خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تفاهمنامه تجاری- اقتصادی میان سکتورهای خصوصی افغانستان و آذربایجان امضا شد

تفاهمنامه تجاری- اقتصادی میان سکتورهای خصوصی افغانستان و آذربایجان امضا شد

Feb 06, 2017 - 17:31

کابل (پژواک، ١٨ دلو٩٥): اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اداره انکشاف صادرات آذربایجان، به منظور گسترش روابط تجاری- اقتصادی و همکاری های دوجانبه میان سکتورهای خصوصی، تفاهمنامه همکاری امضا نمودند.

این تفاهمنامه، امروز در یک نشست خبری در کابل که تحت عنوان "تواصل تجارتی افغانستان و آذربایجان" تدویر یافته بود، به امضا رسید.

بر پایه معلومات مسوولان اتاق تجارت و صنایع، میزان واردات افغانستان از آذربایجان در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۶ میلیون دالر امریکایی؛ و صادرات افغانستان به آن کشور ۳.۴ میلیون دالر بوده است که اقلام وارداتی را مواد غذایی، محصولات قنادی، تیل دیزل و تی یک؛ و صادرات را عمدتا سنگ های قیمتی تشکیل می داده است.

عتیق الله نصرت رئیس عامل اتاق تجارت و صنایع، امضای این توافقنامه را یک گام نیک در راستای توسعه تجارت میان دو کشور دانسته و گفت آذربایجان یکی از کشورهای کلیدی در آسیاى میانه می باشد که آسیا را به اروپا وصل می نمایند.

وی افزود که به اساس این ویژگی ها نیاز بود تا این تفاهمنامه به منظور افزایش حجم تجارت میان دو کشور و جلب سرمایه گذاری میان دو کشور به وجود آید.

به گفته او، یکی از عواملى که افغانستان نتوانسته است، در جریان ١٥ سال اخیر حجم تجارت خود را با آذربایجان افزایش دهد، نبود راه مواصلاتی بوده است.

این مسوول اتاق تجارت علاوه کرد که افتتاح خط آهن آقینه سبب شد تا این مشکل رفع شده و کالای تجارتی، از این مسیر به آذربایجان و اروپا انتقال یابد و نداشتن دفتر قنسلی آذربایجان در افغانستان، یکی دیگر از چالش های پیش رو می باشد.

موصوف گفت: "ما تعهد مى سپاريم که در سایه همکاری دولت ها به دستاوردهای چشم گیری دست خواهیم یافت."

وی از دولت خواست تا کمیسیون مشترک اقتصادی میان افغانستان و آذربایجان ایجاد شود؛ تا از طریق آن میزان تجارت میان دو طرف به صدها میلیون دالر افزایش یابد.

یوسف عبدالله یوف معاون ادارۀ انکشاف صادراتی و سرمایه گذاری آذربایجان که به نمایندگی هئیت دوازده نفری در این نشست صحبت می کرد، گفت که روابط تجارتی تمامی روابط دیگر را مستحکم و محکمتر میسازد و ضرورت است تا میان کشورها روابط نزدیکی تجارتی وجود داشته باشد.

او افزود: "هدف اصلی ما این است که پترول را به کشورهای دیگر صادر کنیم و از سرمایه گذاران افغان میخواهیم تا در این بخش سرمایه گذاری کنند."

وی افزود که در جمع این هیئت نمایندگان ٩ شرکت بزرگ در سکتورهای زراعتی و مرغداری، لوازم خانگی، موبل و فرنیچر، لبنیات، تولید چای، آب معدنی، صنعت بسته بندی و کاغذ شامل می باشد.

عبدالله یوف میزان تجارت میان افغانستان و آذربایجان را اندک خواند؛ اما تصریح نمود که با امضای این تفاهمنامه میزان صادرات و و واردات میان هر دو کشور افزایش خواهد یافت.

وی همچنان گفت که به زودی یک کمیسیون مشترک میان دو کشور ایجاد خواهد شد، که این کمیسیون در گسترش تجارت فعالیت خواهد کرد.

وی از نبود دفتر قنسلی کشورش در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفت که این مشکل را با مقامات آذربایجان در میان میگذارد تا باعث بهبود روابط تجارتی میان دو کشور گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement