خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس جمهورغنى: انتقام خون ۳۱ فرد ملکی را خواهیم گرفت

رييس جمهورغنى: انتقام خون ۳۱ فرد ملکی را خواهیم گرفت

Nov 04, 2016 - 09:51

کابل (پژواک، ١٤عقرب ٩٥):رييس جمهور در سفرش به هدف غمشريکى با خانواده هاى قربانيان رويداد اخير غور به اين ولايت گفت که ضمن توجه جدى به حل مشکلات مردم غور،عمليات نظامى برضد مخالفين مسلح تا نابودى آنها ادامه خواهد داشت.

حدود دو هفته قبل، شماری از افراد مسلح به نام داعش؛ بیش از ٣٠ باشنده قریۀ غلمین مرکز غور را کشتند و شش تن دیگر را زخمی نمودند.

محمداشرف غنی رئیس‌ جمهور کشور به‌ منظور غمشریکی با خانواده‌های قربانيان اين رويداد و بررسی اوضاع عمومی امنیتی این ولایت، در رأس یک هیئت بلند پایۀ دولتی به فیروزکوه مرکز ولایت غور سفر کرد.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که محمداشرف غني در نشستى با مقام هاى امنيتى در اين ولايت ضمن تاکيد بر هماهنگى نيروهاى امنيتى و دفاعى به مسوولین امنیتی غوردستور داد، تا به خاطر تأمین امنیت مردم این ولایت از تمام امکانات استفاده نمایند و نگذارند «شماری از افراد تروریست» باعث اخلال نظم و آزار مردم غور گردند.

سپس رئیس جمهور و هیئت همراه به شمول خانم اول، با خانواده های قربانیان رویداد اخیر غور دیدار کردند و یک بار دیگر همدردی و غمشریکی عمیق شان را ابراز داشتند.

به نقل از خبرنامه رئیس جمهور غنی در این دیدار گفت:« درد هر کودک و هر بیوه را به حیث درد تمام ملت افغانستان میدانم. غم شما، غم تمام مردم و دولت افغانستان است.  براساس شریعت و قانون،  پیام یکایک تانرا برای انتقام از جنایت کاران درک می کنم. »

در خبرنامه تذکر رفتهاست که در این نشست یک تن از وارثین قربانیان به نمایندگی از خانواده های قربانیان ضمن اظهار سپاس از رفتن رييس جمهور و هيئت همراه براى ابراز همدرى با خانواده هاى قربانيان به غور گفت که از هفت سال بدینسو برخی گروه های تروریستی دست به کشتار بی رحمانۀ مردم میزنند که جنایات این گروه ها در این مدت بی شمار می باشد.

منبع مى نويسد که او از مواردی چون کشتن عضو دیوان عامه غور، چهارتن از کارمندان مدیریت ترافیک، چهارده شهروند ملکی در ماه رمضان و سربازان اردو، اخلال در نظم عامه و اختطاف و گروگان گیری نام برد.

وی گفته است که در آخرین مورد به تعداد ۵۶۱۳ رأس گوسفند مردم نیز توسط این گروه ها به سرقت برده شده و ۲۷ تن از مردم کاسی نیز به قتل رسیده اند.

او افزود:« مردم قریه کاسی تمام اموال و دارایی خود را از دست داده اند که نیاز به توجه جناب شما می باشد.»

سیما جوینده والی پیشین غور رفتن رییس جمهور و هیِیت همراه به غور را گذاشت مرهم بر درد مردم خواند گفت که در حکومت پیشین وعدۀ احداث سرک غور داده شده بود، اما   این وعده عملی نشد. او از رییس جمهور تقاضا کرد که به این خواست مردم توجه نماید.

همچنان رئیس جمهور غنی در مراسم که با حضور متنفذین، بزرگان، علما، اعضای شورای ولایتی، فعالین مدنی و سیاسی در تالار مقام ولایت دایرگردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

ابتدا غلام ناصر خاضع والی غور در این نشست گفت که  براساس هدایت رئیس جمهور هم اکنون عملیات در ساحات مختلف به منظور پاکسازی دشمن جریان دارد و مردم نیز از نیروهای امنیتی و دفاعی به گونۀ همه جانبه حمایت و پشتیبانی می نمایند.

خاضع، مشکلات و نیازمندی های مردم غور را برشمرده افزود که چالش های اساسی در این ولایت، نبود راه های مواصلاتی با ولایات، نبود برق کافی، عدم موجودیت زمینۀ رشد زراعتی، نبود مواد ساختمانی لازم و همچنان مواد ارتزاقی، بیکاری، کمبود تشکیل پولیس و کثرت «گروه های تروریستی» می باشد.

وی افزود که هماهنگی میان نهادهای امنیتی وجود دارد، راه های مواصلاتی ولسوالی ها به روی مردم باز می باشد، اما مشکلات امنیتی در برخی از ولسوالی ها نیز چالشزا است.

او پیشنهادات را در بخش های ایزاد تشکیل در پولیس، نبود ساختمان مکاتب، سرک ها، میکانیزه شدن زراعت و مالداری، سرمایه گذاری های بیشتر از طریق سکتور خصوصی، احداث راه های بیشتر مواصلاتی، احداث بند برق و تهیه آب آشامیدنی را مطرح کرد.

در این مراسم، فضل الحق احسان رئیس شورای ولایتی، مولوی عصمت الله ندیم رئیس شورای علمای، هاجره بشیری نماینده زنان، خدایار واقف نمایندۀ جامعه مدنی ولایت غور  

  پس از سال ها اولین بار است که زعیم ملی  آنها در سخت ترین شرایط جهت بازدید و دلجویی با مردم غور، به این ولایت سفر می نماید. آنها گفتند که سفر رييس جمهور قوت قلب برای همۀ مردم رنج دیدۀ این ولایت می باشد.

همچنان آنها اطمینان دادند که همۀ مردم غور از نیروهای امنیتی و دفاعی شان حمایت می کنند و در کنار این نیروها تا نابودی دشمن، خواهند ایستاد.

آنها به نمایندگی از مردم غور، از رئیس جمهور تقاضا نمودند تا عاملین جنایت اخیر کشتار مردم بی دفاع هرچه عاجل به سزای اعمال شان برسند تا مردم در فضای کاملاً امن زندگی نمایند.

همچنان در خبرنامه آمده است که سخنرانان پیشنهادات مشخص را در زمینه های تشکیل یک لوا از اردوی ملی و ایزاد پولیس، تکمیل کار سرک مرکزی، کابل- غور تسریع روند بازسازی و پروژه های انکشافی، توجه به صحت، سهم در توزیع بورسیه های تحصیلی، توجه به معارف به ویژه اعمار ساختمان مکاتب، مشارکت سیاسی و جذب کدرهای متخصص به خصوص زنان، محو خشونت علیه زنان و توجه به حقوق اساسی آنها، تشکیل کمیسیون به منظور حل منازعات و مشکلات محلی به رئیس جمهور مطرح کردند.

منبع مى نويسد که رئیس جمهور کشور از مردم این ولایت بخاطر پذیرایی و استقبال گرم شان و همچنان شریک نمودن پیشنهادات و دردهای شان تشکری کرده  گفت:« امروز من، خانم اول و همکاران ما خدمت شما رسیدیم که بگویم گلیم غم شما گلیم غم ملت افغانستان است و از بابت حادثۀ که رخ داد همه افغانها غمگین می باشند، من یکبار دیگر برای تان تسلیت عرض میکنم.»

او افزود:« ضمن اینکه ما از این بابت سوگواریم، اما عزم و ارادۀ مستحکم جهت گرفتن انتقام خون شهدا را نیز داریم و دولت در این راستا تصمیم گرفته و به آن عمل می کند. امروز اشک کودک غوری اشک کودک من است و صدای زن بیوۀ غور صدای زنان افغانستان است. »

رئیس جمهور به مردم غور اطمینان داده گفت تصمیم گرفته‌شده تا عملیات نظامی در مربوطات این ولایت الی نابودی دشمن تداوم یابد.

رئیس جمهور با تأکید گفته است کهم  دشمنان مردم افغانستان باید بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی در مقابل شان کوتاه نخواهند آمد و تا نابودی شان مبارزه می کنند که نتیجۀ این مبارزه تأمین ثبات خواهد بود.

رئیس جمهور از نیروهای امنیتی و دفاعی که در راستای ازبین بردن دشمنان مردم افغانستان در خط نخست نبرد و جهت تأمین امنیت و آرامش مردم  تلاش می ورزند، قدردانی کرده گفت که  ولایت غور قلب افغانستان است و افتخارات زیادی دارد و در این ولایت قوت و نیروی معنوی و فزیکی لازم موجود می باشد.

 او تأکید کرد که نقش همه برای تأمین آرامش، مهم می باشد و باید راه های بهتر جستجو گردد.

رئیس جمهور افزود که کار سرک شرق و غرب به هر قیمتی که باشد به اتمام خواهد رسید و  برای افزایش ظرفیت برق به ولایت غور توجه خواهد شد.

رئیس جمهور کشور برای هر خانوادۀ قربانی رویداد اخیر در غور ، مبلغ ۱۰۰ هزار افغانی مساعدت شده است و آنها مورد توجه دولت قرار دارند.

رئیس جمهور غنی از اعلام حمایت مردم غور و نیز شورای علمای این ولایت که همواره در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی ایستادند و مردم را برای همکاری و حفظ آرامش دعوت کردند، قدردانی کرده  گفت که علمای کرام دین وارثین پیامبر اند و رسالت شانرا به درستی انجام داده اند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی بر حل مشکلات محلی از طریق اجماع تأکید کرده گفت، قسمتی عمدۀ مشکلات را از راه استعمال قوه نه، بلکه از راه گفتگو حل کنید. او جهت حل این مشکلات، به والی غور دستور داد تا کمیتۀ ولایتی را تشکیل دهد و گفت که از طریق مرکز این کمیتۀ حمایت خواهد شد.

رئیس جمهور کشور، شجاعت زنان غور را ستوده گفت که آواز آنها رسا است و آنها را  افتخار زنان افغانستان دانست.

او همچنان تلاش های جوانان را در نهادینه ساختن ارزش های مدنی ستود و از شیوۀ سیاست مدنی و قانونی آنان تقدیر کرد.

رئیس جمهور کشور تصریح کرد که از این پس تمرکز بیشتر ما روی ولایات فقیر و دورافتاده خواهد بود، تا مشکلات و نیازمندیهای مردم را از نزدیک بررسی نموده و برای حل آن اقدام اساسی نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan