خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با مسدود شدن راه های تجارتی با پاکستان، بازار توليدات داخلی رونق يافته است

با مسدود شدن راه های تجارتی با پاکستان، بازار توليدات داخلی رونق يافته است

Mar 20, 2017 - 20:27

کندهار(پژواک، ٣٠ حوت ٩٥): پس از مسدود شدن راه های تجارتی از جمله سپین بولدک و تورخم از سوی پاکستان، ميزان توليد کارخانه ها در کندهار افزايش يافته و بازارش فروش تولیدات آنها خوب شده است.

در شهرک صنعتى کندهار، حدود۲۰۰ کارخانه تولید مواد خوراکى وغيرخوراکى فعالیت دارد.

مالکين این کارخانه ها می گویند که درگذشته بيشتر اقلام از پاکستان وارد مى شد درحالى که کارخانه های داخلی نیز این اقلام را توليد مى کردند اما واردات از پاکستان بر بازار آنها سايه افکنده بود.

اما به گفتۀ آنها، با بسته شدن راه هاى تجارتی از سوی پاکستان، ميزان توليدات کارخانه های کندهار افزایش یافته و بازار فروش آنهانیز بهبود یافته است.

حاجى عبدالبارى همت،  مالک کارخانه توليد پايپ "پى وى سى" و دیگر مواد پلاستیکی است که در شهرک صنعتی کندهار قرار دارد.

وی به پژواک گفت که بعد از بسته شدن راه سپين بولدک، توليدات این کارخانه افزایش یافته و بازار فروش آن نيز رونق يافته است.

وى افزود: " پيش از بسته بودن راه، در يک روز بیشتر از ٥٠٠ تا  ٦٠٠ پايپ را نمی توانستیم به فروش برسانیم، اما بعد از بسته شدن راه ها، در روز از ٣  تا ٤ تُن پايپ را مى فروشيم."

به گفتۀ همت، پايپ هاى پلاستيکى در این کارخانه از مواد خام استفاده شده درکشور، تولید می شود.

همچنان، یک کارخانه دیگر که به نام "ميرافغان" فعالیت دارد و پايپ هاى "پولى ايتلين" تولید می کند. این کارخانه پنج سال قبل با هزينۀ ٥٠٠ هزار دالرايجاد گردید و در حال حاضر ٣٠ تن به طور مستقيم و صدها تن ديگر به طورغيرمستقيم از طریق این کارخانه کار می کنند.

مسؤلین این کارخانه می گویند که نسبت به گذشته توليدات آن افزايش يافته است.

احمد نواز، مسؤل این کارخانه به پژواک گفت که همه مواد خام مورد نیاز را که شامل مواد پلاستيکى کهنه می شود از کندهار و ولایات همجوار تهیه می کنند.

به گفته وی، هر روز به طور اوسط ٣ تُن مواد خام را در این کارخانه مصرف می شود و با استفاده از آنها، پایپ هایی از يک اینچ تا ١٤ اینچ تولید می شود که دهاقين از آن در آبيارى استفاده مى کنند و حتی نسبت به پایپ های خارجى کيفيت بهتری دارد.

وی گفت که توليدات این کارخانه افزون بر کندهار، به ولايات مختلف از جمله هلمند، ارزگان، زابل، نيمروز، فراه، پکتيا، پکتيکا و ميدان وردک انتقال و به فروش می رسد.

در شهرک صنعتی کندهار، علاوه بر کارخانه های توليد پايپ هاى پلاستيکى، کارخانه های تولید چپلى، ذوب آهن، مواد خوراکى و غيرخوراکى فعاليت دارند.

احمدشاه مسؤل کارخانه تولید چپس" لاوا" به پژواک گفت که این کارخانه کاملا افغانی است و مواد خام، کارتن و دیگر مواد مورد نیاز در کشور وجود دارد.

وى افزود که براى توليد چپس، کچالو را از غزنى، باميان و ميدان وردک بدست می آورند و با استفاده از آن، چپس تولید کرده و آن را در کندهار و دیگر ولایات از جمله هلمند، هرات، غزنى، ننگرهار و کابل به فروش می رسانند.

به گفتۀ وى، در این کارخانه در هر ٢٤ ساعت، ٣٠٠٠ کارتن چپس توليد می شود. احمد شاه افزود که قبل ازاین چپس هایی که از پاکستان وارد می شد تاثیر منفی بر روند تولید این کارخانه گذاشته بود.

اما به گفته وی، از زمانی که راه ها از سوی پاکستان بسته شده است، تولید این کارخانه خلاف تصور افزایش یافته است و تقاضا برای آن نیز بیشتر شده است.

احمد شاه گفت که از مردم افغانستان می خواهد تا به عوض "مواد تاريخ گذشته و بى کيفيت خارجی"، از مواد تازه و باکيفيت وطنى  استفاده کنند.

افزون بر این، دیگر مالکان کارخانه ها در کندهار از دولت مى خواهند تا از سرمايه گذاران حمايت کند و ضمن فراهم کردن انرژى برق، تسهيلات ديگر را نيز براى آنها فراهم نماید تا اقتصاد صنعتى و توليدى کشور رونق یابد تا افراد بيکار مصروف کار شوند و مردم به سوى خوکفايى حرکت کنند.

حاجى فيض الحق مشکانى، معاون اتحاديۀ صنعت کاران کندهار نيز تاييد کرد که با مسدود شدن راه های تجارتی با پاکستان، توليد داخلی در کندهار و بازار فروش آنها رونق زیادی پیدا کرده است.

اما وی گفت که اگر روند به همین منوال ادامه یابد نیاز است تا دولت دراين عرصه سهولت ایجاد کند و با تامین برق مورد نیاز زمینه جذب  سرمايه گذاری بیشتر را فراهم سازد.

عبدالعلى که در منطقه عينو مينۀ شهر کندهار مغازه فروش مواد خوراکى دارد به پژواک  گفت که درگذشته مردم بيشتر درمورد مواد وارداتى خارج از کشور مى پرسيدند و آن را بر توليدات داخلى ترجيح مى دادند.

اما وی گفت که اکنون شمارى زيادى مردم که درگذشته از اقلام  پاکستانى و کشورهاى ديگر استفاده مى کردند، توليدات وطنی را ترجیح می دهند زیرا به گفته وی  در این اواخر نه تنها حساسيت و نفرت مردم در مورد پاکستان، بلکه در مورد توليدات آن نيز افزايش يافته است.

درکندهار حدود ٢٠٠ فابريکه ايجاد شده  که به سبب نبود برق کافى، برخى از آنها بسته شده است.

در حال حاضر کارخانه های توليد پنبه، روغن، کنجاره، صابون، يخ، آيسکريم، توليد کاغذ کارتن، ظروف پلاستيکى، پايپ، مواد خوراکى، مشروبات غيرالکولى و مواد دیگر در کندهار فعالیت دارند که زمینه کار برای  ٤٥٠٠ تن را فراهم ساخته است.

این موضوع در حالی در کندهار عنوان می شود که پيش از اين برخى مسؤلين کارخانه های تولیدی در ننگرهار گفته بودند که با مسدود شدن راه های تجارتی با پاکستان، بازار توليدات شان رونق یافته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement