خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درگيرى داعش با طالبان بيش از ١٠٠ کشته و زخمى برجا گذاشته است

درگيرى داعش با طالبان بيش از ١٠٠ کشته و زخمى برجا گذاشته است

Apr 26, 2017 - 15:05

شبرغان (پژواک،٦ثور٩٦): مسوولان در جوزجان مى گويند که در درگيرى بين افراد وابسته به گروه داعش و طالبان در ولسوالى درزاب اين ولايت که از روز گذشته تاکنون ادامه دارد؛ دست کم ١٦٠ تن کشته و مجروح گرديده اند.

به گفتۀ منابع، اين درگيری زمانی بين این دو گروه آغازشد که چندی قبل، يک گروپ سه نفری قاچاقبران ترياک با يکتن از طالبان، جهت خريداری ترياک به منطقۀ دشت ليلی ولسوالی قوش تپه آمده بودند، که توسط  داعشيان ربوده شدند.

محمدرضا غفوری سخنگوی والی جوزجان مى گويد که درگيری در قرای کومرليک, آقسای و خاک شهيدان ولسوالی درزاب، ميان اين دو گروه زمانی آغاز شد که طالبان براساس حکم والی نامنهاد شان، قصد ورود به اين قريه ها را داشتند، که با کمين داعشيان مواجه شدند.

وی افزود در درگيرى که از ساعت ٢ بعداز ظهر ديروز بين  دو طرف آغاز گرديد، ٧٦ طالب کشته و ٥٧ تن ديگر شان مجروح گرديدند و ده تن شان به اسارت گروه داعش درآمده اند.

سخنگوی والی جوزجان مدعی است که حداقل، چهار سرگروپ طالبان به نام هاى شيخ حميدالله ولسوال نامنهاد طالبان برای قوش تپه, توکل, شهزاده مظلوميار و محب الله از افراد کليدی اين گروه مشمول کشته شده ها هستند.

موصوف افزودکه از افراد منسوب به گروه داعش، پانزده تن کشته شده و دوازده تن ديگر شان جراحت برداشته اند و ٤٥ عراده موترسايکل, دوعراده موتر رينجر با مقداری سلاح و مهمات دو طرف درگير، در ميدان نبرد باقی مانده و درگيری اکنون نيز ادامه دارد.

وى به اين نکته نيز اشاره کرد که هردو جناح، از مدت ها بدينسو دشمنى دارند و اين بار نيز بخاطر سه قاچاقبر و يک طالب با هم درگير شده اند، که توسط داعشيان از منطقۀ دشت ليلی ولسوالی قوش تپه ربوده شده بودند.

اما رحمت الله  حشر  ولسوال درزاب گفت که سه تن از قاچاقبران که باشندگان ولايت هرات و هلمنداند، درهمکارى با يک طالب هفتۀ گذشته با ده ميليون افغانی غرض خريد ترياک وارد دشت لیلی ولسوالی قوش تپه شده بودند و اين افراد، مجهز با سلاح و يک عراده موتر بودند که توسط داعشيان از اين محل ربوده شدند.

به گفته حشر، طالبان بار بار خواستار رهايی اين افراد از جانب داعشيان شدند، ولی اعضای گروه داعش به خواست آنها توجه نکردند، که سرانجام محمدالله منصور والی نامنهاد طالبان به همراهی شماری از سرگروپهاى  طالبان دست به تحرکات زده، خواستند تا با داعشيان تصفيه حساب کنند.

او علاوه کرد وقتی آنها وارد قرای خاک شهيد, کومرليک و آقسای شدند، با کمين داعشيان برخورده  و نبرد سختی بين شان آغاز  گرديد، که درگيرى تا کنون ميان آنها ادامه دارد.

اما صوفی محمد يکتن از باشندگان قريه خاک شهيد گفت که کشته شدگان هر دو طرف، در ميدان نبرد باقيست، مشکل است کسی بتواند تفکيک کند که کدام جسد از طالب و کدام از داعش است؛ اما داعشيان بيشتر از٦٠ طالب را به اسارت گرفته اند.

اين مرد، کشته شدن شيخ حميدالله ولسوال نام نهاد طالبان را برای ولسوالی قوش تپه تاييد نموده گفت که در ميان اسير شدگان طالبان, يک سرگروپ آنها به اسم حاجی"نُکر" نيز شامل است و مردم در حال ترک منازل شان از قريه اند و تلاش دارند تا از محل نبرد فرار کنند.

ذبيح الله  مجاهد سخنگوی طالبان در مورد اين درگيری گفت: "تلاش دارم تا با سرگروپ های محلی ما تماس برقرار کنم، ولی تا کنون موفق نشده ام؛ هرگاه توانستم پيرامون اين واقعه کسب معلومات نمايم با رسانه ها شريک مى سازم."

ولسوالی درزاب، در ١٠٥ کيلومتری غرب شهر شبرغان مرکز ولايت جوزجان موقعيت دارد، که بيشترين قرا و قصبات آن به دست طالبان و داعشيان قرار دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement