خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تنها از ۱۰ درصد آب های جاری ولایت هرات استفاده می شود"

"تنها از ۱۰ درصد آب های جاری ولایت هرات استفاده می شود"

May 15, 2017 - 19:06

هرات(پژواک، ۲۵ ثور۹۶): رییس اداره زراعت، آبیاری و مالداری هرات می گوید که به دلیل نبود بندهای کافی آب گردان، ۹۰ درصد آب های جاری این ولایت، به کشورهای همسایه سرازیر می شود.

عبدالصبور رحمانی، امروز در یک نشست خبری با انتقاد از هدر رفتن آبهای جاری این ولایت، ازآنچه که بی برنامگی حکومت در این زمینه خواند انتقاد کرد.

وی گفت که میزان بارندگی درچند ماه اخیر در هرات، به ۲۴۰ ملی متر رسیده است که با توجه به مساحت این ولایت، ۱۱ میلیارد مترمکعب بارندگی وجود داشته است.

 اما به گفته رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، ۹۰ درصد آب ها به دلیل نبود بندهای آبگردان، به کشورهای ایران وترکمنستان سرازیر شده و تنها ۱۰ درصد آن در داخل این ولایت استفاده می شود.

عبدالصبور رحمانی افزود چنانچه آب های جاری این ولایت مدیریت شود، دهقانان هرات با کمبود آب مواجه نخواهند شد.

وکیل احمد بارک، کارشناس امور زراعتی در هرات نیز با متهم کردن حکومت به کم کاری در این عرصه گفت که بخاطر کنترول آب ها، به صورت کافی اقدام نشده است.

اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، مدیریت آب های جاری در کشور به ویژه هرات را از اهداف اساسی حکومت خواند و گفت که وزارت انرژی و آب، در این زمینه یک برنامه بنیادی روی دست دارد.

به گفته وی، تکمیل این برنامه زمان بر است؛ اما با تطبیق آن از هدر رفتن آب های جاری جلوگیری خواهد شد.

این نگرانی در حالی ابراز می شود که سال گذشته، بند سلما به عنوان یکی از پروژه های بزرگ عمرانی کشور که به کمک مالی هند در ولسوالی چشت شریف هرات ساخته شده است، به بهره برداری سپرده شد.

گفته شده است که این بند، افزون بر تولید ۴۲ مگاوات برق، زمینۀ آبیاری ۸۰ هزار هکتار زمین را نیز مساعد ساخته است.

حکومت اعلام کرده است که مصمم است به منظور مدیریت آب های جاری هرات، به زودی پروژه ساخت بند آبی پاشدان در ولسوالی کرخ این ولایت را که کار آن مدتی است متوقف شده است، دوباره به داوطلبی بگذارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement