خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش : شعارهایی طرح حکومت مؤقت به معنى کودتاى سياسى است

دانش : شعارهایی طرح حکومت مؤقت به معنى کودتاى سياسى است

Apr 21, 2017 - 17:12

کابل(پژواک، اول ثور ٩٦): معاون دوم رياست جمهوری می گوید که شعارهایی طرح حکومت مؤقت، بازگشت به عقب، از دست دادن دستاوردهای یک و نیم دهه اخیر و کودتای سیاسی است، اما مردم هرگز به عقب بر نمی گردند.

محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، امروز در مراسم پایانی سمپوزیم ملی جوانان-اهداف توسعه پایدار گفت که در طول تاریخ سیاسی کشور، تحولات مهمی در مسیر توسعه اتفاق افتاده، اما «متأسفانه» این تحولات، همواره با انقطاع مواجه بوده است.

موصوف می پذیرد که در عرصه دولت سازی به توسعه کامل سیاسی و به شاخصه های یک حکومت داری خوب دست نیافته اند، اما افزود که در مسیر توسعه سیاسی حرکت می کنند و در صورتی می توانند به توسعه کامل سیاسی برسند که این مسیر تداوم یابد.

وی گفت: «ما می توانیم عنصر (تحول) را تنها با (تداوم) به سرمنزل مقصود برسانیم و نه با انقطاع و هر روز کار را ناتمام رها کردن و فردا از نو شروع کردن.»

این مقام ارشد حکومتی خاطر نشان کرد که افغانستان امروز از یک قانون اساسی مترقی و جامع و از یک نظام سیاسی مبتنی بر قانون اساسی و متکی بر اصل تفکیک قوا و اصل انتخابات و حاکمیت اراده مردم برخوردار است و در سطح کشور انتخابات های متعدد همچون انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی و انتخابات شوراهای ولایتی و ولسوالی وجود دارد و بسیار بی معنا است که در چنین شرایط و حالتی شعارهای دیگر سر داده شود و از این مسیر منحرف شد و مردم را هم از جاده وسطی و میانه منحرف کرد.

او با بیان این که به عقب بر نمی گردند، افزود: «ملت ما به دوره های سیاه گذشته بر نمی گردد و از شعارهای بیهوده و بی نتیجه هم پیروی نخواهد کرد. شعارهایی مانند طرح حکومت موقت و یا مانند آن، بازگشت به عقب و به معنای از دست دادن همه دستاوردهای یک و نیم دهه اخیر و به معنای یک نوع کودتای سیاسی است. ما بهترین قانون اساسی و بهترین نظام سیاسی و حقوقی داریم و هیچ نیازی به انقطاع و آغاز مجدد پروسه دولت سازی دیگر نداریم.»

وی گفت: «برخی از شعارها و طرح ها یک نوع تصفیه حساب های شخصی است تا دلسوزی به کشور و ملت. سیاستمداران ما باید به مصالح و منافع کشور و مردم توجه کنند نه به سلایق و منافع شخصی، حزبی و قومی خود.»

به باور دانش، اپوزیسیون بودن به معنای برهم زدن نظام سیاسی و تغییر نظام از راه های غیر قانونی نیست، بلکه اپوزیسیون همیشه در چوکات قانون اساسی و در چارچوب نظم سیاسی موجود کشور و از راه های مسالمت آمیز و بر مبنای اراده و رأی مردم حرکت می کند اما در عین حال از حکومت و دولت انتقاد می کند.

موصوف افزود: «ما انتقاد سازنده را هم یک حق نیروهای سیاسی می دانیم و هم می پذیریم و حکومت باید نقد پذیر باشد و کار خود را باید مسئولانه و صادقانه، نقد و ارزیابی کند. اما انتقاد بر حکومت از داخل حکومت بی معنا و غیر منصفانه و حتی برای مردم غیر قابل قبول و غیر قابل باور است. انتقاد و اعتراض از جانب اپوزیسیون روا است آن هم در چوکات قانون اساسی و نه به عنوان تحریک مردم به تمرد، شورش و عصیان.»

وی از جوانان خواست که با هوشیاری و دقت، حوادث و تحولات سیاسی کشور را دنبال کنند و با حمایت از قانون اساسی و نظام سیاسی مبتنی بر قانون اساسی، اجازه ندهند که کشور به عقب برگردد و همه دستاوردهای سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی یک و نیم دهه اخیر از دست برود و یا با خطر مواجه گردد.

به گفته او، افغانستان در جامعه بین المللی و در همه نهادهای معتبر بین المللی، همواره از یک جایگاه شایسته برخوردار بوده است. اما این سؤال هم بجا است که چرا امروز افغانستان در دنیا با نام جنگ و خشونت و انتحار و انفجار و مواد مخدر و فساد اداری شناخته می شود.

دانش خطاب به جوانان گفت: «بیایید همگی همت کنیم این لکه های ننگ را از پیشانی کشور و ملت خود بزداییم و با استفاده از همه تجربیات و ظرفیت های خود، موانع و چالش ها را رفع کنیم و کشور را در مسیر توسعه قرار دهیم.»

موصوف افزود، این جوانان هستند که در مراکز نظامی مثل اکادمی پولیس و پوهنتون نظامی جذب شده و با تحصیل اکادمیک و با کسب مهارت های لازم، به صفوف اردو و پولیس می پیوندند و با «فداکاری و جانبازی» تمام در یک جنگ تحمیلی و اعلان نشده، در مقابل گروه های «تروریستی»، از جان و مال مردم و از استقلال و تمامیت ارضی کشور دفاع می کنند.

او گفت: «ما امروز به وجود این جوانان رزمنده افتخار می کنیم و از همه نیروهای امنیتی و دفاعی خود تقدیر به عمل می آوریم و به روان پاک شهدای خود درود می فرستیم.»

دانش از جوانان پرسید: «آیا به راستی داعش گروهی است که می توان قساوت ها و بی رحمی های آن را توجیه کرد و عملیات علیه آن را محکوم دانست؟ آیا داعش همان گروهی نیست که حتی به کودکان شیرخوار ننگرهاری رحم نکردند و همان گروهی نیست که پیرمردان را روی بمب نشانده و انفجار می دادند و همان گروهی نیست که مردم ملکی را در تظاهرات جنبش روشنایی و بیماران و داکتران را در شفاخانه سردار داوودخان قتل عام کردند؟»

او گفت: «انتظار همه ما از سیاستمداران و احزاب سیاسی این است که در موضع گیری های سیاسی خود تنها به منافع و سلیقه شخصی خود نیندیشند بلکه باید ارزش ها و منافع کلان ملی و شرایط جامعه را نیز در نظر بگیرند و مخصوصا در شرایط جنگی کنونی نباید باعث تضعیف روحیه نیروهای امنیتی و دفاعی و ناامیدی مردم شوند.»

به باور او، هیچ کشوری هرگز نمی تواند مدارج ترقی و توسعه را طی نماید در صورتی که دچار واگرایی اجتماعی و تفرقه قومی، نژادی و زبانی باشد.

دانش افزود: «انسان ها در همه جوامع به طور طبیعی از تعدد و تنوع فرهنگی و نژادی برخوردارند و ما نمی توانیم آنان را به زور و با جبر در همدیگر مدغم بسازیم و یک نوع وحدت اجباری فزیکی را بر آنان تحمیل کنیم.»

وی خاطر نشان کرد که راه وحدت و یکدلی، احترام به یکدیگر، پذیرفتن حقوق همدیگر و تأکید بر مشترکات انسانی و حقوق برابر انسانی است.

موصوف افزود: «ما باید امروز ملت واحد و یکپارچه و دارای هویت ملی واحد و نیرومند باشیم و شما جوانان باید پیشگام حرکت سرتاسری برای تحکیم وحدت ملی و همگرایی مردم افغانستان باشید.»

وی گفت که باور در رهبری حکومت بر این که باید اداره افغانستان جوان شود و مدیریت ماشین اداره، به جوانان سپرده شود و در دو سال اخیر اداره جوانتر شده و تا دو سال دیگر از این کرده جوانتر خواهد شد.

او اطمینان داد که پس از این سن تقاعد به هیچ صورت تمدید نمی شود و از سویی هم در استخدام های جدید، زمینه های خوبی برای ورود جوانان در عرصه مدیریت و رهبری فراهم شده است.

سرور دانش درحالى  شعارهایی طرح حکومت مؤقت را برگشت به عقب خواند که گفته شده است که احمد ضياء مسعود نمايندۀ پشين رييس جمهوردراموراصلاحات وحکومتدارى خوب درپى برکنارى اش ازايجاد حکومت موقت سخن گفته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement