خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دستفروشی اطفال در بازار، تاثیرات منفی بالای آموزش شان گذاشته است

دستفروشی اطفال در بازار، تاثیرات منفی بالای آموزش شان گذاشته است

Nov 07, 2016 - 17:33

کابل (پژواک، ۱۷ عقرب ۹۵): شماری از اطفالی که پدران شان برای پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر به خارج از کشور مهاجر شده اند، ضمن اینکه به دستفروشی رو آورده اند، به درس های شان نیز رسیدگی کرده نمی توانند.

اطفال دستفروش، قشر آسیب پذیر جامعه را تشکیل می دهند و کار آنان از لحاظ قوانین افغانستان و بین المللی منع قرار داده شده است؛ اما در شهر کابل دیده می شود که شماری از اطفال، در روی جاده ها مصروف دستفروشی هستند.

این کودکان می گویند به دلیل وضعیت بد اقتصادی، مجبوراند تا در کوچه های شهر کابل دستفروشی کنند.

شعیب ۱۲ ساله، یکتن از این دستفروشان که در منطقۀ لیسه مریم مربوط ناحیه یازدهم شهرکابل، خریطه پلاستیک می فروشد، گفت که پدرش بخاطر پیدا کردن شغل، به ایران مهاجر شده است.

وی، از ضعف اقتصادی در خانواده اش به شدت ابراز ناراحتی کرده، افزود که پدرش ماهانه پنج هزار افغانی برای خانواده اش می فرستد؛ اما این مقدار پول برای آنان بسنده نمی باشد؛ به همین دلیل مجبور است که در بازار دستفروشی کند.

موصوف که صنف پنجم مکتب است، به آژانس خبری پژواک گفت که به دلیل دستفروشی در بازار، مانند سایر همصنفان خود به درس هایش رسیدگی کرده نمی تواند.

این طفل، از حکومت خواست تا امنیت را تامین و زمینۀ کار بیشتر را برای شهروندان مساعد سازد، تا افرادیکه بخاطر پیدا کردن شغل به خارج از کشور مهاجر شده اند، دوباره به کشور برگشت و در اينجا کار نمایند.

سهراب طفل ‍۱۳ ساله که با دو برادرش در کوچه ها و جاده های شهر کابل کاغذ جمع آوری می کند، به پژواک گفت که پدرش به ایران مهاجر شده و به دلیل ضعف اقتصادی خانواده اش، ناگزیر است که با دو برادرش در کوچه و پسکوچه های شهر کابل کاغذ جمع آوری کند، تا بتواند معضل اقتصادی خانواده اش را رفع کند.

وی، با بیان اینکه او بخاطر کارکردن در شهر، به درس هایش رسیدگی کرده نمی تواند، افزود که به همین دلیل، درجه خوبی در صنف خود ندارد.

زبیده اکبر سخنگوی دفتر حمایت از اطفال گفت که در حال حاضر، ۳۹ درصد نفوس افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و اکثريت خانواده ها متکی به درآمد اطفال شان هستند.

وی، با ابراز اینکه اطفال دستفروش، در جریان کار با چالشهای مختلف روبرو هستند، تعهد سپرد که آنان از حقوق اطفال حمایت کرده و تلاش می کنند که در راستای تعلیم و تربیه، اطفال را همکاری کنند.

واصل نور مهمند معین کار وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفت: "بر اساس سروی سال ۱۳۹۳ احصائیه مرکزی، ۲.۷ میلیون طفل در افغانستان مصروف کار اند که از آنجمله ۱.۲ میلیون آن را اطفالی تشکیل می دهند که به کار شاقه استخدام شده اند."

به گفتۀ موصوف، پسرانی که در روی شهر کار می کنند، نسبت به دختران بیشتر اند؛ اما فیصدی آن را ارایه نکرد.

وی افزود در سالهای ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵، برای حدود ۸۴هزار طفل کارگر، زمینۀ کار و حرفه مساعد گردیده است؛ اما متاسفانه هنوزهم اطفال کارکن در روی جاده ها کار می کنند.

او علاوه کرد که وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین؛ در سال ۲۰۱۱ استراتیژی منع اطفال کارکن روی سرک را تدوین کرده و مورد تطبیق قرار دارد.

مهمند علاوه کرد که مسوده قانون حمایت از حقوق اطفال نیز تدوین گرديده و اکنون به شوراى ملى فرستاده شده است؛ امید که به زودترین فرصت مورد تاييد آنان نیز قرار بگیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking