خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تروريستان با هدف قراردادن مساجد در تلاش اند تا به تنش‌های قومی دامن بزنند"

"تروريستان با هدف قراردادن مساجد در تلاش اند تا به تنش‌های قومی دامن بزنند"

Jun 16, 2017 - 11:41

کابل (پژواک، ٢٦ جوزا ٩٦): رييس جمهور اشرف غنی، رييس اجراييه و رهبران سياسى، حمله بر مسجد الزهرا واقع دشت برچى شهر کابل را، شديداً نکوهش کردند.

دو تن از مهاجمان انتحارى، شب گذشته بر مسجد الزهرا واقع دشت برچى حوزه ششم امنيتى کابل، حين اداى نماز تراويح و مراسم ليلة القدر حمله نمودند، که بنا بر معلومات منابع امنيتى در حمله چهار تن کشته و حدود ٨ نفر جراحت برداشته اند.

رييس جمهور اشرف غنى، اين حمله را شديداً تقبيح کرده و طى يک تماس، با فاميلهاى قربانيان اين حادثه غمشريکى نموده است.

در يک اعلاميه که از ارگ منتشر شده آمده است، تروريستان به سلسلۀ جنایات ضد دینی و بشری، شب گذشته نمازگزاران وعبادت ‌کنندگان را در مسجد الزهرا هدف حملۀ تروریستی قرار دادند، که از اثر آن شماری از هموطنان عابد ما قربانى شدند.

منبع گفته است که اين جنايت‌كاران، از اول ماه مبارک رمضان تا كنون بار بار دست به جنايت‌های خونين زده و فاجعه بشری خلق كرده‌اند.

رييس جمهور افزوده است که تروريستان با هدف قراردادن مساجد و گردهمای‌های سياسی، در تلاش اند تا در كنار جنايت، به تنش‌های قومی و سياسی نيز دامن بزنند. اين رفتارها نشان می‌دهد كه تروريزم؛ مرز، قوم، مذهب، زبان و سمت نمی‌شناسد، بلكه با هدف قراردادن اماکن مقدس و مردم عام، در صدد ایجاد فضای رعب و وحشت‌اند.

تروریستان باید بدانند که مردم افغانستان همواره به‌حيث ملت متحد و یک‌پارچه در كنارهم قرار دارند و این‌چنین اعمال خصمانه که خلاف همه موازین دینی و ارزشی می‌باشد، نمی‌تواند به‌هیچ عنوان به وحدت اقوام باهم برادر، روندهای سياسی و مذهبی ملت افغانستان آسیب وارد كند.

رئیس‌جمهورمحمداشرف غنی، طی تماس‌های تيلیفونی جداگانه با استاد محمدسرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور، استاد محمدمحقق معاون دوم ریاست اجرائیه و استاد محمدکریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، بابت رویداد تروریستی شب گذشته ابراز همدردی نمود.

موصوف به جنرال مرادعلی مراد معین ارشد امور امنیتی و محمدمعصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی کشور دستور داده‌است تا تدابیر لازم امنیتی را جهت خاک‌سپاری شهدا و مراسم فاتحه روی‌دست گیرند و هم‌چنان در تأمین امنیت بیشتر اماکن عبادی، تدابیر جدی اتخاذ کنند.

داکتر عبدالله عبدالله رييس اجراييه کشور نيز اين حمله را نکوهش نموده، آن را ضد بشريت و اسلاميت خوانده است.

حامد کرزى رييس جمهور پيشين افغانستان نيز اين حمله را تقبيح نموده و گفته است که در حمله، متنفذ و بزرگ قوم و يكى از دوستان ديرينه اش حاجى رمضان حسين زاده نيز قربانى شده است.

موصوف حمله تروريستى بر مسجد الزهرا در کابل را به شديدترين الفاظ تقبيح نموده و اين عمل نابخشودنى را كار دشمنان صلح و آرامش افغانستان خوانده است.

کرزى افزوده است که اين حمله، مانند ساير حملات تروريستى در كشور، از سوى بيگانگان طرحريزى گرديده که بصورت آشكار براى  رسيدن به اهداف شوم شان دست به همچو اعمال زشت ميزنند. وى گفته است: "بناءً زمان آن فرارسيده تا ما مردم این سرزمین باستان، به عمق اين دسائس پى ببريم و همه با هم در اتحاد واتفاق و قويتر از گذشته، در مقابل آن ايستادگى كنيم."

حزب اسلامى به رهبرى گلبدين حکمتيار نيز اين حمله را تقبيح نموده و با فاميل هاى قربانيان اين رويداد غمشريکى نموده است.

در يک اعلاميه که از طرف اين حزب منتشر شده، آمده است که آنان براى صلح و آرامش تلاش ميکنند و نميخواهند که کشور بار ديگر به عرصه جنگ هاى داخلى و خارجى مبدل شود.

عطا محمد نمور والى و بلخ و يکى از رهبران جمعيت اسلامى گفته است که حمله به مسلمانان در‌داخل مسجد و‌در جریان عبادت، در هیچ آیینی جا ندارد و قبیح ترین جنایتی است که عوامل آن، هنوز دشمن خوانده نمیشود.

موصوف افزوده است: "در حالیکه رویداد خونین حمله به مسجد الزهرا را به شدت نکوهش میکنم، برای شهدا بهشت برین، به بازماندگان شان صبر و استقامت و به مجروحان شفای عاجل تمنا دارم."

حزب جنبش ملى افغانستان نيز در يک اعلاميه؛ اين حمله را نکوهش نموده و گفته است: "تروريست ها بدانند كه كشتن هزاره ها به معنى كشتن اوزبيكها و تركمنهاست، كشتن پشتونها و تاجيكهاست، كشتن هر هموطن ما به معنى كشتن هر يك است، جنايت شما را هيچكدام مان نمى بخشيم."

منبع افزوده است که شما با كشتارهاى تان بجز شرارت پيشه گى و درنده خويى خود، چيز ديگرى را ثابت كرده نميتوانيد، شما از دين و مذهب فرسنگها فاصله داريد، شما از جوهرى به نام انسانيت و نعمتى به اسم صله رحم و عطوفت بى خبر استيد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement