقل طبی نیز ایجاد گردد.

 

رئیس جمهور کشور پس از استماع معلومات و پیشنهادات بزرگان و نمایندگان مهاجرین از آنان تشکری کرد، که در خصوص مهاجرین معلومات مفصل را با وی شریک ساختند. وی افزود که زندگی مهاجرت دشوار است و یک ادارۀ مشخص مسوولیت عودت دوباره تانرا به‌عهده خواهد گرفت، و به‌منظور ایجاد تسهیلات برای مهاجرین در بخش آب و زمین، دوازده میلیون دالر تخصیص یافته‌است.

رئیس جمهور کشور گفت: (( من می‌خواهم هر خانوادۀ عودت‌کننده صاحب جایداد شرعی شود. تمام افغانستان خانۀ شماست و هیچ‌کس نمی‌تواند شما را مجبور سازد که به‌ولایت خاص بروید، چرا که قانون اساسی برای هر افغان حق داده‌است اما شرایط باید درنظر گرفته شود.))

رئیس جمهور غنی گفت: (( من حاضرم پولی را که در بودجه ملی به‌مصرف رسیده‌است، در بخش برنامه‌های اساسی به‌منظور بهبود زندگی مهاجرین افغان تخصیص دهم.))

رئیس جمهور به ‌داکتر حضرت‌عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان دستور داد، که به ‌منظور تنظیم امور عودت مهاجرین یک کمیتۀ را توظیف نماید، و موضوعات اساسی را جهت بحث به‌جلسات کابینه، شورای امنیت و شورای عالی اقتصاد ارائه کند.

موصوف اضافه کرد درصورت ضرورت، در اسلام‌آباد، پیشاور، کویته و شهرهای دیگر پاکستان کمیتۀ مشخص ایجاد گردد، تا امور برگشت مهاجرین را هماهنگ و تنظیم نماید. وی گفت، برگشت کننده‌گان که کارت مهاجرت ندارند به‌آنان توجه اساسی خواهد شد و وزارت مهاجرین دراین زمینه با کمیشنری سازمان‌ملل متحد برای عودت کننده‌گان بحث و مذاکره نماید.

محمد اشرف غنی در خصوص انتقال سرمایه‌های سرمایه‌گذاران افغان از پاکستان به‌داخل کشور، به‌داکتر حضرت‌عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد و اکلیل حکیمی وزیر مالیه هدایت داد، که با وزیر مالیه پاکستان کار مشترک را آغاز نمایند و در این زمینه کمیتۀ مشترک میان افغانستان و پاکستان ایجاد گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement