خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: کنفرانس "قلب آسيا" روی مبارزه با تروريزم وحاميان آن تمرکز بيشترنمايد

غنى: کنفرانس "قلب آسيا" روی مبارزه با تروريزم وحاميان آن تمرکز بيشترنمايد

Jun 01, 2017 - 11:35

کابل(پژواک،١١جوزا ٩٦):محمداشرف غنى رييس جمهورکشور در ديدار با معين وزارت خارجه آذربايجان ضمن تاکيدبر گسترش همکارى ها ميان دو کشور گفته است که "کنفرانس قلب آسيا" بايد روی مبارزه با تروريزم و حاميان آن تمرکز بيشتر نمايد.

محمداشرف غنی رييس جمهورکشورقبل از ظهر ديروز با آراز عظيم­اف معين وزارت امور خارجه جمهوری آذربايجان، در ارگ ديدار و گفت‌وگو کرد.  

معين وزارت خارجۀ آذربايجان در اين ديدار گفت که قرار است در اواخر سال جاری ميلادی "کنفرانس قلب آسيا" در آذربايجان برگزار گردد ورييس جمهور کشورش از رييس جمهورغنی رسماً جهت اشتراک به اين کنفرانس، دعوت نموده است.

دراين ديدار دو جانب درخصوص موضوعات مختلف صحبت کردند و بر گسترش روابط ميان افغانستان و آذربايجان در عرصه های مختلف تأکيد ورزيدند.

معين وزارت خارجۀ آذربايجان با اشاره به روابط گذشتۀ دوکشور گفت که افغانستان و آذربايجان دارای کلتور مشترک می باشند.

وی از دستاوردهای حکومت افغانستان يادآور کرده افزود که دستاوردهای حکومت وحدت ملی با توجه به وضعيت دشوار، قابل قدر می باشد.

موصوف اطمينان داد که کشورش به عنوان همکار در کنار افغانستان باقی می ماند.

معين وزارت خارجۀ آذربايجان گفت که کشورش آماده است تا افغانستان را در عرصه های آموزش و تجهيز نيروهای امنيتی، طبابت، ساختمانی و پايپ لاين گاز همکاری کند و خواهان گسترش روابط تجارتی ميان افغانستان و آذربايجان گرديد.

رييس جمهور کشور از  دعوت رسمی رييس جمهور آذربايجان بخاطر  اشتراک در "کنفرانس قلب آسيا" تشکری نمود و گسترش همکاری ها ميان آذربايجان و افغانستان را سودمند توصيف کرد و گفت که "کنفرانس قلب آسيا" بايد روی مبارزه با تروريزم و حاميان آن تمرکز بيشتر نمايد.

غنى تصريح کرد که افغانستان روابط خوب اقتصادی و تجارتی را با کشورهای به ويژه آسيای ميانه فراهم نموده است و خواهان گسترش روابط تجارتی با آذربايجان می باشد.

موصوف اظهار اميدواری کرد که دوکشور بتواند با تحکيم روابط تجارتی، قيمت محصولات را کاهش بخشند.

رئيس جمهور غنی، همچنان گفت که افغانستان با کشورهای چين، ايران و ترکيه روابط تجارتی خوب تأمين کرده است و افغانستان به عنوان چهارراه آسيا، آسيای مرکزی و جنوبی را وصل خواهد کرد.

وی اظهار اميدواری کرد که سکتور خصوصی آذربايجان به افغانستان سفر نمايد تا در هماهنگی با سکتور خصوصی افغانستان، زمينه های سرمايه گذاری و تجارتی ميان دوکشور جستجو گردد.

رييس جمهور از آذربايجان خواست تا افغانستان را در عرصۀ تجهيز شفاخانۀ پوليس ملی کشور همکاری نمايد.

کنفرانس کشورهای قلب آسيا (پروسه استانبول)، از ابتکارات افغانستان و حمايت کشورهای منطقه در نوامبر ٢٠١١ ايجاد و اولين کنفرانس آن، تحت رياست مشترک افغانستان و ترکيه در استانبول تدوير يافت.

افغانستان، پاکستان، آذربايجان، چين، هند، ايران، قزاقستان، قرغيزستان، روسيه، عربستان سعودی، تاجکستان، ترکيه، ترکمنستان و امارات متحده عربی عضو اين روند اند و يکى از اهداف اين کنفرانس مبارزه جدى کشورهاى منطقه برضد تروريزم و افراط گرايى مى باشد.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan