خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در مناطق امن کندهار کشت کوکنار کاهش و در مناطق ناامن افزايش يافته است

در مناطق امن کندهار کشت کوکنار کاهش و در مناطق ناامن افزايش يافته است

Mar 13, 2017 - 19:23

کندهار (پژواک، ٢٣حوت ٩٥): مسوولين  در کندهار مى گويند مناطقى که امنيت آن به طورنسبى  خوب است، کشت کوکنار کاهش يافته؛ ولى در مناطق ناامن که مخالفين مسلح و قاچاقبران فعاليت دارند، افزايش يافته است.

رياست مبارزه عليه کشت مواد مخدر، پلان دارد تا کمپاين تخريب کوکنار را دراين ولايت آغازنمايد و کوکنار کشت شده را از بين ببرد.

اما مسوولين محلى، از ادارۀ مرکزى مى خواهند که به عوض تخريب کوکنار، عمليات گستردۀ نظامى را راه اندازى نمايند تا مزرعه هاى کوکنار از بين برود و مناطق  ناامن دورافتاده  نيز درتسلط دولت قرار گيرد.

گل محمد شکران رييس مبارزه عليه مواد مخدر درکندهار، در مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت: "مناطقى که امنيت آن خوب است و درکنترول دولت قرار دارد، کوکنار کم کشت شده، ولى درمناطقى که مخالفين مسلح و قاچاقچيان فعال اند، بيشتر کوکنار در آن زرع شده؛ اما درمجموع نسبت به سالهاى گذشته، ميزان آن کاهش يافته است."

موصوف ميزان دقيق کشت کوکنار را نگفت؛ اما افزود که ادارۀ بين المللى UNODC سروى را راه اندازى کرده که تاکنون تکميل نشده است.

نامبرده افزود بعد از تکميل شدن اين سروى، برملا خواهد شد که دراين ولايت، درچند هکتار زمين کوکنار کشت شده است.

اما شکران افزود که بيشترين کوکنار در ولسوالى هاى ژيرى، پنجوايى و ميوند کندهار کشت شده است.

موصوف علاوه کرد که پلان دارد تا در چند روز آينده، در سه - چهار ولسوالى کندهار کمپاين تخريب کوکنار را آغاز نمايد.

وى گفت از سوى وزارت مربوطه، براى آنها هدف تعيين شده تا کوکنار زرع شده در ٢٥٠٠ هکتار زمين تخريب شود.

اما به گفته وى،  در پى نبود بودجه و کمبود وسايل دراين عرصه، مشکل تاهنوز بر جايش مانده و اين مشکل از قبل با وزارت شريک شده است.

اما ولسوال ها و مسوولين امنيتى محلى تقاضا مى کنند که به عوض محو کوکنار، عمليات سرتاسرى راه اندازى شود؛ تا  درنتيجۀ  آن مزرعه هاى کوکنار تخريب شود و مناطقى که مخالفين مسلح و قاچاقچيان در آن فعاليت دارند، تحت کنترول دولت بيايد.

حاجى فضل محمد اسحاقزى ولسوالى پنجوايى، به آژانس پژواک گفت که تمام قلمرو اين ولسوالى، درکنترول دولت است و نسبت به گذشته در آن کوکنار کم کشت شده است.

موصوف علاوه کرد که پيش از تخريب کوکنار، با ساکنين مناطق مختلف ديدار نموده و به آنها هشدار داده بود تا کوکنار کشت نکنند.

نامبرده گفت که در اين راستا، برنامه فود زون نيز زياد کمک نموده و نسبت به گذشته، کشت کوکنار از ٦٠ – ٧٠ درصد کاهش يافته است.

برنامۀ فود زون درکندهار، به منظور کشت وقاچاق مواد مخدر براى دو سال پلان شده بود، که توسط ادارۀ بين المللى انکشافى امريکا( USAIDinfo-icon) تمويل مى شود و ٢٠ ميليون دالر به آن تخصيص داده شده است.

در اين برنامه، تطبيق پروژه هاى انکشافى، جلوگيرى از کشت و قاچاق مواد مخدر، فراهم کردن زمينۀ کشت مشروع به دهاقين، افزايش آگاهيدهى درمورد عواقب ناگوار مواد مخدر و ديگر شامل اند.

ولسوال گفت که درچوکات برنامۀ متذکره، به خواست مردم در عرصۀ بازسازى سيستم آبيارى، پروژه هاى زياد تطبيق شده اند، که همين امور انکشافى در کاهش کشت کوکنار نقش بازى کرده است.

اما به گفتۀ موصوف، در برخى مناطق بازهم مردم از روى نهايت مجبوريت، کوکنار را زرع کرده اند که آنها براى کمپاين تخريب آن آمادگى دارند.

موصوف گفت که چند هفته پيش، معين وزارت مبارزه عليه مواد مخدر، به کندهار آمده بود؛ در نشست امنيتى مشترک از وى خواسته شد که به عوض تخريب کوکنار عمليات راه اندازى شود؛ تا ضمن تخريب کشت کوکنار، مناطقى که مخالفين مسلح و قاچاقبران در آن  فعاليت دارند، تحت تسلط دولت قرار گيرند.

به گفتۀ وى، کوکنار بيشتر در مناطقى زرع شده است که نفع آن مستقيم به جيب مخالفين مسلح مى ريزد، ميدان جنگ را توسط آن گرم نگهميدارد و خون افغان ها را ذريعۀ آن مى ريزانند.

نامبرده اين را نيز گفت که سال گذشته ١١٠٠ هکتار زمين را از کوکنار پاک کرده بود.

حاجى عبيدالله ولسوال ميوند به آژانس پژواک گفت اين ولسوالى، داراى مساحت زياد است که با برخى ولسوالى هاى هلمند هم مرز است.

نامبرده علاوه کرد که مناطق دوردست اين ولسوالى، مکان امن براى فعاليت هاى مخالفين مسلح و قاچاقبران است و آزادانه در آن کوکنار کشت مى کنند.

به گفته وى، موضوع خطرناک اين است که درمناطق متذکره، حتى سه و چهار فصل کوکنار کشت مى شود که نفع آن  به مخالفين مسلح ميرسد.

به گفتۀ موصوف،  درمناطق تحت ادارۀ دولت، مردم به خاطرى کوکنار کشت مى کنند که آب خيلى کم است و کشت هاى ديگر فايده ندارد.

نامبرده افزود از اينکه کشت هاى کوکنار هم از بين برود و فعاليت هاى مخالفين مسلح نيز مهار شود، نياز است تا دراينجا عمليات تصفيوى گسترده صورت گيرد.

به گفتۀ وى، اين موضوع را چندهفته پيش در نشست مشترک با معين وزارت مبارزه عليه مواد مخدر و مسوولين نظامى و ملکى چهار زون جنوب مطرح کرد؛ اما پاسخ مثبت دريافت نکرد.

از سوى ديگر دهاقين و مردم مى گويند که از نهايت مجبوريت، به کشت کوکنار روى آورده اند؛ اما ازچند سال گذشته بدينسو با وجود زحمات و مصارف زياد، حاصلات خوب را به دست نيآورده اند؛ زيرا يا آفات طبيعى به آن زيان وارد کرده و يا هم دولت آن را تخريب مى نمايد.

جان محمد يکتن از کشاورزان منطقۀ پاشمول ولسوالى پنجوايى، به اژانس پژواک گفت که اگر حکومت براى رشد زراعت، بند دهله را ترميم نمايد و ميزان زخيرۀ آب را در اين جا بلند ببرد، به کشت هاى مشروع مردم بازار دريابد، براى جوانان فرصت هاى کارى فراهم سازد و کارهاى انکشافى انجام دهد، هيچ کس به زرع کوکنار نخواهد پرداخت.

وى افزود که مردم به سبب مجبوريت شديد و نهايت غربت، کوکنار را زرع مى کنند؛ زيرا مواد زراعتى ديگر مانند کوکنار مشتريان زياد ندارد.

شايان ذکر است که ادارۀ ولايتى کندهار نيز روز گذشته دريک نشست، از نيروهاى امنيتى خواسته بود تا براى کمپاين تخريب کوکنار آمادگى بگيرند.

حاجى عبدالحنان منيب سرپرست ولايت کندهار، از ارگانهاى امنيتى خواسته بود تا با رياست مبارزه عليه مواد مخدر، همکارى نمايد و همه کوکنار کشت شده را از بين ببرد.

به اساس معلومات وزارت مبارزه عليه مواد مخدر، سال گذشته بدون کمک جامعه جهانى به همکارى مردم، به سطح کشور در کشت مواد مخدر ١٩ درصد و در توليد آن ٤٨ درصد کاهش به عمل آمده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement