خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نشستی به منظور ترویج حق تکثیر یا "کاپی رایت" در کابل برگزار شد

نشستی به منظور ترویج حق تکثیر یا "کاپی رایت" در کابل برگزار شد

Oct 05, 2016 - 18:12

کابل (پژواک، ۱۴ میزان ۹۵): نشست حق تکثیر یا "کاپی رایت" به منظور ترویج فرهنگ حفظ حقوق تولید کنندگان آثار رسانه یی، نویسندگان، هنرمندان، محققان، مؤلفان و ناشران، در کابل برگزار گردید.

در این نشست که از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ و همکاری فدراسیون ژورنالیستان و رسانه های افغانستان در کابل برگزار شد، شماری از مسوولان دولتی، نمایندگان نهادهای رسانه یی و رسانه ها و برخی از خبرنگاران شرکت کرده بودند.

سیده مژگان مصطفوی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که هر روز در جامعه، پدیده های جدید در عرصۀ کار رسانه یی، فرهنگی و هنری به وجود می آید که باید در راستای چگونگی استفاده از آن کار شود.

وی با اشاره به حق تکثر یا کاپی رایت، خاطرنشان کرد که فرهنگ این کار، هنوز در افغانستان ترویج نیافته است.

به گفتۀ خانم مصطفوی، قانون کاپی رایت در سال ۱۳۸۷ درکشور تصویب گردید؛ اما نظر به مشکلاتی که درآن وجود داشت، مورد تعدیل قرار گرفت و اکنون مسودۀ آن در وزارت عدلیه است.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، ابراز امیدواری کرد که مسودۀ این قانون، به زودی از سوی ولسی جرگه تصویب و بعد از توشیح توسط رئیس جمهور نافذ شود؛ تا حق تکثیر نیز رعایت گردد.

مجیب خلوتگر رئیس دفتر نی یا مؤسسه حمایت کننده رسانه های آزاد، ضمن ابراز نگرانی از رعایت نشدن حق تکثیر گفت: "امروز ما شاهد یک برنامه  دریک تلویزیون هستیم، هنوز یک هفته سپری نشده که آن برنامه از طریق تلویزیون دیگر نشر می شود."

به گفته وی، هر گاه قانون دراین عرصه وجود داشته باشد، هیچ گاه کسی نمی تواند بر حق معنوی یک فرد دیگر، تعرض و یا از آن به نفع خود استفاده کند.

خلوتگر افزود که نیاز است تا نویسندگان، هنرمندان، محققین، مؤلفین، و رسانه ها برنامه و یا آثار شان را در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت کنند تا از بروز مشکل در زمینۀ تکثیر غیر قانونی جلوگیری شود.

دانش کروخیل رئیس آژانس خبری پژواک گفت که با وصف سپری شدن حدود نُه سال از تصویب قانون کاپی رایت در کشور، تا هنوز بسیاری از افراد از موجودیت این قانون و اینکه مورد تعدیل قرار گرفته، اطلاع ندارند.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن نتایج اینگونه نشست ها، نسبت به عادی شدن روند استفاده از تولیدات یک فرد یا یک نهاد به نام فرد و یا نهاد دیگر، ابراز نگرانی کرد.

کروخیل به طور نمونه گفت: "کاپی کردن در رسانه های اجتماعی افغانستان عادی شده است، یک فرد با زحمت زیاد یک اثر را ایجاد می کند و آن را از طریق فیسبوک نشر می کند؛ اما افراد زیادی، آن را به بسیار سادگی سرقت کرده به نام خود شان انتشار می دهند."

به گفته رئیس آژانس پژواک، ادامۀ این وضعیت سبب بروز مشکلات زیادی برای صاحبان آثار مختلف شده است و انتظار می رود تا با تعدیل قانون کاپی رایت و تصویب و توشیح آن، این مسئله حل شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement