خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک مرکز ترويج "وهابيت" در شهر شبرغان مسدود گرديد

يک مرکز ترويج "وهابيت" در شهر شبرغان مسدود گرديد

Nov 27, 2016 - 19:32

شبرغان (پژواک ٧ قوس ٩٥): مرکز آموزشی "احیای سنت" به اتهام ترویج "وهابیت" در شهر شبرغان توسط ریاست ارشاد، حج و اوقاف و شورای علمای ولایت جوزجان، مسدود گردید.

اما مسوول این مرکز آموزشی، از اين اقدام ابراز ناخوشنودى نموده، ميگويد که این قضیه توسط ارگان ذیربط، دقیق بررسی شود.

مولوی عبدالرحیم اسلامیار رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولايت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که در مرکز آموزشی "احیای سنت"؛ مسایل مربوط به "وهابیت" تدریس میشد که آنان جلو آنرا گرفتند.

وی افزود: "در این مرکز، شماری از افراد توسط مسوولین این مرکز، زیر آموزش قرار گرفته بودند که به گونه يى آنها را از مسیر اصلی دین فارغ میساختند."

وی تصریح کرد که این تصمیم، پس از اجلاس شماری از علمای دینی اتخاذ شد و دروازۀ این مرکز مسدود گردید.

اسلامیار گفت: "اگر جلو این کار گرفته نمى شد، مسوولین مرکز مذکور، اذهان عامه را مغشوش مى ساختند و تاثیرات منفی را در اجتماع به بار می آورد."

اما مفتی نعمت الله مسوول مرکز آموزشی "احیای سنت" گفت: "من در جهان چلنج میدهم که اصلاً چیزی به نام وهابیت وجود ندارد، بلکه این مسئله یک توطیه دشمنان دین است."

وی افزود که امروز شماری از افراد، از دین وسیلۀ تجارت ساخته اند، آنها زنده و مُردۀ مردم را استثمار کرده اند.

به قول نعمت، این کتگوری افراد به نام حلاله؛ عمل منفوری که پیامبر اسلام آنرا مردود شمرده و به آن لعنت فرستاده، اینها با عزت و ناموس مردم بازی کرده و از دین یک مارکیت ساخته اند.

او گفت: "در حالیکه ما در این مرکز مى خواستیم چهرۀ واقعی اسلام ناب محمدی را برای مردم بشناسانیم، ولی این افراد وقتی مشاهده کردند که با شناخت مردم از اسلام واقعی به تجارت آنها آسیب مى رسد، برای ما مشکل ایجاد کرده، مرکز آموزشی ما را ویران کرده و تمام لوازم آنرا به غارت بردند."

نعمت ادعا نمود که آنان، کتاب ها و قرآنکریم مرکز آموزشی ما را به کوچه ریختند و درب مرکز آموزشی را بستند.

او افزود: "آیا برای کنترول و تفتیش این امر، مرجعی وجود نداشت؛ مسوولین امنیتی نمى دانستند که در این مرکز کدام مسایل تدریس میشود."

او این اقدام ریاست شورای علما و ادارۀ حج و اوقاف را جفا به مردم ولایت جوزجان دانسته گفت که این قضیه توسط ارگان ذیربط دقیق بررسی شود.

اما مفتی محمد رسول مجهز رئیس شورای علمای ولایت جوزجان گفت که در این مرکز، حدود پنجاه تن تدریس مى شدند که در جمع آنها، بیست تن از دختران نیز شامل بودند.

او افزود: "طبق معلومات ما، در این مرکز مسایل پیرامون وهابیت به مراجعين این مرکز تدریس مى شد و آنها را از مسیر اصلی دین، به راه بدبختی سوق مى دادند."

او گفت این تصمیم علمای ولایت جوزجان است که به کسی اجازه نمى دهند تا دست به چنین اعمالى بزند و مردم را به طرف بیراهه سوق دهد.

در سطح شهر شبرغان، ٤٥ مدرسۀ دینی فعالیت دارد که در این مراکز، حدود پنجهزار تن از شاگردان، مسایل دینی را آموزش مى بینند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement