خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم حضور حکمتیار در کابل را برای تامین صلح مفید می دانند

مردم حضور حکمتیار در کابل را برای تامین صلح مفید می دانند

Apr 29, 2017 - 15:24

کابل (پژواک، ۹ثور۹۶): در آستانۀ ورود گلبدین حکمتیار به کابل، شماری از شهروندان کشور می گویند که خود داری این رهبر جهادی از جنگ و اعلام حمایت وی از حکومت مرکزی، می تواند سرآغاز خوبی برای تامین صلح و ثبات در کشور باشد.

حکمتیار که سال گذشته با دولت تفاهمنامه صلح امضا کرد،  امروز بعد از سال ها، در شهر مهترلام مرکز ولایت لغمان در انظار عمومی ظاهر شد و از تصمیم خود برای حمایت از صلح و تقویت حکومت مرکزی در کشور سخن گفت.

حکومت، امروز را به مناسبت(هشت ثور) ۲۵مین سالگرد پیروزی مجاهدین بر حکومت کمونیستی، رخصتی عمومی اعلام کرده و تدابیر شدید امنیتی در مناطق مختلف کشور روی دست گرفته شده است. منابع مطلع می گویند که قرار است رهبر حزب اسلامی، به زودی به کابل سفر کند.

در همین راستا، شماری از باشندگان مناطق مختلف کشور می گویند که اعلام رهبر حزب اسلامی در ختم جنگ مسلحانه این حزب در کشور، می تواند سرآغاز خوبی برای تامین صلح و ثبات در کشور باشد.

عبدالجمییل شریفی کارمند یکی از ادارات دولتی در کابل، ضمن استقبال از این اقدام حکمتیار گفت که آشتی، میوه شیرین خداست و بدون جانب داری، از هر جناحی که به روند صلح بپیوندند قدردانی می کند.

وی با بیان اینکه تمام جناح های درگیر در جنگ های داخلی کشور در این زمینه مقصر هستند، افزود هر زمانی که از ادامه خونریزی جلوگیری شود، خوب است و به نفع افغانستان می باشد.

نجیب الله عسکرزاده یکی دیگر از باشندگان کابل گفت: "آمدن گلبدین، یک سرآغاز خوب برای آوردن صلح است و در این شرایط که مردم ما حق و ناحق کشته می شوند، ما افغانها همه تشنه صلح هستیم و باید صلح تامین شود."

وی خاطر نشان کرد که با پیوستن حکمتیار به روند صلح، لکه بدنامی از دامن رهبران جهادی که درجنگ های داخلی شرکت داشته اند پاک شود.

سارا ۵۵ ساله دیگر باشنده پایتخت گفت: "غیر از جنگ، قتل، خونریزی، انتحار و انفجار چیزی دیگری را ندیده ام، خد ا کند گلبدین صاحب با آمدن خود آرامی را در این مملکت بیاورد."

فرهاد جلال زی باشنده غزنی  به پژواک گفت: "حکمتیار را خدا بیاورد، به صلح واقعی بین الافغانی امید می بخشد، مردم افغانستان دیگر از جنگ و مصیبت خسته شده اند، هر گروهی که صلح را در کشور بیاورد از آن استقبال می کنم."

 وی افزود: "جنگ های داخلی قهرمان ندارد، ویرانی از حد گذشته است، حکمتيار برای پایان بخشیدن به جنگ های داخلی باید میانجيگری کند."

جلال زی گفت: "هر گاه حکمتیار از ملت بخشش بخواهد برای تقویت بنياد نظام، تقویت مصالحه و به خاطر وحدت ملی کار کند، به حیث رهبر یک حزب نه، بلکه بحیث یک بزرگ قوم، یقینا که افغانستان به سوی صلح و ثبات می رود."

سید نثارجلالی باشنده کندز گفت: "به مثابه یک‌ جوان و شهروند جنگ زده، شاهد دوبار سقوط  اين ولايت به دست گروه طالبان بودم، از پیوستن حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به پروسه صلح و همراهی با حکومت وحدت ملی، استقبال می‌کنم."

وی از همه اقشار مردم خواست که از پیوستن گروه های مسلح مخالف دولت به روند صلح، حمایت کنند؛ تا افغانستان به سوی صلح و ثبات دایمی گام بردارد.

عبدالله عظیمی از ساکنان بامیان اظهارامیدوارى  کرد که ورود حکمتیار به کابل، به تحکیم صلح و ثبات در کشور کمک کند.

عظیمی افزود: "چندین دهه است که افغانستان در جنگ است و یکی از عوامل آن، همين افراد مسلح هستند و  اگر هر یک از آنها به صلح ومصالحه روی آورند، قطعا به تامین امنیت کمک خواهد کرد."

این باشنده بامیان گفت: "اما امیدوارم که رهبر حزب اسلامی، با صداقت به روند صلح پیوسته باشد، نه برای امتیازگیری."

هارون صمیم یکی از باشندگان کندهار گفت: "طالبان هم از آمدن حکمتیار عبرت بگیرند، سلاح بر زمین گذاشته و پس از جنگهای طولانی، راه مصالحه را در پیش گیرند."

 

به گفته وی، حکمتیار می تواند از این موقعیت استفادۀ خوبی داشته باشد و طالبان را هم به پروسه صلح دعوت کند.

 

صمیم از رهبر حزب اسلامی خواست تا برای نجات مردم از وضعیت کنونی، تلاش کند و در عمل نشان دهد که اقدام نخست وی  آوردن صلح و ثبات در کشور است .

 

شفیق بهروزیان، فعال مدنی در هرات گفت: "افزایش ناامنی و کشتار افراد بی گناه و یا کشتار نیروهای امنیتی ما به بهانه های مختلف و به دست طالبان و یا داعش، ما را به این نتیجه می رساند که ما راهی جز صلح نداریم."

وی افزود که در شرایط کنونی، لازم است که از مسائل گذشته چشمپوشی شود و برای پایان دادن به جنگ  با هر فردی و گروهی که در این جنگ نقش دارد صلح شود.

بهروزیان، در عین حال با اشاره به اقدام در زمینه رهایی زندانیان حزب اسلامی که در چارچوب توافقنامه صلح با این حزب صورت می گیرد، گفت: "امیدوارم رهایی زندانیان حزب اسلامى مانند رهایی زندانیان طالبان دردسرساز نباشد، که باز به کشتار مردم دست بزنند و اگر مانند رهایی زندانیان طالبان که از سوی آقای کرزی باشد، باز چالش دیگری در افغانستان رقم خواهد خورد."

سيد عالم ازفعالان مدنى در مزار شریف، صلح با حکمتیار را یک دستاورد برای حکومت افغانستان خواند.

وی گفت: "افغانها بايد مسائل گذشته را کنار بگذارند وبراى ساخت يک افغانستان عارى ازتعصب ومشکلات، دست به دست يکديگر بدهند و از اینکه اکنون حزب اسلامی، سلاح خود را زمین می گذارد تا برای رفا و آرامش مردم کار کند، یک حرکت اطمینان بخش است و باید از آن حمایت شود."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking