خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

همدرد: دولت به توافقنامۀ صلح با حزب اسلامى جامۀ عمل بپوشاند

همدرد: دولت به توافقنامۀ صلح با حزب اسلامى جامۀ عمل بپوشاند

Oct 19, 2016 - 20:00

گرديز( پژواک، ٢٨ ميزان ٩٥): جمعه خان همدرد والى پيشين پکتيا و عضو ارشد حزب اسلامى مى گويد که گلبدين حکمتيار رهبر اين گروه تا زمانى نخواهد آمد تا تعزيرات وضع شده بر اين گروه رفع نه شود و از لست سياه حذف نگردد.

نامبرده اين سخن را به تاريخ ٢٨ ميزان در نشستى يادآورى کرد که توسط باشندگان ولايت پکتيا به حمايت از توافقنامه صلح در شهر گرديز  داير شده بود.

در اين نشست ضمن حبيب الرحمن حکمتيار فرزند گلبدين حکمتيار، برخى اعضاى ديگر حزب اسلامى نيز حضور داشتند.

جمعه خان همدرد ضمن اظهارات متذکره گفت که هنوز هم توافق صلح با حزب اسلامى در مرحله نخست قرار دارد و مراحل ديگر در راه اند.

نامبرده نگفت که ديگر چه چيز بايد صورت گيرد، اما از دولت خواست تا اين مذاکرات تعقيب گردد و جنبه عملى برايش داده شود.

به گفتۀ موصوف، يگانه راز موفقيت مذاکرات صلح ميان حزب اسلامى و دولت بين الافغانى بودن آن بود، طى يک و نيم سال گذشته هيچ تبعۀ خارجى در اين گفتگوها اشتراک نداشت و نه هم اين مذاکرات در کدام سفارت صورت گرفته است.

همدرد اين را نيز گفت که براى تامين امنيت سراسرى به انجام برخى کارها نياز است که بايد صورت گيرد، نخست از همه صلح با مخالفين مسلح است که خوشبختانه دراين آواخر با آنان نيز گفتگوها جريان دارد.

به گفتۀ وى، اختلافات  در رهبرى دولت، مديريت ضعيف، مليشه هاى شخصى، قاچاقبران معادن در زمرۀ مشکلات اند که روند صلح را بطى نموده است.

حبيب الرحمن حکمتيار در سخنرانى خود گفت  که طى پانزده سال گذشته، هدف عمده اش تامين حاکميت ملى در سراسر کشور بود تا باشد هيچ خارجى سرنوشت کشور را تعيين نکند.

نامبرده مى گويد که هنوز هم از سوى خارجى ها مسوولين استخدام مى شوند و فساد ادارى توسط خارجيان بوجود آمده است.

به گفتۀ موصوف، حزب اسلامى از بدو تاسيس خود خواهان گزيدن رهبرى کشور از طريق انتخابات بود؛ اما در آن زمان نظام شاهى بود و مردم ممانعت مى کرد.

وى گفت که در حال حاضر خارجى ها با تمويل مصارف انتخابات افراد مورد علاقۀ خود را بر مردم تحميل مى کنند و از اين طريق اهداف خود را توسط آنان تطبيق مى کنند.

مولوى خالقداد رييس شوراى صلح پکتيا نيز توافقنامه ميان حزب اسلامى و دولت را در عرصۀ صلح با ارزش خواند و گفت که با اين کار راه براى صلح سراسرى گشوده خواهد شد.

نامبرده مى گويد که در حال حاضر بايد گفتگوهاى صلح با طالبان آغاز و حمايت قاطع از آن صورت گيرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement