خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر شفاخانۀ داود خان: چند لحظه پیش از‍ رويداد در شفاخانۀ برق قطع‍ و کمره ها غير فعال شد

داکتر شفاخانۀ داود خان: چند لحظه پیش از‍ رويداد در شفاخانۀ برق قطع‍ و کمره ها غير فعال شد

Mar 09, 2017 - 19:23

کابل (پژواک،١٩حوت ٩٥): داکترى که از حمله بر شفاخانۀ سردارمحمد داوودخان جان به سلامت برده، مى گويد که چند لحظه پيش از حمله جريان برق قطع شد و کمره هاى مخفى نیز از فعاليت باز ماندند، زيرا وى شک دارد که با حمله کننده گان از داخل همکارى شده است.

داکتر مذکور که از فاش شدن نامش ابا مى ورزيد، اين اظهارات را به تاريخ ١٩ حوت طى مصاحبۀ اختصاصى‍ به آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

صبح روز گذشته گروهى از مهاجمان انتحارى بر شفاخانۀ سردارمحمد داوودخان (٤٠٠بستر) در کابل حمله کردند و بعد از هفت ساعت درگيرى پنج حمله کننده در آن کشته شدند.

به اساس معلومات وزارت هاى دفاع و صحت عامه، در اين حمله به شمول داکتران، کارمندان و پايوازان ٣١تن کشته و حدود ٧٠ تن ديگر زخم برداشت.

گروه داعش مسووليت اين حمله را پذيرفته است.

اما صديق صديقى سخنگوى وزارت امور داخله به تاريخ ١٩ حوت به آژانس خبرى پژواک گفت که تاکنون تحقيقات ادارات‍ استخباراتى‍ در مورد تکميل نشده است.

داکتر ياد شدۀ موظف در شفاخانۀ سردارمحمد داوود خان مى گويد، آنها مصروف پيشبرد وظايف بودند که ناگهان یک انفجار مدهش دروازه ها و کلکين ها را تکان داد.

وى افزود: "ما فکر کرديم که زلزله است، انفجار خيلى مهيب بود، يک همکار شعبۀ ما بيرون رفت تا خود را از وضعيت خبر سازد، اما بعد از چند لحظه‍ هيجانزده دوباره برگشت و گفت که حمله صورت گرفته است، اما کس به حرف هاى وى اعتنا نه کرد."

داکتر مذکور که از حملۀ ديروز جان به سلامت برده، شک دارد که با حمله کننده گان از داخل کمک صورت گرفته است.

نامبرده مى گويد، در اين روز برخى کارمندان بلندپايه و پايين رتبۀ و داکتران شفاخانه نيز‍ به وظايف نيآمده بودند، اما علاوه مى کند که بعد از تحقيقات همه چيز روشن خواهد شد.

وى مى گويد که در هر گوشه و کنار شفاخانه کمره هاى مخفى نصب اند، تلاشى زياد است، اما پيش از حمله برق شفاخانه قطع شد و نيم ساعت بعد آمد.

وى علاوه کرد: "برق به خاطرى قطع شد که کمره هاى مخفى صحنه را‍ ريکارد نه کند."

به گفتۀ موصوف، در دروازه‍ چند سرباز مسلح ايستاده مى شدند، اما آنها در انفجار جان باخته بودند.

اين داکتر علاوه مى کند که بعد از انفجار مهاجمان که لباس سفيد داکتران به تن داشتند و بيک ها نزد شان بود، از طريق ساختمان جديد وارد شفاخانه شدند.

به باور وى،‍ ممکن آنان در بيک هاى شان سلاح، مهمات و مواد خوراکى را حمل مى کردند، زيرا هفت ساعت مقاومت کردند.

اين داکتر علاوه کرد: "در دروازۀ ورودى اول‍ شفاخانه صرف يک چوکيدار موجود مى بود، در داخل شفاخانه محافظين مسلح وجود نداشتند، بنا برين مهاجمان توانستند بدون کدام ترس داخل ساختمان شوند و به اطمينان خاطر فعاليت کنند.

وى گفت: "حمله کننده گان چند تن بودند، آنها در قدم اول به منزل دوم رفتند، آنجا داکتران و بيماران را کشتند، سپس وارد منزل سوم و چهارم شدند و به منزل هاى بالا مى رفتند."

به گفتۀ وى، بيشترين تلفات و جراحات به داکتران، مريضان و کارمندان ديگر شفاخانه وارد شده است.

موصوف مى گويد: "مهاجمان بدون تفکيک مردم را هدف قرار مى دادند، با هر کس که مقابل مى شدند آنها را مى کشتند، بر داکتران، نرسان، پايوازان، مريضان و کسانيکه به عيادت مريضان رفته بودند، مورد شليک قرار مى دادند."

موصوف گفت، برخى بيماران و پايوازان خود را از منزل هاى دوم و سوم‍ پايين به طرف زمين پرتاب کردند که چند تن شديداً مجروح شده اند.

وى علاوه کرد: "روز قيامت بر پا شده بود، همه روحيات شان را باخته بودند و با همديگر هيچ نوع همکارى کرده نمى توانستيم، هر طرف دوش بود، هيچ کس قابل اعتبار نبود، زيرا حمله کننده گان نيز لباس هاى داکتران به تن داشتند."

اين داکتر مى گويد، داکتران زن و کارمندان ديگر در وضعيت بد قرار داشتند، اما داکتران ذکور تلاش داشتند تا آنها را به محل مصوون انتقال دهند و چنين کردند.

به گفتۀ موصوف، سه کارمند شفاخانه بدون ترس به منزل دوم و سوم رفتند و زندگى شمارى زياد مجروحين را نجات داده و آنها را پايين انتقال دادند."

موصوف مى گويد: "اما زمانيکه مهاجمان به سوى آنها بم هاى دستى پرتاب و تير اندازى کردند، آنها دوباره به مکان محفوظ خود را رساندند و خداوند (ج) آنان را حفظ کرد."

اين داکتر شفاخانۀ سردارمحمد داوودخان گفت، چنين به نظر مى رسد که حمله کننده گان‍ در مورد شفاخانه معلومات کامل داشت، زيرا حمله را به طور منظم انجام داد، داخل شفاخانه شده و هفت ساعت مقاومت کردند.

به گفتۀ موصوف، در جريان اين حمله سه انفجار در شفاخانه نيز صورت گرفت که در نتيجۀ آن افراد زياد کشته و زخمى شدند.

داکتر مذکور مى گويد، زمانيکه نيروهاى خاص از هليکوپتر پرتاب شدند، آنها‍ نيز دو ساعت درگير شدند و سر انجام مهاجمان را کشتند.

نامبرده گفت رقم تلفات و جراحاتى که از طريق رسانه ها پخش شده، در اصل بيشتر از آن است و وى خود همه چيز را مشاهده کرده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement