خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تفاهمنامۀ سرمايه گذاری روی بندبرق سروبی دوم امضا گرديد

تفاهمنامۀ سرمايه گذاری روی بندبرق سروبی دوم امضا گرديد

Sep 28, 2016 - 15:36

کابل (پژواک،٧ميزان ٩٥): وزارت انرژی و آب، به ارزش٣٠٠ ميليون دالر امريکايى، تفاهمنامۀ سرمايه گذاری روی بند سروبی دوم را با سکتور خصوصى در حضورداشت رييس جمهور کشور امضا کرد.

قرارداد اين تفاهمنامه، امروز ميان علی احمد عثمانی وزير انرژی و آب و عبدالرحمان الکوزی رييس گروپ شرکت های الکوزی در ارگ رياست جمهورى به امضا رسيد.

انجنيرعلی احمد عثمانی وزير انرژی و آب گفت که پروژۀ بند برق سروبی دوم، در پائين دست بندسروبی اول قرار دارد و ساختمان اين پروژه، دارای يک بندانحرافی است و مجرای آبی که طول آن به ۱۸،۵ کيلومتر ميرسد.

به گفتۀ وى، اين پروژه در ولسوالی سروبی کابل در مسير شاهراه جلال آباد – کابل قرار دار و اين بند، روی دريای کابل و معاونين آن اعمار می­گردد و از بند نغلو و سروبی اول که قبلاً اعمار شده و جريانی که از اين دو بند سرچشمه مى گيرد، اين توربين ها را تغذيه می­کند.

عثمانى گفت با آنکه حجم اين پروژه از لحاظ ظرفيت متوسط است؛ اما نقش بسيار مهم در توليد خودکفایی انرژی در منطقۀ شرق افغانستان دارد و اين وزارت همواره تلاش می کند تا با امکانات دست داشته وزارت و دولت، نهادهای بين المللی و سکتور خصوصی، جهت رسيدن به خودکفايی گام برداشته شود.

وزير انرژى و آب افزود: "تفاهمنامۀ امروز محصول دو چيز است، اول محصول بسترسازی هايی که جديداً توسط حکومت وحدت ملی صورت گرفته و دوم مسووليت پذيری سکتور خصوصی برای انجام رسالت خود شان در مقابل کشور می باشد."

موصوف با بيان اينکه مسووليت اجتماعی است که سرمايه داران، از سرمايۀ شان برای رشد و انکشاف کشور به نحوی به انجام برسانند که هم باعث ترقی و رشد سرمايۀ خود و رشد کشور و ساختن بستری برای نسل های آينده شوند.

همچنان وی گفت که توسعه سکتور انرژی، نه تنها يکی از اولويت های مهم حکومت وحدت ملی و وزارت انرژی و آب است، بلکه نقش مهم در رشد و انکشاف کشور و جلب رضايت مردم و تامين پایداری در کشور دارد.

به گفته وی، در طول ۱۰ سال گذشته، گامهای مهمی جهت رساندن انرژی به مناطق مختلف کشور برداشته شده است؛ اما در بخش خودکفايی انرژی در کشور، بسيار توجه کم صورت گرفته و گامهای زيادی بخاطر برق رسانی باقی مانده است.

براساس معلومات وزارت انرژى و آب، با تکميل پروژه سروبی ٢ ، ١٨٠ ميگاوات برق توليد خواهد شد و امکان افزايش این مقدار تا ٢٠٠ ميگاوات مقدور می باشد.

نماينده شرکت الکوزی گفت: "در متن تفاهمنامۀ ذکر شده، سه ماه وقت داريم که اين تفاهمنامه را از لحاظ مصوونيت تخنيکی و اقتصادی مطالعه کنيم و بتوانيم مراحل بعدی اين قراردادها را به پيش ببريم."

وی افزودکه اين تفاهمنامه به خير و رفاه ملت است، که تکميل پروژه، باعث اشتغالزايی و رشد صنعت و اقتصاد کشور می ­شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement