خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شاروالی: شرکت متعلق به وکیل ولسی جرگه، میلیونها افغانی قرض خود را نمی پردازد"

شاروالی: شرکت متعلق به وکیل ولسی جرگه، میلیونها افغانی قرض خود را نمی پردازد"

Jun 11, 2017 - 13:40

کابل (پژواک، ٢١ جوزا ۹۶): شاروالی کابل می گوید که نتوانسته است بیش از ۸۰ میلیون افغانی درآمد این اداره از بابت مالیات بیلبوردهای تبلیغاتی را که بیش از نصف آن، به شرکت مربوط به یک وکیل ولسی جرگه می شود، جمع آوری کند.

راحله کوهستانی رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل، به آژانس خبری پژواک گفت این اداره در پنج سال گذشته(۱۳۹۱تا ۱۳۹۵) از بابت مالیات بیلبوردهای تبلیغاتی، به ترتیب ۷۰، ۱۰۰، ۱۱۰، ۱۳۰، و ۱۴۴ میلیون افغانی که مجموع آن ۵۵۴ میلیون افغانی می شود، درآمد داشته است.

وی خاطر نشان کرد که شاروالی، توانسته است ۴۷۴ میلیون افغانی را جمع آوری کند و حدود ۸۰ میلیون آن را که ۵/۱۴ درصد مجموع عاید شاروالی از این بابت می شود، نتوانسته است به دست آورد.

رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل افزود که از مجموع ۱۴۴ میلیون افغانی درآمد سال ۱۳۹۵، مبلغ ۱۰۶ میلیون به دست آمده؛ اما ۳۸ میلیون افغانى دیگر که مربوط به ده  شرکت می شود باقی مانده و جمع آوری نشده است.

به گفته وی، از این تعداد شرکت قراردادی تبلیغاتی، تنها چهار شرکت متعهد شده اند که بدهکاری خود را به صورت قسط تا آخر امسال به حساب شاروالی واریز کنند و متباقی ٦ شرکت دیگر که از افراد زورگو و بلند پایه است، حاضر به پرداخت بدهکارى خود نشده اند.

شاروالی کابل از نامبردن اشخاصى که در این زورگویی شامل اند ابا ورزید.

غلام رسول قرلق رئیس شرکت تبلیغاتی هندوکش به پژواک گفت: "رکود اقتصادی کشور باعث شد که حدود هشت میلیون و ۶۰۰ هزار افغانی به شاروالی مقروض شویم؛ اما توانستیم چهار میلیون و ۴۰۰ هزار را بپردازیم و متباقی را هم در سال جاری خواهیم پرداخت."

وی افزود: "در چند ماه اخیر، پنج بیلبورد ما تخریب شد؛ اما شاروالی می گوید که طبق قانون، اگر بیلبورد نصب باشد و یا نباشد، مالیات می گیرد و این مسئله به ضرر شرکت های تبلیغاتی است."

قرلق در عین حال گفت که در مقرره شاروالی، میزان پرداخت محصول بیلبوردهای تبلیغاتی در کابل و مناطق دوردست، عادلانه نیست و باید در شماری از ماده های این مقرره تجدید نظر شود.

اما رئیس خدمات فرهنگی شاروالی، در مورد اين نگرانى شرکت های تبلیغاتی گفت که قانون محصول خدمات شهری، نواقص و مشکلات خودش را دارد و باید در آن تعدیل صورت گیرد.

 رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل، با اشاره به بخش دیگر قروض شرکت ها به این اداره گفت که  یکی از شرکت ها به نام "مشعل" که مربوط به الماس زاهد نماینده ولسی جرگه است، حاضر نیست بیش از ۴۲ میلیون بدهی خود را که مربوط به سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ می شود، بپردازد.

راحله کوهستانی افزود: "اصل بدهی این شرکت ۳۹ میلیون افغانی است؛ اما به دلیل تاخیر در پرداخت بدهی، جریمه سالانه بر آن افزوده شده است و ما از نهادهای مربوطه به ویژه څارنوالی، می خواهیم به ما در حصول این قرض کمک کنند."

اين مقام شاروالی کابل گفت که این شرکت، از سوی الماس زاهد به شخص دیگری فروخته شده است و مالک تازۀ آن می گوید که قروض گذشتۀ شرکت به او مربوط نمی شود و مسولان قبلی باید پاسخگو باشند.

خانم کوهستانی تصریح کرد شخصی که ضمانت این شرکت را کرده بود نیز غایب است و قابل دسترس نیست؛ اما بخاطر روشن شدن موضوع، پژواک با وجود تلاش زیاد موفق نشد نظر الماس زاهد را در این زمینه داشته باشد.

بر پایه معلومات رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل، در مجموع ۱۱۳۰ بیلبورد در سطح شهر نصب شده است که ۷۳۹ بیلبورد مربوط شاروالی است که به شرکت های تبلیغاتی سپرده شده است و شاروالی از آن ها محصول می گیرد.

کوهستانی گفت که در حال حاضر، از هر متر مربع بیلبورد، در ساحه درجه اول پنج هزار افغانی و در ساحات درجه دوم و سوم، به ترتیب چهار و سه هزار افغانی مالیات دریافت می شود.

اما به گفته رئیس فرهنگی شاروالی کابل، درحال حاضر حدود ۳۹۱ بیلبورد خارج از کنترول شاروالی است و استفاده کنندگان آن، مالیات نمی پردازند.

راحله کوهستانی گفت که از این تعداد؛ ١٣١ بيلبورد "۴۵ بیلبورد مربوط وزارت دفاع، ۱۸ بیلبورد بنیاد مارشال قسیم فهیم، ۱۰ بیلبورد مربوط به بنیاد احمدشاه مسعود و ٥٨ بيلبورد مربوط به وزارت صحت عامه، محیط زیست، هلال احمر و اطفائیه" می شود.

وى افزودکه شاروالى کابل، تاکنون چند مرتبه کتباً ادارات فوق را درجريان گذاشته واز آنها خواسته تا هرچه زودتر بدهکارى هاى خود را پرداخت کنند؛ اما متاسفانه تاکنون هيچ يک ازاين ادارات پاسخ مثبت ارايه نکرده اند.

اما جنرال دولت وزيرى سخنگوى وزارت دفاع ملى، به پژواک تاييد کرد که ٤٥ بيلبورد درنقاط مختلف شهرکابل، مربوط وزارت دفاع ملى مى باشد؛ اما وى گفت که تمامى اين بيلبوردها مربوط وزارت دفاع و درساحات مربوطۀ اين وزارت نصب مى باشد.

 وزيرى با بيان اينکه وزارت دفاع ملى، هيچ گونه مکلفيت پرداخت ماليه سالانه از درک اين بيلبوردها به شاروالى کابل ندارد، افزود که اين وزارت مکتوبى هم دراين مورد عنوانى رياست جمهورى ارسال نموده واز مقام رياست جمهورى خواسته شده تا وزارت دفاع ملى را ازپرداخت هرگونه ماليه درخصوص نصب اين بيلبوردها معاف نمايد، که تاکنون پاسخ اين مکتوب دريافت نشده است.

رئیس خدمات فرهنگی شاروالی کابل، درادامه صحبت هايش گفت که اين اداره همچنان کمپاين جمع آورى ٢٦٠ بيلبورد که خارج از کنترول شاروالى بوده و مربوط افراد زورمند مى باشد را، به دليل اينکه ماليات سالانه را پرداخت نمى کردند، از يکماه به اينسو آغاز کرده که تاکنون توانسته ٦٠ بيلبورد را از نقاط مختلف شهرکابل جمع آورى نمايد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement