خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روسيه در صدد ايجاد مانع عليه حذف نام حکمتيار از ليست سياه است

روسيه در صدد ايجاد مانع عليه حذف نام حکمتيار از ليست سياه است

Jan 03, 2017 - 18:36

کابل (پژواک،١٤جدى ٩٥): به باور تحليلگران سياسى، روسيه گفتگوهاى صلح دولت افغانستان با حزب اسلامى را به ضرر خود مى پندارد؛ از اين رو در مقابل حذف نام حکمتيار از ليست سياه، موانع ايجاد کرده است.

در آغازسال ١٣٩٥خورشيدى، مذاکرات صلح ميان دولت افغانستان وحزب اسلامى راه اندازى شد و به تاريخ اول ميزان، طرفين يک توافقنامه را امضا کردند.

به اساس توافقنامه، نام انجنيرگلبدين حکمتيار رهبرحزب اسلامى افغانستان و برخى سران ديگر، بايد از ليست سياه حذف شود، که دراين رابطه حکومت افغانستان دربرج گذشته، ازملل متحد نيز درخواست رسمى نموده بود.

اما اکنون برخى منابع افغان وغربى مى گويند که روسيه تلاش مى ورزد تا توافقنامۀ صلح با حزب اسلامى با رهبرى گلبدين حکمتيار را به تاخير اندازد و درمقابل حذف نام حکمتيار از ليست سياه، موانع ايجاد نمايد.

بربنياد گزارش آژانس خبرى ستريت ژورنال امريکا، کشورهاى عضو ملل متحد، ده روز مهلت دارند تا درمورد حذف نام افرادمتذکره موقف شان را روشن سازند؛ اما روسيه گفته است که فيصله درمورد به وقت بيشتر نياز دارد.

به اساس معلومات منبع، ماريا زاخارووا سخنگوى وزارت امورخارجۀ روسيه، روزگذشته گفته بود که روسيه، مانع حذف نام حکمتيار ازفهرست سياه نشده، بلکه اين کار را به تعيويق انداخته؛ اما اين را برملا نکرد که روسيه چرا وقت اضافى طلب کرده است.

يک ديپلمات خارجى، به آژانس مذکورگفته است که روسيه براى عدم حذف نام حکمتيار ازليست سياه هيچ دليل ندارد، بلکه مى خواهد موقفش را ثابت نمايد.

ازجانب ديگر، به نظر برخى کارشناسان مسايل سياسى، روسيه توافقنامه دولت افغانستان با حزب اسلامى را به ضررخود تلقى مى کند؛ بنابراين برضد حذف نام حکمتيار از ليست سياه و توافقنامۀ صلح ميان دولت وحزب اسلامى موانع ايجاد نموده است.

فيض محمد ځلاند استاد پوهنتون کابل و کارشناس مسايل سياسى، به آژانس خبرى پژواک گفت که روسيه دراين اواخر، پاليسى هاى منطقوى وجهانى امريکا را مورد انتقاد قرار داده و چنين به نظر مى رسد که باب دوم جنگ سرد آغازشده است.

به گفتۀ ځلاند، روسيه به دولت افغانستان ياددهانى کرده است که همه چيز در دست امريکا نيست، روسيه نيز قدرت دارد وبايد منافع آن حفظ شود.

محمدحسن حقيار کارشناس مسايل سياسى نيز گفت که ديدگاه هاى روسيه، چين وبرخى کشورهاى ديگر پيرامون افغانستان عوض شده است.

نامبرده به آژانس پژواک گفت که روسيه به اين باوراست که حکمتيار، توسط امريکا وارد صحنه شده و مى خواهد با داعش يکجا برضد روس ها بايستد.

به گفتۀ حقيار، بربنياد همين نگرانى ها روسيه و چين نمى خواهند تا نام حکمتيار ازليست سياه دور شود؛ گرچه روسيه تاحال به طوررسمى درمورد ابراز نظرنکرده است.

نامبرده گفت که از اظهارات اخير ضميرکابلوف نمايندۀ خاص روسيه براى افغانستان، به نظر مى رسد که روسيه درمورد افغانستان موقف جدى را اختيار نموده است.

جاويدغفوريکتن ازکارشناسان امورسياسى، با اظهار نظر متفاوت گفت که روسيه دراين اواخر، به حمايت ازطالبان وارد ميدان شده است و فکرمى کند که با ورود حکمتيار، امريکا طالبان را تضعيف وتحت فشار قرارخواهد داد.

به گفته وى، روسيه فکرمى کند که توافقنامه صلح با حکمتيار نيز به اشارۀ امريکا صورت گرفته است وآن را مخالف منافع ملى خود عنوان مى کند.

پاينده حکمت، کارشناس ديگرمسايل سياسى گفت که حکمتيار در دوران جهاد، با روس ها خيلى جنگيده است و امريکا نسبت به گروه هاى ديگر جهادى، به حزب اسلامى بيشتر مساعدت مالى ونظامى مى نمود.

نامبرده علاوه کرد که توافقنامۀ دولت با حزب اسلامى نيز به رضايت امريکا صورت گرفته است؛ ازاين رو روسيه آن را به زيان خود مى پندارد و درمقابل عملى شدنش موانع ايجاد مى کند.

روسيه درحالى عليه حذف نام حکمتيار از ليست سياه موانع ايجاد کرده است که چند روز پيش، کنفرانس سه جانبه، به اشتراک روسيه، چين و پاکستان در مسکو برگزارگرديد؛ درآن فيصله صورت گرفت که به منظور حذف اسامى سران طالبان از ليست سياه، تلاش ها را به خرج خواهد داد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement