خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها دختر فارغ شده از پوهنځی ژورنالیزم هرات تغییر شغل داده اند

ده ها دختر فارغ شده از پوهنځی ژورنالیزم هرات تغییر شغل داده اند

Jan 16, 2017 - 14:05

شهرهرات (پژواک،٢٧جدى٩٥): ده ها دختر فارغ التحصيل پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون هرات، به دليل مشکلات جامعه و خانواده، از کارخبرنگارى محروم گرديده و ناگزير به تغيير شغل شده اند.

این دختران می گویند که به دلیل بافت سنتی جامعه و بدبینی خانواده‌های شان نسبت به این مسلک،  ناگزيز شده اند به مشاغل ديگر بپردازند.

زینب یکی از این بانوان جوان است که از پوهنتون هرات، از رشته‌ی ژورنالیزم فارغ شده است.

زینب  دیگر با مایکروفون، دستگاه‌های ثبت و تصویربرداری و هر آن چیزی که بیانگر کار یک خبرنگار امروز است وداع گفته است؛ گویا که وى رشتۀ خبرنگاری را نخوانده است.

از لباس ماشی‌رنگش و حاضری شاگردان که در دست دارد، می‌توان حدس زد که او اکنون یک معلم است.

زينب، به تاريخ ٢٧جدى در يک مصاحبۀ اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت: "مشکلات سنتی درجامعۀ هرات، نداشتن امنیت جانی و شغلی و تبعیض در برابر زنان، از عواملی است که سبب شده تا زنان خبرنگار، یا در مکاتب معلم شوند و یا خانه نشین باشند."

زینب، تنها قربانی محدودیت های گوناگون جامعۀ هرات نیست، بلکه مانند او دختران دیگری هم هستند که علاقه به کار در رسانه ها دارند؛  اما نمی توانند به آرزوهای شان برسند.

خاطره که روزی رویای کار خبرنگاری را در سر می پروراند، حالا در ردیف ژورنالیست هايی قرار گرفته است که به جای کار در رشته مسلکی، به تدریس متعلمین مکتب پرداخته است.

خاطره گفت: "محیط كاری مناسبی وجود ندارد، عمده ترین مشكل، طرز دید بد مردم نسبت به كار كردن زنان در رسانه‌ها می‌باشد و حتی روشنفكران، این را نپذیرفته اند كه زنان می‌توانند دوشادوش مردان در رسانه‌ها كار كنند."

در همین حال، مسوولان نهاد بانوان خبرنگار درهرات، از حضور کمرنگ فارغان زن از پوهنځى ژورنالیزم در رسانه ها ابراز نگرانی می کند و دلیل تغییر شغل از سوی آنان را، انتخاب رشته ژورنالیزم به سلیقه خانواده شان میداند.

نقیبه بارکزی مسوول نهاد بانوان خبرنگار به پژواک گفت: "اول اینکه بیشتر خانمها به اساس سلیقه وخواست خانواده، رشتۀ ژورنالیزم را انتخاب می کنند و مورد دیگر اینکه زمانیکه وارد کار رسانه يی می شوند، با کار زیاد و مزد اندک مواجه گرديده و بر این اساس ناگزیر میشوند به شغل دیگری رو بیاورند."

مسوولان پوهنځی ژورنالیزم در هرات می گویند که بزرگترین چالش بر سر راه خبرنگاران زن در این ولایت، برداشت نادرست خانواده ها از فعالیت رسانه و جامعه سنتی این ولایت  می باشد.

پوهنیار سهیلا عرفانی رییس پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون هرات، معضله کنونی بر سر راه دختران را دید منفی خانواده ها نسبت به کار کردن در رسانه خواند.

وی گفت تنها محدودیت های یادشده، مانع کار خبرنگاران زن در این ولایت نیست، بلکه نبود امنیت مناسب یکی دیگر از عواملى اند که باعث شده تا دخترها نتوانند کارهای خبرنگاری انجام بدهند.

خلیل احمد امیری مسوول رادیوتلویزیون فریاد، به پژواک گفت که  تغییر رشتۀ خبرنگاران مسلکی زن، و روی آوردن بیشتر شان به تدریس در مکاتب، باعث آن شده است تا رسانه های محلی با کمبود خبرنگاران زن مواجه شوند.

به گفته امیری، بزرگترین مشکل فرا راه کار در رسانه های هرات؛ نبود ژورنالیستان مسلکی زن است که مدیران رسانه های محلی را مجبور به استخدام دختر خانم های متعلم ساخته است.

از سويى هم عبدالرؤف احمدی سخنگوى قوماندانی امنیۀ هرات، به پژواک گفت که پوليس تلاش ميکند امنيت تمام شهروندان به خصوص خبرنگاران زن را تامين کند.

وى گفت: "مادر صدد این هستیم که خانه و راه رفت و آمد خبرنگاران زن را زیر پوشش امنيتی خاص قرار دهیم."

به گفته وى در اين ولايت تا کنون هيچ  یک از خبرنگاران زن، مورد تهدید امنیتی قرار نگرفته است.

با این حال، آگاهان در کنار دیگر مشکلات اجتماعی موجود فرا روی دختران، کم‌کاری رسانه‌ها را در جهت بیداری افکارعامه و زدودن سنت‌های ناپسند، سبب تداوم نگاه متعصبانه به حضور دختران در رسانه‌ها می‌دانند.

بنا به گفتۀ مسوولان پوهنتون هرات، در ده سال گذشته بیش از دوصد خانم از پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون هرات فارغ شده اند، که گفته میشود تعداد انگشت شمار شان در رسانه ها فعالیت می کنند؛ اما بیشتر شان خلاف رشته فعالیت دارند و یا خانه نشین شده اند.

اين در حاليست که حکومت افغانستان طى ١٥ سال گذشته، آزادى بيان و رشد رسانه ها را از بزرگترين دستاورد خود مى داند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement