خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: ايجاد خط آهن، تحول بزرگ در بخش تجارت خارجی افغانستان است

دانش: ايجاد خط آهن، تحول بزرگ در بخش تجارت خارجی افغانستان است

Nov 28, 2016 - 18:36

کابل (پژواک، ٨ دلو ٩٥): سرور دانش معاون دوم رييس جمهور می گويد با ایجاد خط آهن، افغانستان می ‌تواند علاوه بر بنادر کراچی و چابهار، از طریق خط آهن نیز با دنیای خارج ارتباطات بازرگانی داشته باشد و هزینۀ جابجایی اجناس تجارتی بازرگانان افغان را به نحو چشم‌گیری کاهش دهد.

خط آهن افغانستان- ترکمنستان در بندر آقینه، امروز ٨ دلو با حضور رییس جمهور افغانستان و رییس جمهور ترکمنستان و مقامات عالیرتبۀ دو کشور گشایش یافت.

سرور دانش معاون دوم رييس جمهور در اين مورد گفته است: "امروز ما شاهد یکی از بزرگترین تحولات مهم اقتصادی و تجارتی معطوف به منافع ملی افغانستان بودیم، که نویدبخش آینده‌ای سرشار از امید و بهروزی برای مردم ما است."

موصوف افزوده است که  خط آهن افغانستان ـ ترکمنستان، بخشی از راه لاجورد است که افغانستان را از طریق کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان به دریای سیاه و سپس با عبور از ترکیه به اروپا وصل می ‌کند و از سوی دیگر، با عبور از کشورهای تاجکستان و قرغیزستان به چین متصل می سازد.

دانش گفته است که با ایجاد این خط آهن، افغانستان می ‌تواند علاوه بر مسیرهای بندرکراچی در پاکستان و بندر چابهار در ایران، از طریق ریلی نیز با دنیای خارج ارتباطات بازرگانی داشته باشد و هزینه جابجایی اجناس تجارتی بازرگانان افغان را به نحو چشم‌گیر کاهش دهد.

به گفتۀ معاون دووم رييس جمهور، این خط آهن از لحاظ ژئو- اکونومیک و زیرساخت‌های مرتبط، می‌تواند باعث همگرایی منطقه ای و تأمین منافع کشورها شده و ایجاد ثبات را در پی داشته باشد. با اتصال افغانستان به خطوط ریلی میان قاره‌ای، تحول بزرگی در بخش تجارت خارجی افغانستان به وجود خواهد آمد.

دانش گفته است: "حکومت وحدت ملی، از یک‌سال پیش تلاش‌های جدی را در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و توجه به زیرساخت‌های آن به کار گرفته، که می توان به عنوان مثال از افتتاح بند سلما، امضای قرارداد بند چابهار، لین گاز تاپی، کاسا یکهزار و امروز افتتاح خط آهن ترکمنستان و افغانستان را نام برد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement