خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معاش معلمین ١٢٥ مکتب در سرپل از پنج ماه به این سو، پرداخت نشده است

معاش معلمین ١٢٥ مکتب در سرپل از پنج ماه به این سو، پرداخت نشده است

Oct 23, 2016 - 19:09

سرپل (پژواک، ٢ عقرب ٩٥): مسوولان معارف در سرپل می گویند که ناامنی ها در نقاط مختلف این ولایت، سبب شده تا معاش و امتیازات معلمین بیش از یکصد مکتب در ساحات تحت کنترول طالبان، از پنج ماه به این سو، پرداخت نگردد.

عبدالغفور سرپلی رییس معارف سرپل، امروز در یک نشست خبری گفت که معاش و امتيازات معلمین در ١٢٥ مکتب در مناطق تحت کنترول طالبان در ولسوالی های کوهستانات، صیاد، سوزمه قلعه و مناطق شیرم ها در مرکز ولایت، به دلیل عدم بررسی از سوی اعضای نظارت معارف، پرداخت نشده است.

موصوف افزود که در حال حاضر، ده مکتب در مناطق شیرم ها غیرفعال است و معاش معلمین آن، از چند سال به اینسو پرداخت نشده است.

به گفته وی، هرگاه اعضای نظارت معارف، از فعال بودن مکاتب به ریاست معارف گزارش ندهند، آن ها نمی توانند معاش و امتیازات معلمین را بپردازند.

این در حالی است که پیش از این، رییس معارف سرپل، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفته بود: «هیچ مکتبی حتی در ساحۀ حاکمیت طالبان غیر فعال نیست.»

اما پس از آن که تصاویری از مکاتب مسدود در مناطق شیرم ها به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفت، رییس معارف تایید می کند که بیش از ١٢٥ مکتب در این ولایت، در ساحات تحت کنترول طالبان مسدود می باشد.

محمد علی حکیمی عضو شورای ولایتی سرپل نیز با ابراز نگرانی گفت که بیشترین صدمه را در مناطق تحت کنترول طالبان دختران می بینند؛ چون در ساحۀ تحت تسلط طالبان، اکثر مکاتب دخترانه غیر فعال است.

محمد عظیم یکتن از شاگردان صنف چهارم مکتب سنگ تودۀ مرکز سرپل، به پژواک گفت که از دو سال به این سو، به مکتب نرفته است.

وی افزود: «پیش از این هم اگر مکتب می رفتيم، درس درست نبود؛ معلمین در مکتب به صورت عموم کتاب های دینی را برای ما تدریس می کردند.»

شازیه دختر ده ساله در منطقه برقوت ولسوالی سوزمه قلعه گفت که سال های گذشته، گاهگاهی به مکتب می رفت؛ اما در موقع زمستان، معمولاً برای فراگیری علوم دینی به مسجد ميرفت؛ اما حالا از درس و تعلیم دور مانده است.

گفتنی است که در ولایت سرپل، بیش از ٣٣٠٠ معلم در ٤٢٦ مرکز تعليمی دولتی و خصوصی فعاليت دارند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan