خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمبود امکانات؛ منتج به وضعيت نامناسب آموزشى در پروان شده است

کمبود امکانات؛ منتج به وضعيت نامناسب آموزشى در پروان شده است

May 01, 2017 - 15:10

چاريکار (پژواک، ١١ ثور ٩٦): کمبود اتاق هاى درسى، کُتب، ميز، چوکى و معلمان در برخى مکاتب پروان، وضعيت آموزشى را دچار مشکل کرده و شمارى از باشنده هاى سيدخيل اين ولايت، از عدم پذيرش اولادهاى شان در مکتب نيز شکايت دارند.

لیسۀ «صادقی» در مرکز ولایت پروان، یکى از مکاتب اين ولايت است که شاگردان آن از کمبودات يادشده شکايت دارند.

در اين ليسه، شاگردان دو صنف در فضاى باز آموزش مى ديدند و دوازده خيمه براى صنوف درسى برافراشته شده بود.

در برخى اين خيمه ها، شاگردان تحت آموزش قرار داشتند؛ اما در شمارى آنها به دليل نبود معلم، شور و بى نظمى شاگردان توجه را جلب مى کرد.

احمد حسیب متعلم صنف دهم اين لیسه، از اين وضعيت شکايت نموده به آژانس خبرى پژواک گفت: «مجبور هستیم که زیر خیمه درس بخوانیم، مکتب ما کمبود صنف دارد، باران که ميشه ما را به اتاق هاى  صنف هاى ديگر روان مى کنند، از درس مى مانيم، به خاطرى که خيمه ها چکک مى کند و زير پاى ما آب مى آيد.»

وى که به نمايندگى از هم صنفانش صحبت مى کرد، به ميزهاى کهنه و خاک آلودى که در اين خيمه ديده ميشد، اشاره کرده گفت که فرا گرفتن درست درس در همچو وضعيت کار دشوار است.

او و دو همصنفى ديگرش، از يک کتاب زبان درى استفاده مى کرد.

حسيب افزود درحالیکه توان خرید کتاب های مکتب را ندارد، از جمع هجده کتاب درسى، شش کتاب برایش داده شده و از ناگزیری، دروس روزمره را با برخی همصنفانش که از بیرون با پول خریداری کرده اند، بخواند.

موصوف افزود: «مطابق تقسیم اوقات در روزهايى که کتاب آن مضمون را نمی داشته باشم، به مشکل برداشت می کنم.»

عبدالعلی متعلم صنف نهم اين مکتب گفت که از جمع ١٨ مضون به وی چهار کتاب درسی داده شده و کتب متباقی را از بازار خریداری کرده است.

موصوف همچنان خاطر نشان کرد که به دلیل کمبود معلم، او و هم صنفانش برخی ساعات درسى را بدون معلم سپری مى کنند و حتی از چهار سال به این سو معلم ریاضی ندارند.

به گفته او، نبود استادان مسلکی، اداره مکتب را واداشته است تا استادان خارج رشته را جهت تدریس رياضى بفرستد و این کار، سبب شده است که شاگردان در مضمون ریاضی چیزی را فرا نگیرند.

وى افزود که تمامی میز و چوکی های موجود، استهلاک شده و شماری از شاگردان، به دلیل نبود چوکی به روى زمين می نشینند و صنف های منظم برای تدریس وجود ندارد و در فضای باز درس می خوانند.

میر عصمت الله سادات مدیر لیسه صادقی، با تایید مشکلات شاگردان گفت که قرار است به زودى ساختمان جدید براى اين ليسه ساخته شود.

او افزود که حدود پنج هزار شاگرد در سه وقت، مصروف فراگیری تعلیم در این لیسه مى باشند و از سال ١٣٩٤ به این سو با کمبود میز و چوکی، کتب و معلم روبرو هستند.

به گفته او با آن که به کمک يک موسسه برای هر مضمون ٤٠٠ کتاب خریداری و به شاگردان توزیع شده؛ اما هنوز هم به هزاران جلد کتاب در اين مکتب نياز می باشد.

موصوف گفت، با آن که به تازه گی ١١ معلم در بدل پرداخت حق الزحمه در اين مکتب استخدام شده؛ اما هنوز هم به چهار معلم مضامین ریاضی، انگلیسی و علوم دینی ضرورت مى باشد.

سادات گفت که به خاطر تهیه آب صحی آشامیدنی، یک ماشین فلتر آب در اين مکتب وجود دارد؛ اما از صحی بودن آن مطمین نیست؛ زیرا هنگامی که متعلمین از این آب مصرف می کنند، گاهگاهی به امراض گوناگون مبتلا می شوند.

اين مشکلات در برخى مکاتب ديگر نيز ديده مى شود.

طیبه متعلم صنف هشتم الف لیسه نسوان حضرت بی بی حفصه در مرکز پروان نيز از کمبود کتب درسی، آب آشاميدنى صحى، معلمان، ميز و چوکى هاى مناسب در مکتب خود شکايت کرد.

او که در صنف خود زير خيمه کهنه روى چوکى شکسته نشسته بود، بعد از فراغت از درس قرآن کريم، در گفتگو با پژواک شکايت نموده گفت که او و همنصنفانش از سه سال به اين سو زير خيمه درس مى خوانند.

وى افزود: «تندباد که میشه گرد و خاک را در سر و روی ما می زند، لباس و کتاب های ما خاک آلود میشه، اگر در باران از صنف بيرون نشویم که گاهی به خاطر درس نمی شویم، در زیر پاهای ما آب می آید و از بالا چکک باران و سردی هوا از سوی دیگر، بسیار برای ما درس خواندن مشکل است، مگر از مبجوری تحمل می کنیم.»

او به چوکی شکستۀ خود اشاره نموده گفت: «این چوکى از نشستن نيست، گاهی اين چوکى را هم کسى ديگر مى برد، صنف به صنف مى گردم که چوکى براى خود پيدا کنم، اگر نباشد روی خاک می نشينم، همین امروز سه ساعت درسی ما خالی بود، معلم نداریم. یک معلم قرآن کریم که حق الزمه یى بود برای ما درس داد و بس، از خانه در ترموز آب آشامیدنی صحی آورده ام؛ چون در مکتب آب آشامیدنی صحى نداريم، وقتى که گرمی شود، چه خواهد کردیم؟"

همچنان ذکرالله متعلم صنف هشتم اين لیسه، ضمن شکایت از نبود آب آشامیدنی صحی در این مکتب گفت که شمار زیادی از متعلمین، هنگام تشنگی از آب غیرصحی (کانال جوی پروژه) استفاده می کنند که باعث گلو دردی و اسهال می شود.

موصوف با ابراز نگرانی افزود که با گرم شدن هوا به آب آشامیدنی بیشتر ضرورت احساس می شود و اگر به این مشکل رسیده گی نشود، ممکن برخی شاگردان از آمدن به مکتب باز مانند.

سحر متعلم صنف هفتم (ج) اين مکتب گفت که در صنف، حتى چهار شاگرد از يک کتاب برخى مضامين استفاده مى کنند.

همچنان به گفته او برخى کتاب هايى که مکتب به شاگردان داده است، کهنه و حتى بعضى اوراق آن کنده شده است.

وى گفت که شمارى از شاگردان، کتاب ها را از بازار خريدارى کرده؛ اما او و شاگردان ديگرى که وضعيت اقتصادى خوب ندارند، توان خريد کتاب ها از بازار را ندارند و سخت دچار مشکل مى باشند.

سحر که سوم نمره صنف است، افزود که درس هاى مهم برخى کتاب ها را از کتاب هاى هم صنفانش نوت کرده و از آن استفاده مى کند.

سر و صداى شاگردان صنف هفتم (ج) اين مکتب که زير خيمه نشسته بودند، نيز توجه را جلب مى کرد و بيانگر آن بود که کمبود معلم در اين مکتب وجود دارد.

زمانی که از سحر متعلم این صنف از وجود بى نظمى ميان هم صنفانش پرسيده شد، گفت: «امروز سه ساعت درسی ما خالی بود، استادها کمبود است، کسی که نباشد همین قسم شاگردها سر و صدا می کنند، تنها این مشکل نیست، ساختمان مکتب ما تکمیل نشده در وقت باران ها تر می شویم، در خاکباد درس خوانده نمی توانیم.»

محمد سلام سرپرست مکتب بی بی حفصه، برخى مشکلات شاگردان را تاييد نموده گفت که به ٢٥٠ شاگرد اين مکتب، زير خيمه آموزش داده مى شود؛ اما کار ساختمان جديد براى اين مکتب در حال تکميل شدن است.

به گفته او براى رفع کمبود کتب درسى، به رياست معارف شهر پيشنهاد کرده است و براى رفع مشکل کمبود معلمان، اخيرا ده معلم از سوى رياست معارف به اين مکتب معرفى شده، ولى هنوزهم به ده معلم ديگر نياز مى باشد.

همچو مشکلات، بر علاوه مرکز در ولسوالى هاى اين ولايت نيز وجود دارد.

عبدالمتين قدوسى عضو شوراى ولايتى پروان گفت که اين شورا بررسى نيازمندى هاى مکاتب در اين ولايت را آغاز کرده و شمارى از مکاتب را بررسى کرده است.

به گفته او تا حال يافته هاى آنها نشان مى دهد که کمبود اتاق هاى درسى، کتب، ميز، چوکى و معلمان در برخى مکاتب ولسوالى ها نيز وجود دارد.

موصوف افزود که اين مشکلات را با مسوولان رياست معارف شريک ساخته و شورا اين موضوع را پيگيرى مى کند.

نظام الدین رحیمی معاون مالی و اداری ریاست معارف پروان، برخى مشکلات در مکاتب را تاييد کرده گفت که رياست معارف براى رفع آن پى هم تلاش مى کند.

به گفته او در اين ولايت در مجموع ٤٤٢ مکتب وجود دارد که از جمع آن ١٧٨ مکتب تعمير ندارد و شاگردان آن، در ساختمان هاى کرايى و يا هم زير خيمه ها فعاليت دارند؛ اما او افزود که کار اعمار يازده ساختمان مکتب جريان دارد.

به گفته او قرار است که امسال ساختمان سى باب مکتب و پنج تعمير ساختمان آمريت هاى معارف به هزينه ١٩٢ ميليارد افغانى در اين ولايت ساخته شود.

همچنان موصوف گفت که در مجموع در مکاتب پروان، به يک هزار معلم مسلکى رسمى در حالى نياز جدى وجود دارد که از سال ١٣٩٢ به اين طرف وزارت معارف، تشکيل براى استخدام معلمان جديد به پروان نداده است.

محمد کبير حقمل رييس نشرات وزارت معارف گفت که از سه سال به اين طرف نه تنها براى ولايت پروان بل به هيچ ولايتى تشکيل جديد براى استخدام معلمان داده نشده است؛ زيرا تشکيل جديد معلمان از سوى دولت به وزارت معارف داده نشده است.

معاون مالی و اداری ریاست معارف پروان گفت که در حال حاضر ٦٩٧٠ معلم رسمى در مکاتب پروان فعاليت دارند؛ اما به یک هزار معلم رسمى ديگر نياز مى باشد.

به گفته او براى رفع اين مشکل و جذب يک هزار معلم در بدل حق الزحمه امتحان رقابتى اخذ شده و از ميان اين يک هزار تن، يک تعداد به مکاتب معرفى شده و قرار است متباقى آنها نيز به اساس ضرورت به زودى به مکاتب معرفى شوند.

رحیمی، رقم مجموعى شاگردان مکاتب پروان را ٢٣٤هزار تن خوانده گفت با آن که امسال بیش از صد هزار جلد کتاب برای شاگردان در پروادن توزیع شده؛ اما براى رفع کلى نيازمندى به يک ميليون جلد کتاب درسى در اين ولايت نياز است.

موصوف درادامه گفت که رياست معارف، براى کمبود ميز و چوکى نيز با برخى موسسات کمک دهنده در تماس است و تلاش دارد که اين مشکل نيز رفع شود. او نگفت که در مکاتب پروان به چه تعداد ميز و چوکى نياز مى باشد.

رحيمى، مشکل آب آشامیدنی صحی در برخى مکاتب اين ولايت به خصوص مکاتب شهر چاريکار مرکز اين ولايت را نيز تاييد کرد؛ اما گفت که اين مشکل با تکميل کار شبکه آبرسانى که از طريق آن، آب دره «کوک لامى» ولسوالی سالنگ به مرکز انتقال خواهد شد، رفع مى شود.

او اظهار اميدوارى کرد که کار اين پروژه، در حدود يک سال آينده تکميل شود.

مشکلاتى که در مکاتب پروان وجود دارد، در ساير ولايات کشور نيز موجود است.

 محمدکبير حقمل رييس نشرات وزارت معارف گفت که در حال حاضر، در سطح کشور ١٧٤٠٠ مکتب و مدرسه فعاليت دارند که ٤٨ درصد آن فاقد تعمير مى باشند.

همچنان او گفت که براى مکاتب کشور، به استخدام چهل هزار تن معلم ديگر و حدود پنجاه ميليون جلد کتاب درسى نياز است.

او افزود که براى حل اين نيازمندى ها مطابق بودجۀ منظور شده اقدامات صورت مى گيرد؛ اما بودجه کافى براى رفع تمام اين نيازمندى ها وجود ندارد.

به اساس معلومات وزارت معارف، تعداد شاگردان مکاتب به شمول جديدالشمولان امسال به ٩.٢ ميليون تن مى رسد.

عدم پذيرش جديد الشمولان

عدم پذيرش شاگردان جديد الشمول در يکى از مکاتب پروان موضوع ديگرى است که برخى منابع از آن شکايت دارند؛ اما مقام هاى رياست معارف اين سخنان را موجه نمى دانند.

کامران یک تن از باشندگان قریه خدایدادخیل ولسوالی سیدخیل پروان، به آژانس خبرى پژواک گفت که شصت کودک پسر، به دليلى امسال از مکتب باز ماندند که ليسه نسوان سيدخيل از جذب آنها ابا ورزيد.

موصوف علاوه کرد: «اول سال طفل های خود را به مکتب لیسه نسوان که نزدیک به قریۀ ما است بردیم نگرفتند، مدیر مکتب گفت که به لیسه ذکور شامل کنید، لیسه ذکور از خانه های ما دو کیلومتر دور است، طفل شش ساله کی رفته می تواند تا آنجا؟ مدیر مکتب لیسه نسوان میگوید اگر به مکتب سیف الرحمان شما طفل های تان را شامل نکنيد، او لیسه تعداد شاگردانش کم شده سقوط می کند، هر قدر کوشش کردیم قبول نکردند.»

نظام الدین رحیمی معاون مالی و اداری ریاست معارف گفت که شکايت هاى مردم در مورد عدم پذيرش شاگردان جديد الشمول در مکتب نسوان ولسوالى سيدخيل، از سوى يک هيئت بررسى شده است.

به گفته او شاگردان، به دليلى به اساس هدايت رياست معارف پروان در اين مکتب جذب نشده، که ليسه ذکور سيف الرحمن ظرفيت بيشتر جذب را دارد و خلاف گفته هاى مردم اين دو مکتب، بين خود فاصلۀ حدود نيم کيلومتر را دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement