خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تظاهرات در کابل وارد دومين روز شد

تظاهرات در کابل وارد دومين روز شد

Jun 03, 2017 - 16:27

کابل (پژواک، ١٣ جوزا ٩٦): تظاهرات شمارى از باشندگان کابل در اعتراض به ضعف حکومت در تامین امنیت کشور که در نزديکى ارگ رياست جمهورى خيمۀ تحصن برپا کرده اند، وارد دومين روز شد و آنان بر استعفاى رييس جمهور و رييس اجرائيه تاکيد مى کنند.

در پی حملۀ انتحارى خونين روز چهارشنبه هفتۀ گذشته  که توسط موتربم در وزيراکبرخان کابل صورت گرفت و حدود هشتاد کشته و بيش از ٤٦٠ تن زخمى برجا گذاشت، روز گذشته شمارى از باشندگان کابل دست به تظاهرات زدند؛ اما اين تظاهرات به خشونت گراييد.

به اساس گزارش ها در اين تظاهرات هفت تن از معترضان کشته و ده تن ديگر مجروح شدند و همچنان گزارش ها مى رساند که در اين تظاهرات، ٢٥ پوليس نيز زخم برداشته اند.

شمارى از مظاهره کننده ها روزگذشته در نزديکى محل انفجار خيمۀ تحصن برپا کرده اند که تا کنون نيز در زير  دوخيمه نشسته و شعارهای ضد رهبری حکومت را سر می دهند.

به دليل برافراشتن  خيمه تحص و تظاهرات، تمامى ساحات منتهى به ارگ، از سوی نيروهاى امنيتى مسدود گرديده است.

در دومين روز تظاهرات، صدها تن از معترضان که حدود ده تن از زنان نيز شامل آنها مى باشد، در زير دو خيمۀ بزرگ، به حالت تحصن گردهم آمده وعليه حکومت شعار سر ميدادند.

پری گل سروری یکتن از معترضین، به خبرنگار پژواک گفت که از دیروز تا به حال، هیچکس ازآنها  پرسان نکرده و هیچکس حاضر نشده که برای خواسته های شان  پاسخگو باشد.

وی افزود: "تا زمانيکه خواست هاى ما پذيرفته نشود و رهبران حکومت وحدت ملى استعفا ندهند، به تظاهرات خود ادامه ميدهيم."

اما نیلوفر ابراهیمی عضو ولسى جرگه، با حضور دريکى از خيمه هاى تحصن گفت که نبايد کسى از احساسات  پاک  مردم، به نفع شخصی خویش استفاده نماید.

موصوف تظاهرات کننده ها را به همبستگی و هماهنگی میان هم دعوت نمود و گفت که باید این گردهمایی، به قوم گرایی و نژادپرستی مبدل نشود.

عبداللطیف پدرام عضو ولسی جرگه، با ابراز امیدواری از این گردهمایی که نمایندگی از وحدت وهمدلی مردم می کرد، افزود که مقاومت و ایستادگی شما در این ماه مبارک رمضان،  نشانده موفقیت شماست.

معترضان ظهرامروز، قطعنامه ای رانیز صادرکردند که درآن تذکر رفته: "ما از جامعه جهانی و نهادهای مبارزه با تروریزم می خواهیم تااین حادثه راپیگیری و عاملین آن را دستگیر نمایند."

دراین قطعنامه همچنان گفته شده است که رهبران حکومت وحدت ملی، به نسبت ضعف در مدیریت شان باید استعفا دهند وبه بحرانی که به مرگ هزاران تن ازهموطنان تمام می گردد خاتمه دهند.

در بخشى ازاين قطعنامه خاطر نشان  گرديده که این جنبش مردمی، می خواهد تا معصوم ستانکزی رييس امنيت ملى، محمد حنیف اتمر مشاورامنیت ملى و تاج محمد جاهد وزيرداخله، هرچه زود تر ازوظايف شان برکنار گردند.

افزون برآن دراين قطعنامه تاکيد گرديده تا عاملان قتل مظاهره کننده هاى روز گذشته، بازداشت و به پنجۀ قانون تسليم داده شوند.

ضمنا دراین قطعنامه ازمردم در مرکز و ولایات خواسته شده تابرای از بین رفتن این قتل های گسترده< دست به اعتراضات عمومی وهمگانی بزنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement