خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اعضای ولسی جرگه در مورد چگونگی تاثیر حکمتیار بر روند صلح اختلاف نظر دارند

اعضای ولسی جرگه در مورد چگونگی تاثیر حکمتیار بر روند صلح اختلاف نظر دارند

May 06, 2017 - 19:26

کابل (پژواک، ١٦ ثور ٩٦): برخی اعضای ولسی جرگه، پیوستن گلبدین حکمتیار به روند صلح را مثبت می خوانند؛ اما برخی دیگر می گویند که حضور حکمتیار در کابل، به تحکیم صلح کمک نخواهد کرد.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در نشست امروز این مجلس، با استقبال از حضور حکمتیار در کابل گفت: «روند مصالحه با امیر حزب اسلامی در نتیجه مذاکرات بین الافغانی تحقق یافت و ما شاهد حضورش هستیم؛ از تمام مخالفین خواهش می کنم که با تبعیت از آقای حکمتیار مخاصمه را ترک و به صلح بیایند و از راه صلح به اهداف شان نایل شوند.»

اما وی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی کشور، از رهبران احزاب سیاسی کشور خواست نشست بزرگی را در حمایت از نظام و نیروهای امنیتی و بهبود مدیریت جنگ برگزار کنند.

فرشته امینی یکی دیگر از اعضای مجلس گفت: «ما از روند صلح با حزب اسلامی حمایت می کنیم، بگذارید همدیگرپذیری تمثیل گردد و گرنه انتقادها از این روند سبب خواهد شد کسانی که می خواهند به صلح بپیوندند از نیمه راه برخواهند گشت.»

عبیدالله بارکزی عضو ولسی جرگه، با اشاره به تظاهرات روز گذشته شماری از معترضان به توافق صلح با گلبدین حکمتیار در کابل، گفت که این افراد جاسوسان استخبارات خارجی هستند که می خواهند دوباره جنگ های داخلی را شعله ور سازند.

اما عبداللطیف پدرام یکی دیگر از نمایندگان گفت که گفته های عبیدالله بارکزی، ندای دعوت به جنگ از درون مجلس است.

وی افزود: «مظاهره کنندگان دیروز، قربانیان جنگ بودند و حق دارند دادخواهی کنند و ما نباید کسی را به دلیل دادخواهی، جاسوس بخوانیم.»

فوزیه کوفی دیگر عضو مجلس گفت: «مردم افغانستان هیچ گاهی دیدگاه خود را بر اساس خواست های احزاب استوار نمی سازند، بلکه دیدگاه مردم افغانستان انسانی است و هیچ حزبی هم ادعای مالکیت افغانستان را نداشته باشد. »

وی در عین حال با هشدار نسبت به عواقب برخورد گزینشی حکومت با احزاب و جریان های سیاسی گفت: «حکومت نباید مخالفان سیاسی خود را با آمدن حکمتیار به حاشیه براند؛ وگرنه ضربه اش از حملات انتحاری طالبان هم برای کشور شدیدتر خواهد بود.»

کوفی گفت: "پیوستن حکمتیار با سلاح به [روند]صلح، بهانه خوبی نیست و همچنان گفته می شود افراد حزب اسلامی برای حفظ جان شان از طالبان، سلاح های خود را تسلیم نمی کنند. »

این عضو ولسی جرگه تصریح کرد که افراد وابسته به حزب اسلامی، باید مانند سایر احزاب خلع سلاح شوند و یا در چوکات نیروهای امنیتی جذب گردند.

زهیر سعادت دیگر عضو ولسی جرگه، با سلیقه یی خواندن روند صلح دولت با حزب اسلامی گفت که این مسئله سبب می شود تا صلح واقعی در کشور تحقق نیابد.

وی در عین حال با انتقاد از اظهارات رهبر حزب اسلامی در مورد طالبان گفت که با تعبیر خوب و بد از طالبان، نمی توان آنان را به صلح تشویق کرد.

سعادت گفت: «نمی شود بخاطر این تعبیر، منافع ملی را مورد سؤال قرار داد؛ آیا می شود سربازان نیروهای امنیتی را که همه روزه شهید می دهند با این گونه تعبیرها قانع ساخت؟ »

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، دو روز قبل بعد از حدود ۲۰ سال زندگی در خفا، در چوکات توافقنامه صلح با دولت به کابل بازگشت و در ارگ ریاست جمهورى از سوی رئیس جمهور، رئیس اجرایی حکومت و شماری دیگر از مقام های پیشین و سابق دولتی و رهبران سابق جهادی، مورد استقبال قرار گرفت.

وی گفته است که پس از این، از طریق فعالیت های سیاسی در راستای تقویت دولت مرکزی کار خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking