خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تظاهرکنندگان: حکومت عليه عاملان کشتار افراد ملکى در غور اقدام کند

تظاهرکنندگان: حکومت عليه عاملان کشتار افراد ملکى در غور اقدام کند

Oct 26, 2016 - 16:46

فيروزکوه (پژواک، ٥عقرب٩٥): صدها باشندۀ ولايت غور، در واکنش به تيرباران شدن بيش از ٣٠ باشندۀ اين ولايت، دست به تظاهرات زده هشدار دادند تا زمانيکه حکومت عليه عاملان اين رويداد اقدام نکند، جسد کشته شدگان را دفن نخواهند کرد.

منابع محلى در ولايت غور مى گويند که افراد مسلح منسوب به گروه داعش، روزگذشته ٣٨ فرد ملکى را که اکثر شان چوپان و دهقان بودند، از منطقۀ غلمين مربوط شهر فيروزکوه مرکز ولايت غور ربودند وپس از آنکه يک قوماندان اين گروه در درگيرى بامردم کشته شد، دريک عمل انتقام جويانه اين ٣٨ تن از سوى داعش تيرباران گرديدند.

عبدالناصر خاضع والى ولايت غور، تيرباران ده ها فرد ملکى از سوى افراد مسلح ناشناس را به پژواک تاييد کرده است.

صدها باشنده ولايت غور، بعد از ظهر امروز در واکنش به کشته شدن اين افراد، درحاليکه ٢٣ جسد را نيز با خود حمل مى کردند، دست به تظاهرات زدند وحينيکه در برابر مقام ولايت تجمع مينمودند با نيروهاى امنيتى درگيرشدند، که در نتيجه يکتن از تظاهرکنندگان مجروح گرديد.

حاجى عبدالاحمد يکتن از تظاهرکنندگان، به آژانس خبرى پژواک گفت تا زمانيکه عليه عاملان اين رويدادکه محل بودوباش شان معلوم است اقدام نشود، آنها دست از تظاهرات برنداشته و جسد کشته شدگان را نيز دفن نخواهندکرد.

محبوب اکبرى تظاهرکننده ديگر به پژواک گفت که يک گروه مسلح خاص، از مدتى بدينسو در ولايت غور دست به کشتار مردم ملکى مى زند، ولسوالى ها و شاهراه ها را ناامن ساخته؛ اما تاکنون هيچ اقدامى درمورد اين گروه صورت نگرفته است.

وى هشدار داد تا زمانيکه ازسوى حکومت محلى و مرکزى، عليه اين گروه اقدام صورت نگيرد، جسد نزديکان شان را دفن نخواهندکرد.

اما عبدالظاهر خالقيار معاون شوراى سرتاسرى غورى ها، به آژانس خبرى پژواک گفت که يکى از قوماندانان طالبان به نام ملا فاروق، ازمدت هشت سال بدينسو در ولايت غور فعاليت هاى تروريستى را انجام ميدهد، که ديروز افراد وابسته به وى، از ١٥ کيلومترى مقام ولايت، هفت رمۀ گوسفند را باخود بردند.

وى علاوه کرد: "پس از آنکه نهادهاى امنيتى و مقام ولايت، درخصوص اين موضوع عکس العمل نشان ندادند، مردم خود بخاطرگرفتن گوسفندهاى شان دست به اقدام زدند، که درنتيجه درگيرى، قوماندان فاروق کشته شد."

موصوف افزود که افراد وابسته به ملا فاروق، در واکنش به قتل وى ٣٦ فرد ملکى بشمول دو طفل را تيرباران کردند و هفت تن ديگر را مجروح ساختند.

خبرنگار پژواک از ولايت غور مى گويد که تا حوالى ساعت (٤عصر) ٣٢ جسد به شفاخانه انتقال گرديده است.

ارگ رياست جمهورى، در واکنش به اين رويداد، با نشر خبرنامه يى به نقل از رييس جمهورمحمداشرف غنى گفته است که دشمنان مردم افغانستان، بار ديگر دست به جنايت زده، مردم ملکی را در ولايت غورهدف قرار داده اند.

منبع افزوده است که طی ماه های اخير، برای چندمين بار است که تروريستان جنايتکار مظاهره های مدنی، اماکن مقدس، عزاداران، و مسافران را در مسير شاهراه ها هدف قرار می دهند.

رييس جمهورغنی، ضمن محکوم نمودن اين رويداد، با فاميل های شهدای رويداد اخير، ابراز غم شريکی نموده و وعده می سپارد تا انتقام خون شهروندان کشور را از تروريستان وعاملان بی رحم بيگانه پرست خواهند گرفت.

موصوف همچنان گفته است که اين نوع، جنايت ها دوسيه های جنايتکاران را هر روز قطورتر ساخته و به عنوان جنايتکاران جنگی، روزی در دادگاه عدالت و در برابر قانون و مردم افغانستان پاسخگو خواهند بود.

رييس جمهور، با بيان اينکه نيروهای شجاع دفاعی وامنيتی کشور، هم اکنون در نقاط مختلف کشور درگير نبرد با اين گروه ها هستند گفته است: ( هرگز اجازه نخواهيم داد تا افغانستان، بار ديگر به لانه امن برای گروه های دهشت افگن و مزدوران بيگانه مبدل گردد.)

گروه داعش، تاکنون در مورد اظهار نظر نکرده؛ اما قارى يوسف احمدى يکتن از سخنگويان طالبان گفته است که اين رويداد، به طالبان ارتباط ندارد و طالبان به افراد خود در ساحه هدايت داده اند تا هرچه زودتر عاملين اين رويداد را گرفتار نمايند.

وى افزوده است که طالبان، از اين رويداد تکان خورده و سخت متاثر مى باشند و اينکه در عقب اين رويداد، چه کسى و گروهى دست دارد؟ پس از تحقيقات و بررسى ها معلوم خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking