خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه طرح بودجۀ سال آينده مالى را رد کرد

ولسى جرگه طرح بودجۀ سال آينده مالى را رد کرد

Dec 21, 2016 - 12:03

کابل (پژواک، اول جدى ٩٥): ولسى جرگه، طرح بودجۀ سال مالى آينده را به دليل نبود توازن ميان ولايت ها و نبود پروژه هاى عايداتى در اين طرح و دلايل ديگر، رد کرد.

مشرانوجرگه، اين طرح را در هفتم قوس سال روان  با ارايۀ پيشنهاد ده ها پروژۀ انکشافى براى شامل ساختن در اين طرح، تاييد کرد و سپس به ولسى جرگه ارايه شد. مشرانوجرگه نيز گفته بود که در اين طرح، توازن ميان ولايت ها در نظر گرفته نشده؛ اما وزير ماليه گفته است که طرح بودجه با درنظرداشت امکانات مالى و اولويت ها ترتيب شده است.

به اساس معلومات وزارت مالیه، برای سال آیندۀ مالی که در اول جدى آغاز مى شود، ۲۸۷ میلیارد افغانی  بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی بودجه انکشافی در نظر گرفته شده، که ۱۵۰ میلیارد افغانی آن که ٣٢ درصد کل بودجه را تشکيل مى دهد، از عواید داخلی و متباقى از کمک هاى جامعه جهانى تمويل مى شود.

بنا بر معلومات منبع، ۳۶ درصد بودجه به سکتور امنيت، ۲۱ درصد به زیربناها، ۱۳ درصد به معارف، شش درصد به بخش زراعت، و متباقی برای سکتورهای دیگر در نظر گرفته شده است.

اميرخان يار رييس کميسيون مالى و بودجه ولسى جرگه، درنشست امروز اين جرگه گفت که روى طرح يادشده در کميسيون هاى جرگه بحث شده است.

وى گفت که در اين طرح، برعلاوه نبود توازن ميان ولايت ها، عدم توجه لازم به ولايات کم انکشاف يافته و نبود پروژه هاى عايداتى، مشکلات ديگرى چون پيشبينى عوايد کم در سال آيندۀ مالى، نبود ميکانيزم درست تطبيق بودجه و نبود توجه لازم به معارف و زنان وجود دارد.

سرانجام اين طرح، به راى گيرى گذاشته شد و از جمع ١٢٣ عضو حاضر جرگه، شش تن به اين طرح راى تاييد و متباقى راى رد دادند.

به اساس ماده ۹۸ قانون اساسی، بودجۀ دولت و برنامه هاى انکشافی، به مشرانوجرگه و پس از نظر و مشورۀ آن جرگه، به ولسی جرگه ارایه می شود.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement