خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها خانواده در بغلان مجبور به ترک خانه هاى شان شده اند

ده ها خانواده در بغلان مجبور به ترک خانه هاى شان شده اند

Nov 13, 2016 - 15:02

پلخمری (پژواک،٢٣عقرب٩٥): در درگيرى ميان افراد مسلح غيرمسوول و مردم در ولسوالى بنو اندراب ولايت بغلان، دست کم پنجاه خانواده به ترک خانه های شان مجبور شده اند.

حاجی محمد کريم يکتن از باشندگان قريه سنجتک ولسوالی بنو اندراب، به آژانس خبرى پژواک گفت که افراد مسلح غيرمسوول وابسته به قوماندان قيام، از مدت ها بدينسو، مردم محل را آزار و اذيت و باجگيرى مى کنند، که سرانجام سه روزقبل، مردم محل با افراد وابسته به اين قوماندان مسلح غيرمسوول درگيرشدند.

وى علاوه کرد که درنتيجه اين درگيرى، يکتن ازافراد مسلح قوماندان قيام کشته شد، که پس از آن بزرگان و موسفيدان، اين موضوع را حل کرده و فيصله نمودند که بايد مردم قريه، يک ميليون و هشتصد هزار افغانى براى قوماندان قيام بپردازند.

اما او افزود پس ازآنکه قاتلين فرد وابسته به قوماندان، فيصلۀ موسفيدان را زيرپا کرده و ازمنطقه فرارکردند؛ اين  قوماندان بالاى قريه سنجتک حمله کرد و دوباشندۀ اين محل را که با هم برادربودند، کشته و سايرباشنده ها  دو برادر  او را کشتند و مردم ديگر را نيز مورد آزار و اذيت قرار دادند.

کريم  گفت بزرگان و موسفيدان، هر قدرتلاش کردند تا اين مشکل را باز هم حل کنند؛ اما قوماندان قيام  نپذيرفت و سرانجام تمامى باشنده هاى قريه سنجتک که بيش از پنجاه خانواده ميشوند، مجبوربه ترک خانه شان شده و به مرکز ولسوالى بنو بيجاشده اند.

باز محمد يکتن ديگر از باشندهان قريه سنجتک گفت: "اکنون که ما از دست ظلم و شکنجۀ قوماندان قيام فرار کرديم وتمامی زندگی ما در قريه باقی مانده است، افراد وابسته به قوماندان قيام، به قريه رفته کلکين، دروازه و حتی چوب خانه های ما مردم را برده اند و قريه در حال تخريب شدن است."

وی افزود که چندين بار در اين مورد به مقامات محلى و امنيتى ولسوالی بنو شکايت کرده اند؛ اما هيچ توجه  در زمينه تاکنون نشده است.

محب الله محقق ولسوالی بنو اندراب ولايت بغلان، به پژواک گفت که قريه سنجتک، يک قريه بسيار دوردست ولسوالی بنو اندراب است که دولت، به دليل کوهستانی بودن اين قريه و موجويت افراد مسلح غيرمسوول در آنجاحاکميت لازم ندارد.

وی افزود: "ما از بيجا شدن مردم قريه سنجتک خبر داريم و تلاش داريم که مشکلات مردم، از طريق موسفيدان و بزرگان حل شود و اين مردم بتوانند دوباره به قريه شان بر گردند."

ولسوالی بنو اندراب ولايت بغلان افزود که در مورد قتل سه تن و ظلم و ستمى  که توسط قوماندان قيام بالای مردم صورت گرفته، تا کنون کسی شکايت نکرده؛ اما با آنهم تلاش مى شود تا عاملان قتل سه تن   و کسانيکه سبب آزار و اذيت مردم شده اند، بازداشت گردند.

 بنو اندراب، يکی از ولسوالی های ولايت بغلان بوده که افراد مسلح غيرمسوول بيشتر دراين ولسوالى فعاليت دارند؛ اما تاکنون در قسمت جمع آورى اين افراد، از سوى دولت هيچگونه اقدامى نشده  است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement