خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

توليد مواد مخدر در افغانستان ٤٣ درصد افزايش يافته است

توليد مواد مخدر در افغانستان ٤٣ درصد افزايش يافته است

Oct 23, 2016 - 15:10

کابل (پژواک، ٢ عقرب ٩٥): امسال کشت مواد مخدر در افغانستان ده درصد، و توليد آن ٤٣ درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته؛ اما سطح محو کشت موادمخدر ٩١ درصد کاهش يافته است.

اين ارقام، در سروى ادارۀ مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد یا  (UNODC) در افغانستان‎، به نشر رسيده است.

سروى مذکور نشان مى دهد که امسال مبارزه با مواد مخدر، نسبت به سال گذشته کُند بوده است.

سلامت عظيمى وزير مبارزه با مواد مخدر، امروز حين نشر سروى مذکور در کابل گفت که مشکلات امنيتى و موانع در پرداخت پول تعهد شدۀ کشورهاى کمک دهنده در بخش محو کشت کوکنار، باعث شده که امسال رقم بلند کوکنار در کشور، از بين برده نشود.

به گفتۀ او، امسال فصل گرمى نسبت به سال گذشته پيش آمد و اين نيز يکى از عواملى است که ارگان هاى مربوطه نتوانسته اند کوکنار بيشترى را از بين ببرند.

به گفتۀ او، در سال جارى ٣٥٥ هکتار کشت کوکنار در ولايات بدخشان، کندهار، ننگرهار، نيمروز، سرپل، تخار و لغمان از بين برده شده؛ اما اين کار در ولايات ديگر صورت نگرفته است.

لوى پاسوال بازمحمد احمدى معين مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، در نشست امروزى گفت که کشت مواد مخدر، امسال نسبت به سال گذشته افزايش يافته؛ اما اگر نا امنى ها و ساير مشکلات در نظر گرفته شود، افزايش قابل توجه نيست.

او نيز تاييد کرد که مشکلات امنيتى و جنگ هاى پيهم، عواملى است که در نتيجۀ آن، سطح محو کشت کوکنار نسبت به سال گذشته پايين آمده است؛ چراکه به گفتۀ او، سطح زياد کوکنار در مناطق تحت حاکميت مخالفين مسلح، کشت شده است.

موصوف همچنان افزود که هرچند پوليس مسوول مبارزه با مواد مخدر، به علت نا امنى ها مصروف جنگ با تروريزم شده؛ اما با وجود آن نيز در هفت ماه اخير سال جارى، ١٢٦٣عمليات مواد مخدر در مناطق مختلف کشور انجام داده، که در نتيجۀ آن بيش از ٢٣٧ تن مواد مخدر مختلف ضبط و در پيوند به آن ١٤٠٨ تن بازداشت شده اند.

اندرى اويسيتا (Andrey Avetisyan)مسوول ادارۀ مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد یا UNODCدر افغانستان نيز گفت نا امنى و کاهش کمک هاى جامعۀ بين المللى در برابر مبارزه با مواد مخدر، دو عامل است که در نتيجۀ آن، امسال سطح کشت و توليد کوکنار بلند رفته است.

سروى نشان مى دهد که امسال چون سال گذشته، بیشترین کوکنار درجنوب و کمترین ان در زون مرکزى کشور کشت شده است.

سلامت عظيمى گفت که در سال جارى، کوکنار زياد در زون هايى کشت شده که در آنجا تهديدات امنيتى بيشتر نسبت به ولايات ديگر وجود داشت.

به گفتۀ او، نا امنى و کشت کوکنار با هم ارتباط دارد؛ چرا که مواد مخدر، منبع بزرگ تمويل مخالفين مسلح دولت شمرده مى شود.

اين سروى نشان مى دهد که سال گذشته، در ١٤ ولايت کوکنار کشت نشده بود؛ اما امسال اين رقم به ١٣ پايين آمده؛ چرا که امسال يکبار ديگر در جوزجان کوکنار کشت شده است.

 سروى نشان مى دهد که امسال نسبت به سال گذشته، کشت کوکنار در فراه ٥٧ درصد، در نيمروز ٤٠ درصد، درغور ٢٩ درصد، در هرات ٢٧ درصد، در هلمند ٧ درصد، در کندهار ٣ درصد و در دايکندى ٢ درصد کاهش يافته است.

به اساس سروى، کشت کوکنار در سال روان نسبت به سال گذشته در بلخ بيش از ٩ برابر، در سرپل بيش از چهار برابر، در بغلان نزديک به چهار برابر، در بادغيس نزديک به دو برابر و در فارياب حدود يک و نيم برابر شده است.

همچنان نتايج سروى نشان مى دهد که کشت کوکنار در زابل بيش از صد در صد، در جوزجان صد در صد، در لغمان ٧٧ در صد، در بدخشان ٥٥ در صد، در ننگرهار ٤٣ در صد، در ارزگان ٣٧ در صد، در کاپيسا ٣٢ در صد، در کنر ٢٩ در صد و در کابل ٢٤ در صد افزايش يافته است.

وزير مبارزه با مواد مخدر گفت که بدل معيشت، آگاهى عامه، کاهش تقاضا و برنامۀ ستايش از کارکردهاى خوب در بخش کاهش کشت کوکنار، باعث شده که سطح کشت کوکنار در ولايات يادشده کاهش يابد.

اما موصوف افزود که نا امنى هاى سطح بلند و توسعۀ فعاليت هاى مخالفين مسلح دولت در بعضى ولايات، باعث شده که برنامۀ مبارزۀ با مواد مخدر تطبيق نشود.

مشکل مواد مخدر در افغانستان از سابق وجود داشت؛ اما بعد از سال ٢٠٠١ ميلادى، کوکنار زياد به ترتيب در سال هاى ٢٠١٤، ٢٠١٣ و ٢٠١٦ ميلادى کشت شد.

سلامت عظيمى گفت که مواد مخدر، يک مشکل منطقوى و بين المللى است و جلوگيرى آن نيز به تلاش هاى منطقوى و بين المللى نياز دارد.

 او افزود که وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، انتظار دارد که جامعۀ جهانى در مورد محو مواد مخدر با اين وزارت کمک نمايد.

اين در حالى است که به اساس گزارش هاى منتشره، جامعۀ جهانى در ١٤ سال گذشته، ميلياردها دالر در بخش مبارزه با مواد مخدر با افغانستان کمک کرده است.

رقم دقيق کمک هاى يادشده مشخص نيست؛ اما گزارش ادارۀ سيگار يا سرمفتش ويژۀ امريکا براى بازسازى افغانستان نشان مى دهد که در اين بخش فقط امريکا، در حدود هشت عشاريه پنج ميليارد دالر کمک کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement