خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هرات از توافقنامۀ صلح با حزب اسلامی حکمتیار حمایت شد

در هرات از توافقنامۀ صلح با حزب اسلامی حکمتیار حمایت شد

Oct 05, 2016 - 18:40

شهرهرات (پژواک، ۱۴ میزان ۹۵): صدها تن طى یک گردهمایی در هرات، از توافقنامۀ صلح دولت با حزب اسلامی حکمتیار حمایت کردند.

در این گردهمایی که امروز در تالار مولانا جلال الدین بلخی شهر هرات برگزار شده بود، شماری از مسوولان محلی و برخی از اعضای برجستۀ حزب اسلامی شرکت کرده بودند.

جمعه خان همدرد یک تن از اعضای ارشد حزب اسلامی در این نشست گفت: "تمام فرماندهان جهادی حزب اسلامی، از امضای توافقنامه صلح با حکومت استقبال می کنند و در کنار نیروهای امنیتی افغان از کشور دفاع خواهند کرد."

وی با بیان اینکه جنگ جز ویرانی دیگر پیامدی ندارد، از طالبان خواست که به خاطر وطن و مردم رنجدیده افغانستان، صلح را بپذیرند.

همدرد گفت: "اگر طالبان می خواهند که هیچ عسکر خارجی در افغانستان نباشد، پس باید دست از جنگ و برادرکشی بردارند."

این عضو ارشد حزب اسلامی با اشاره به جنگ افروزی طالبان افزود: "حمله طالبان بالای ولایت کندز این پیام را به جامعه جهانی رساند که افغانستان ناامن است و سربازهای افغان، توانایی تامین امنیت را ندارند و باید برای شان کمک فرستاده شود."

وی در ادامه گفت که اگر درسال ۱۳۷۱ خورشیدی، قدرت انحصار نمی شد و همه یکدیگر را در آغوش می گرفتند، اکنون کشور به این وضعیت  نمی رسید.

جمعه خان همدرد گفت: "در ۲۴ سال گذشته ثابت شد که تک روی و خودخواهی، راه را به جای نمی برد؛ برای آبادی کشور باید یکدیگر خود را بپذیریم."

محمد آصف رحیمی والی هرات نیز در سخنانی حمایت خود را از امضای این توافقنامه اعلام کرد و گفت: "ما از این توافقنامه که بخاطر آوردن امنیت، رفا وآسایش انجام شده است، استقبال می کنیم."

به گفته وی، توافق صلح با حزب اسلامی حکمتیار، تاثیر بسیار زیادی بر دیگر گروه های مخالف مسلح بخاطر پیوستن به روند صلح دارد.

عتیق الله صافی از دیگر اعضای ارشد این حزب، در پایان این گردهمایی به خبرنگاران گفت: "پس از امضای توافقنامه صلح با حکومت افغانستان، این حزب آتش بس اعلام کرده است و تمام مجاهدین حزب اسلامی در جبهات، آتش بس را رعایت می کنند."

او در پاسخ به این پرسش که درصورت نیاز، آیا نظامیان حزب اسلامی در کنار  دولت خواهند ایستاد؟ گفت: "نه ما می خواهیم که علیه کسی در جنگ باشیم و نه هم از گروه هایی که درجنگ هستند و زورگویی را تحمیل می کنند، طرفداری می کنیم."

دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار، دو هفته قبل توافقنامه ۲۶ ماده یی صلح را امضا کردند که مطابق آن، گلبدین حکمتیار بر مبنای یک فرمان ویژه رئیس جمهور، به عنوان "رهبر جهادی" مورد "اعزاز و احترام خاص" قرار خواهد گرفت.

افزون بر آن، دولت متعهد شده است تا با اعطای مصونیت قضایی به رهبر حزب اسلامی، برای بیرون کردن نام وی از فهرست سیاه امریکا و سازمان ملل، کارهای عملی را آغاز و تمام زندانیان این حزب بجز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، را آزاد کند.

در مقابل، حزب اسلامی ضمن پذیرش قانون اساسی کشور، متعهد شده است تا آتش بس دایمی را برقرار کند، شاخه نظامی خود را منحل و هر گونه ارتباط با گروه هایی که دولت افغانستان آنها را تروریست می خواند، قطع نماید و در روند سیاسی کشور سهیم شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan