خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عوايد گمرک ننگرهار با ايجاد سيستم کمپيوترى افزايش يافته است

عوايد گمرک ننگرهار با ايجاد سيستم کمپيوترى افزايش يافته است

Apr 10, 2017 - 15:24

جلال آباد (پژواک، ٢١ حمل ٩٦): مقامات رياست گمرک ننگرهار مى گويند که عوايد گمرک با ايجاد سيستم کمپيوترى، نسبت به قبل افزايش يافته و در پهلوى آن، از فساد در گمرک جلوگيرى شده است.

به اساس معلومات اين رياست، گمرک ننگرهار در ربع اول (جدى، دلو و حوت) سال مالى جديد دو و نيم ميليارد افغانى عوايد جمع آورى کرده، که نسبت به ربع مشابه سال گذشته ٤.١٤ ميليون افغانى افزايش را نشان مى دهد.

الهام الدین مظهر رییس گمرک ننگرهار، اين اظهارات را  امروز(٢١حمل) طى يک مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک ابراز داشت و همچنان گفت که گام هاى مفيد براى جلوگيرى از فساد برداشته است.

افزايش تشکيلات، کمپيوترى شدن سيستم، آماده کردن فورمه هاى حصولى به موقع براى تاجران و شمارى از سهولت هاى ديگر فراهم شده، که به گفتۀ رييس گمرک ننگرهار، در افزايش عوايد گمرک نقش مهم داشته است.

مظهر پذيرفت که فساد در گمرک وجود دارد؛ اما نسبت به قبل به خاطرى کم شده که سيستم تغيير خورده و کارها تا حد زيادى کمپيوترى شده است.

موصوف افزود: "گمرک در افغانستان، از اداراتى است که فساد در آن وجود دارد. اين مشکل را در گمرک ننگرهار نيز رد نمى کنيم؛ اما تا حد زياد از آن جلوگيرى کرديم. کاهش تجارت نسبت به قبل و افزايش عوايد، نشان مى دهد که ما با فساد مقابله کرده ايم."

رييس گمرک همچنان پذيرفت که دعواى خاتمه بخشيدن به فساد در گمرک مبالغه است؛ اما تلاش ها را آغاز نموده که يک روز به حقيقت مبدل گردد.

موصوف در مورد عوايد گمرک گفت که عوايد ربع اول(جدى، دلو و حوت) سال مالى ١٣٩٦ خورشيدى، نسبت به ربع مشابه سال گذشته ٤.١٤ ميليون افغانى افزايش يافته است.

الهام الدين مظهر افزود: "تمامى عوايد سال جديد مالى، در ماه هاى جدى و دلو مجموعا ٢.٥ ميليون افغانى است که از عوايد سال گذشته ٤.١٤ ميليون افغانى بيشتر است."

موصوف، مقدار عوايد سال مالى گذشته(١٣٩٥) را ١٢.١٣ ميليارد افغانى ياد کرد و تاکيد کرد که امسال با درنظرداشت ربع اول، در رقم مجموعى، افزايش بيشترى را تخمين کرده مى تواند.

رييس گمرک ننگرهار گفت که اگر در سال مالى ١٣٩٦ خورشيدى، دروازۀ تورخم مسدود مى شد؛ آنها تخمين کرده بودند که ماهانه بيشتر از يک ميليارد افغانى محصول را جمع آورى کرده مى توانستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement