خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ساختمان مرکز عملیاتی مبارزه با فلج اطفال به بهره برداری سپرده شد

ساختمان مرکز عملیاتی مبارزه با فلج اطفال به بهره برداری سپرده شد

Apr 03, 2017 - 17:36

کابل(پژواک، ۱۴حمل۹۶): ريیس اجرایی حکومت، با استقبال از کمک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در اعمار مرکز عملیاتی مبارزه با بیماری فلج اطفال، گفته است که حکومت افغانستان متعهد است این بیماری را ریشه کن کند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، امروز در مراسم بهره برداری از ساختمان مرکز عملیات اضطراری مبارزه با بیماری فلج اطفال(پولیو) که در منطقه وزیراکبرخان کابل ایجاد شده است، صحبت کرد.

وی گفت: "در راستای محو پولیو تعهد قوی داریم و این تعهد ما در سطح گفتار نه، بلکه در سطح عمل است و مبارزه با بیماری فلج اطفال یا پولیو، در اولویت های حکومت وحدت ملی قرار دارد و در راستای محو آن به جدیت کار می کند."

عبدالله عبدالله از مردم به ویژه علمای دین و نهادهای داخلی خواست تا در راستای محو بیماری فلج اطفال، با وزارت صحت عامه همکاری کنند. به گفته وی، مبارزه با این بیماری یک مسوولیت بزرگ است و لازم است تمام اقشار سهم خود را  ادا کنند.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، با ابراز تشکر از بنیاد بیل و ملیندا  گیتس بخاطر کمک مالی به ساخت این مرکز گفت: "سال گذشته در سفر به امریکا، با بیل گیتس ملاقات داشتم و از وی خواستم در زمینه مبارزه با فلج اطفال، به افغانستان کمک کند و وی پذیرفت."

به گفته عبدالله عبدالله، این ساختمان مطابق با استندردهای بین المللی با هزینه ۲.۶ میلیون دالر ساخته شده است.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس، بزرگ‌ترین انستیتيوت خیریه در جهان است. این بنیاد در سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی بیل و ملیندا گیتس بنیان گذاری شد. بیل گیتس، مالک شرکت بزرگ مایکروسافت است و از وی به عنوان بزرگترین سرمایه دار جهان نام برده می شود.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت که ساخت مرکز ملی عملیات اضطراری مبارزه با فلج اطفال، می تواند به وزارت صحت عامه در راستای رهبری و بهبود مبارزه با این بیماری کمک کند.

به گفته وی، این مرکز که مجهزترین و پيشرفته ترین مرکز در نوع خود است، در جریان نُه ماه ساخته شده است و پس از این، تمام برنامه های عملیاتی مبارزه با فلج اطفال در کشور از طریق آن صورت خواهد گرفت.

اپوروا مالیا(Apoorva Mallya) نماینده بنیاد بیل و ملیندا گیتس که در این مراسم شرکت کرده بود گفت که ساخت مرکز مذکور، اقدام بزرگی در راستای مبارزه با فلج اطفال در افغانستان است.

وی افزود که این بنیاد، متعهد است تا در صورت ضرورت، مراکز مشابه را در ولایات افغانستان نیز ایجاد کند.

افغانستان، پاکستان و نايجريا سه کشور جهان هستند که تا هنوزهم بیماری فلج اطفال در آنها وجود دارد و از بین نرفته است.

 مقام های وزارت صحت عامه افغانستان می گویند که افغانستان، نسبت به هر زمان دیگری به محو این بیماری نزدیک شده است. بر پایۀ معلومات این وزارت، در سال گذشتۀ میلادی ۱۳ واقعۀ مثبت فلج اطفال در کشور به ویژه در مناطق جنوبی و شرقی هم مرز با پاکستان به ثبت رسید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking