خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نهادهای حامی آزادی بیان اظهارات حکمتیار در مورد رسانه ها را محکوم کردند

نهادهای حامی آزادی بیان اظهارات حکمتیار در مورد رسانه ها را محکوم کردند

May 01, 2017 - 17:33

کابل (پژواک، ۱۱ثور ۹۶): شماری از نهادهای حامی خبرنگاران، اظهارات اخیر رهبرحزب اسلامى در مورد رسانه ها را غیرقابل قبول خواندند؛ اما سخنگوى اين حزب گفته است که از صحبت هاى  حکمتيار، تفسیر نادرست صورت گرفته است.

 عبدالمجیب خلوتگر رئیس مؤسسه نی(حمایت کننده رسانه های آزاد)، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که اظهارات تازه گلبدین حکمتیار که رسانه ها را شریر و لعین خوانده است، غیر دینی و غیر واقعی است.

وی با محکوم کردن این موضع حکمتیار افزود که قانون اساسی افغانستان، آزادی بیان را تضمین می کند و این گونه اظهارات نباید تکرار شود.

خلوتگر گفت: "ما همه صلح می خواهیم، رسانه های افغانستان در صلح بیشتر به بالندگی می رسند؛ اما این صلح باید تضمین کننده دستاوردهای ۱۵ سال اخیر و ارزشهای مندرج در قانون اساسی افغانستان باشد."

وی افزود که حکومت افغانستان مکلف است به شهروندان کشور اطمینان بدهد که به حفظ دستاوردها و ارزش های مندرج در قانون اساسی به ویژه آزادی بیان، متعهد است.

رئیس دفتر نی، در عین حال تاکید کرد که رسانه ها نباید هیچ گونه ترس و رعبی از این گونه اظهارات داشته باشند و مطابق با قانون، فعالیت های خود را پیش ببرند.

وکیل نایبی از جمله خبرنگاران آزاد که در این نشست شرکت کرده بود گفت که گلبدین حکمتیار، باید بجای تاخت و تاز به رسانه ها، مسوولیت های خود را در قبال کشور ادا کند.

وی گفت: "رهبر حزب اسلامی، منحیث رهبر یک حزب اگر تاثیرگذار باشد؛ باید در تامین امنیت، تامین وحدت ملی،  مبارزه با فقر و بیکاری که مردم با آن دست به گریبان هستند، کار کند نه توهین و تحقیر رسانه ها."

مرکز خبرنگاران افغانستان نیز در اعلامیه یی که به دسترس پژواک قرار گرفته، گفته است که صلح و امنیت، یک موهبت الهی است و رسانه ها به عنوان وسایل ارتباط جمعی، بازتاب دهنده صدای مردم اند؛ بنابراین رهبر حزب اسلامی در صورتی که خواهان تامین صلح در کشور است، نباید به دست اندرکاران رسانه ها که خود قربانی جنگ و خشونت بوده اند و دست کم ۶۷ قربانی در یک و نیم دهه اخیر داده اند، بی احترامی کند.

به باور این نهاد، شریر و تفرقه انداز خواندن رسانه ها نه تنها کمکی به تامین صلح نمی کند، بلکه توهینی صریح و تهدیدی روشن علیه بنیادهایی است که صدای مردم به ویژه صدای مظلومان و قربانیان جنگ، خشونت و فساد و زورگویی را بازتاب می دهند.

این نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه های آزاد، از رهبر حزب اسلامی خواسته است تا به قانون اساسی کشور که وی آن را پذیرفته و برپایه آن با دولت توافقنامه صلح امضا کرده است، احترام بگذارد و در صورتی که شکایتی از رسانه و یا خبرنگاری دارد، آن را از طریق مجرای قانونی آن که همانا کمیسیون رسیدگی به تخلفات و شکایات رسانه یی است پیگیری کند.

همچنان، امروز شماری از نمایندگان ولسی جرگه، در نشست عمومی این شورا در این زمینه واکنش نشان دادند.

نصرالله صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی در ولسی جرگه، ضمن استقبال از پیوستن رهبر حزب اسلامی به روند صلح گفت: "اظهارات حکمتیار در قبال رسانه ها از شخصیت او بعید است، طبق دستور الهی باید با زبان نیکو حرف زده شود، زمان حرف های زشت گذشته است."

 فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه نیز گفت که رسانه ها با کسب تجربه، در ۱۵ سال اخیر متحول شده اند.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت رسانه های آزاد و حمایت از رسانه ها در کشور گفت: "هر رهبر سیاسی که می خواهد در افغانستان تداوم سیاسی داشته باشد، باید بقای سیاسی خود را با تحول اجتماعی و سیاسی عیار نماید؛ اگر نکند تداوم سیاسی و عمر سیاسی اش کوتاه خواهد بود."

اما همزمان دفتر حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، در خبرنامه یی گفته است که شماری از رسانه ها از دو سخنرانی اخیر رهبر این حزب، "قصدا" یا "اشتباها" تفسیر نادرست داشته اند.

در این خبرنامه آمده است: "رهبر حزب اسلامى در مورد شمارى از رسانه ها شکايت کرده که قصداً و عمداً به آتش جنگ دامن مى زند، درحالیکه لازم است تا براى تامين صلح و امن در کشور، از برنامه هايی که باعث خشونت بين اقوام، زبان و مردم مى گردد و جنگ را افزايش مى دهد، خوددارى نمايند."

این حزب افزوده است: "ما طرفدار شديد آزادى بيان هستيم، اين را حق تخليقى انسان ها مى دانيم، هيچ کسی نمى تواند که با استفاده از آزادى بيان  باعث توهين اقوام و مردم گردد، بين آنها عصبيت ايجاد نمايد و يا هم شعله هاى آتش بين زبان و مذاهب را شدت دهد."

در همین راستا وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز به این مسئله واکنش نشان داده است. سیدآغا حسین سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که اظهارات حکمتیار، تاثیرى بر کار رسانه ها نخواهد داشت و هیچ یک از مقام های حکومتی، جناح، حزب و یا جمعیتی، نمی تواند فعالیت رسانه ها را در کشور محدود سازد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement