خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيمينار علمى معرفى ١١٨ جلد کتاب حکمتيار در کابل تدوير شد

سيمينار علمى معرفى ١١٨ جلد کتاب حکمتيار در کابل تدوير شد

Mar 09, 2017 - 16:55

کابل(پژواک،۱۹حوت۹۵): اشتراک کنندگان سيمينار علمى معرفى ۱۱۸ جلد آثار و تالیفات حکمتیار، رهبر حزب اسلامى را شخصيت علمى و فرهنگى خواندند و خواهان عملى شدن موافقتنامۀ صلح ميان اين حزب و دولت شدند.

اين سيمينار، امروز به اشتراک صدها تن از نمایندگان حزب اسلامی، نمایندگان ديگر احزاب سیاسی، مقام هاى حکومت، برخى اعضاى شوراى ملى و استادان پوهنتون در کابل تدوير شد.

داکتر غیرت بهیر عضو رهبری حزب اسلامی در اين سيمینار گفت که گلبدين حکمتيار امير حزب اسلامى افغانستان، با وجود مشکلات توانسته است که در جریان ۵۰ سال گذشته، آثار و تاليفات ارزشمندى داشته باشد.

او افزود که امضاى توافقنامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان، زمینه را مساعد ساخت تا آثار و تالیفات امير حزب اسلامى به معرفی گرفته شود .

به گفته موصوف، آثار چاپ شده حکمتيار؛ شامل چهار بخش (فلسفه وجودی نهضت اسلامی، دفاع از دین، برافراشتن علم آزادی و درک دین) تمرکز شده است.

بهیر گفت که ٥٠ اثر حکمتيار به زبان درى و ٦٨ ديگر به زبان پشتو نوشته شده و اکثريت آن به زبان های ترکی، اردو و عربی نیز ترجمه شده است.

قاضی محمد امین وقاد عضو رهبری اين حزب، با اشاره به تالیفات امير حزب اسلامى گفت که حکمتیار برعلاوه اينکه در جهاد مقدس مردم افغانستان درخشیده، در بخش علمی و فرهنگی نیز کارهايی را انجام داده است که قابل قدر می باشد.

وی افزود: «خدا کند که هر چه عاجل حکمتیار صاحب به کابل بیایید، ما در انتظار آمدن او هستیم، از دولت خواهش می کنیم که پروسه آزاد سازی زندانیان حزب اسلامی را سرعت ببخشد تا زمینه حضور امیر حزب اسلامی در کابل فراهم شود.»

نعمت الله شهرانی وزیر پیشین حج و اوقاف، با اشاره به آثار و تالیفات حکمتیار گفت: «با وجود مصروفیت های زیاد جهاد، حکمتیار صاحب یک نعمت بزرگ را برای افغانستان در سایه علم و فرهنگ به میراث گذاشت.»

او رهبر حزب اسلامی را یک سرمایه علمی برای افغانستان خوانده افزود: «صلح یکی از آرزوهای دیرینه مردم افغانستان است، مردم از موافقتنامه صلح با حزب اسلامی حمایت کرده و می کنند، حکومت وحدت ملی باید در تطبیق این موافقتنامه تلاش نماید تا رهبر حزب اسلامی به کابل برگردد.»

عبدالستار مراد وزیر اقتصاد و عضو رهبری جمعیت اسلامی افغانستان نیز حکمتیار را یک شخصیت علمی خواند و افزود: «جمعیت اسلامی افغانستان از آمدن حکمتیار و نظم در کشور، حمایت می کند و چشم به راه رهبر حزب اسلامی افغانستان می باشد.»

ساهره شریف نماینده مردم خوست در ولسی جرگه که در مورد کتاب نوشته حکمتیار تحت عنوان «ښځه او حقوق يې» مقاله ای را آماده کرده بود، گفت که در کنار کارکردهاى جهادى حکمتيار، باید شخصیت علمی او نیز شناخته شود .

او افزود هرآنچه حکمتيار در مورد حقوق زن گفته است، به اساس قرآن و احادیث نبوی بوده است .

ساهره شريف افزود: «از نظر من و به اساس متون کتاب حکمتیار صاحب، قانون خشونت علیه زنان در برخی موارد با دین اسلامی در تکر است.»

مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای سرتاسری علمای افغانستان نیز حکمتیار را یک شخص زیرک و با استعداد خوانده گفت: «حکمتیار صاحب در جریان مبارزات، قلم را رها نکرد و بیشترعمر خود را صرف دعوت و جهاد نمود.»

وی حزب اسلامی را یک حزب افغانستان شمول خوانده گفت: «آمدن حکمتیار برای ملت یک روشنی است، کدرهايی که حزب اسلامی دارد، در هیچ حزبی دیگر به این اندازه وجود ندارد، انشاءالله رهبر حزب اسلامی می آید و مردم چشم به راه او هستند.»

محمد ناطقی معاون حزب وحدت مردم افغانستان که در این سيمینار حضور داشت گفت: «کمتر رهبرانی هستند که در حوزه تفسیر قرآنکریم به این اندازه کار کرده باشند.»

او افزود که رهبر حزب اسلامی برعلاوه اینکه در جهاد مردم افغانستان نقش برازنده داشت، در بخش علم و فرهنگ نیز کارهايی را انجام داده، که تا کنون به این پیمانه کسی ديگر انجام نداده است.

فاروق میړنی عضو رهبری حزب افغان ملت نیز شخصیت رهبر حزب اسلامی را ستود و گفت که ٢٠ عنوان کتاب حکمتيار، در بخش تفسير قرآن است.

او در مورد صلح با حزب اسلامى گفت: «به صلح ضرورت داریم، هر فردی که می آید، آفغان ملت از آنها حمایت کرده و می کند و در صورتی که برعلاوۀ حزب اسلامی، گروه های دیگر بیایند و با حکومت افغانستان بپوندند؛ ما برای شان لبیک می گوییم.»

وحید الله سباوون مشاور رییس جمهور وعضو رهبری حزب اسلامی نیز از حکومت خواست تا توافقنامه صلح با این حزب را عملى و زمینۀ بازگشت رهبر حزب را به کابل مهیا نماید.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، عبدالحکیم مجاهد عضو شورای عالی صلح، صدیقه بلخی عضو مشرانوجرگه، نسیم مهدی رییس حزب اسلامی در ولایت فاریاب، از جمله سخنرانان دیگر این سيمینار بودند که در مورد شخصیت حکمتیار صحبت کردند.

فاروق وردک وزیر پیشین معارف و مشاور رییس جمهور غنی گفت با وجود مشکلات در چهل سال اخیر، رهبر حزب اسلامی ۱۵۸ عنوان کتاب را تالیف کرده، که ۱۱۸ عنوان آن چاپ شده است.

او افزود که در چهل سال گذشته، فرصت به دست نیامد تا این آثار گرانبها به معرفی گرفته شود.

موصوف نیز بر تطبیق موافقنامه صلح حزب اسلامی با حکومت تاکید کرده گفت که با تطبیق مواد موافقتنامه، زمینه برای حضور رهبر حزب اسلامی فراهم خواهد شد.

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی رياست اجرايى حکومت، امروز در نشست خبری در کابل گفت که حکومت پابند به عملی شدن توافقنامه صلح میان حکومت و حزب اسلامی افغانستان است.

وی افزود: "حکومت بر تعهداتش بخاطر عملی شدن توافقنامه صلح، پابند است، کمیته های مختلف با هیئت حزب اسلامی کار می کنند، از طرف ما هیچ نوع موانع وجود نداشته و رها کردن زندانیان نیازمند زمان است، این روند ادامه دارد و از طرف حکومت کدام مشکل وجود ندارد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking