خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاین آگاهى دهى "کاهش بیسوادی" در ٢٦ ولايت کشور آغاز شد

کمپاین آگاهى دهى "کاهش بیسوادی" در ٢٦ ولايت کشور آغاز شد

Mar 20, 2017 - 18:01

کابل (پژواک،۳۰ حوت ۹۵): کمپاین دادخواهى و آگاهى دهى تحت نام "کاهش بیسوادی"، در حالى در ٢٦ ولايت کشور آغاز گرديد که فعلاً حدود ٦٠ درصد مردم از نعمت سواد بى بهره اند.

رازمحمد دلیلی رييس موسسه انکشاف سنايى و يک تن از فعالان مدنی، در مراسم افتتاح کمپاین سراسری سوادآموزی گفت که اين کمپاين، يک ساله زير شعار (بخوان افغانستان)، مشترکاً از سوى برخى نهادهای جامعه مدنی، نهادهاى حکومتى، سکتور خصوصی و رسانه ها تطبيق مى گردد.

او علاوه کرد که این کمپاین، یک کمپاین مردمی است و نهادهاى يادشده از طريق دادخواهى، آگاهى دهى و کار عملى به شمول کابل در ٢٦ ولايت تطبيق خواهد شد.

وى بدون ارايه جزئيات افزود که کارهاى عملى شامل برنامه هاى آموزش سواد از سوى وزارت معارف و برخى نهادهايى که دراين عرصه کار مى کنند، تطبيق خواهد شد. 

به گفته او، این کمپاین سه هدف مشخص (ترویج حرکت های رضاکارانه، ادای مسوولیت شهروندان در قبال شهروندان دیگر، تقلیل بیسوادی در سطح ملی و ارایه یک تصویر جدید از توانایی افغان ها برای تغییر آوردن در کشور) را دنبال مى کند.

موصوف علاوه کرد که در نظر است در جريان اين کمپاین، بيش از ٤٤٠هزار تن در ۲۶ ولایت باسواد شوند.

منبع گفت که اين کمپاين، ادامه خواهد داشت و سال هاى ديگر، متباقى ولايات کشور نيز تحت پوشش آن خواهد آمد.

همچنان سردار محمد رحیمی معین سوادآموزی وزارت معارف، در اين مراسم گفت که باسواد شدن مردم، کليد حل همه مشکلات اقتصادى، اجتماعى، امنيتى و فرهنگى در کشور مى باشد.

وی بيسوادى در کشو را چالش عمده خوانده، گفت: "متاسفانه تا امروز در راس اجنداى ملى حکومت افغانستان، بحث مبارزه با بيسوادى نبوده و در دو سال گذشته، تلاش ما براين بوده که مبارزه با بيسوادى را در اجنداى حکومت بگنجانيم."

به گفته او، در ١٥ سال گذشته، در قسمت باسوادى کمتر کار صورت گرفته و سالانه يک درصد سطح سواد را بلند برده است و در حال حاضر، ٦٠ درصد مردم کشور از نعمت سواد بى بهره اند. 

موصوف، اين کمپاين را يک قدم نيک خوانده و اظهار اميدوارى کرد که اين کمپاين، به يک کمپاين دوامدار مبدل و در سال ١٣٩٦ موفقانه تطبيق گردد.

اما رحيمى، کم بودن بودجه بخش سوادآموزى را يک مشکل ديگر خوانده گفت که يک درصد بودجه انکشافى وزارت معارف، به اين معينيت اختصاص داده شده است.  

رحیمی افزود که وزارت معارف؛ قرطاسیه، کتاب، مواد و صنوف درسی و شیوه های آموزش را در اختیار سوادآموزان قرار می دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement