خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والی هرات خبرنگاران را از پوشش نشست خبری بیرون کرده است

والی هرات خبرنگاران را از پوشش نشست خبری بیرون کرده است

Apr 19, 2017 - 18:18

هرات (پژواک،۳۰حمل۹۶): برخی خبرنگاران در ولايت هرات، ضمن شکایت از محدود ساختن حق دسترسی به اطلاعات و بی احترامی به آنها می گویند که به دستور والی این ولایت، از نشست ادارۀ حوزۀ دریایی هریرود- مرغاب بیرون کشیده شدند.

این شکایت خبرنگاران، در حالی صورت می گیرد که تعدادى از خبرنگاران، امروز(چهارشنبه) به خاطر پوشش نشست ادارۀ حوزه دریایی هریرود – مرغاب دعوت شده بودند.

عارفه صبوری خبرنگار درهرات، به آژانس خبری پژواک گفت: "اولامشکل بین دو مقام بودو نباید خبرنگاران توهین میشد، والی با برخورد خشن وتوهین آمیز دستور داد تا خبرنگاران را بیرون کنند که این کار، باعث نقض حق دسترسی به اطلاعات می گردد."

وی از برخورد توهین آمیز به خبرنگاران ابراز نگرانی نموده و افزود  که توهین به خبرنگاران، به فرهنگ تبدیل نگردد.

نصرالله احمدی خبرنگار دیگر در هرات گفت که اگر دو مقام هماهنگی درست ندارد، دراین میان نباید خبرنگاران را دعوت می کردند و نباید توهین میشدیم."

او افزود که همه خبرنگاران، از سوی محافظان والی هرات به صورت توهین آمیز بیرون کشیده شده اند.

بر بنیاد قانون حق دسترسی به اطلاعات، مقام ها و اداره های محلی مکلف اند که اطلاعات را به دسترس خبرنگاران قرار دهند و از سوی دیگر بر بنیاد این قانون، خبرنگاران حتا بدون دعوت، در برنامه های مختلف اشتراک نمایند.

اما امروز با وجودیکه ادارۀ حوزۀ دریایی هریرود- مرغاب، خبرنگاران را بخاطر پوشش دومین برنامۀ گفتمان سهمیه بندی توزیع عادلانۀ آب دعوت کرده بودند؛ اما هنگام شروع این برنامه، والی هرات از اشتراک خبرنگاران دراین گفتمان، جلوگیری کرد.

این اقدام والی هرات، با واکنش خبرنگاران روبرو شد.

دراین حال، مسوولان نهادهای حامی خبرنگاران درهرات نیز از این اقدام والی هرات انتقاد می کنند و آنرا خلاف قانون حق دسترسی به اطلاعات میدانند.

همایون نظری مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان در هرات؛ برخورد والی هرات در مقابل خبرنگاران  راخلاف قانون حق دسترسی به اطلاعات دانسته وبه پژواک گفت: "این عمل والی هرات آزادی بیان را خدشه دارکرده است."

وی افزود که والی هرات، باید از خبرنگاران معذرتخواهی نماید.

نظری همچنان علاوه نمود که نهادهای خبرنگاری در هرات، نگران اند که توهین به خبرنگاران در آینده به یک فرهنگ تبدیل نگردد.

اما سخنگوی والی هرات گفت که در این برنامه؛ هدف والی خبرنگاران نبوده، بل، ادارۀ حوزۀ دریایی هریرود مرغاب بوده، که نباید خبرنگاران را اطلاع میداد.

این بار نخست نیست که خبرنگاران، مورد توهین و تحقیر مقام های حکومتی قرار میگیرند؛ چندی پیش نیز رییس جمهور، یک خبرنگار را در نشست خبری تحقیر کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement