خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۶.۵میلیون کودک در معرض خطر در کشور وجود دارد

۶.۵میلیون کودک در معرض خطر در کشور وجود دارد

Jun 18, 2017 - 14:40

کابل (پژواک، ۲۸جوزا۹۶): وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید که حدود شش و نیم میلیون کودک در معرض خطر در کشور وجود دارد و دولت، باید با جدیت به این مسئله رسیدگی کند.

عبدالرازق سالار رئیس عمومی تنظیم و تامینات اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی، امروز در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت "روز ملی حمایت از اطفال آسیب پذیر، یتیم و بی سرپرست" در کابل برگزار شده بود، در این زمینه صحبت کرد.

به گفته وی، شمار کودکان در معرض خطر در کشور از جمله کودکان یتیم، بی سرپرست، معلول، معتاد به موادمخدر و کودکانی که مصروف کارهای شاقه و یا مورد خشونت قرار می گیرند، به حدود ۶.۵ میلیون تن می رسد.

سالار افزود که براساس ارزیابی های وزارت کار و امور اجتماعی، در حال حاضر یک  میلیون و ۹۰۰ هزار کودک خیابانی در کشور وجود دارند که از آن جمله ۱.۲ میلیون تن مصروف کارهای شاقه هستند.

این مقام مسوول وزارت کار و امور اجتماعی گفت: "با وصف اینکه یک رقم زیاد از کودکان در معرض خطر هستند؛ اما حکومت نتوانسته حتا یک افغانی را در بودجه ملی برای این کودکان و قشر آسیب پذیر در نظر بگیرد؛ اما در این اواخر رئیس جمهور بخاطر رسیدگی به این مسئله وعده داده است."

 وی افزود: "رئیس جمهور تعهد کرده است که یک صندوق اعانه برای اطفال آسیب پذیر را ایجاد می کند؛ طرح آن از سوی وزارت تکمیل و به کابینه فرستاده شده و ما می خواهیم تا هر چه زودتر طرح این صندوق نهایی شود."

با وجود این، عبدالرازق سالار خاطر نشان کرد که وزارت کار و امور اجتماعی، در همکاری با برخی نهادهای داخلی و خارجی، بیش از ۲۰ هزار کودک آسیب پذیر را تحت پوشش قرار داده و زمینۀ رفتن آنها را به مکتب و یافتن کار مناسب فراهم کرده است.

مجمل حسن، رئیس مؤسسه" Islamic Relief" که در این نشست شرکت کرده بود گفت که وضعیت اطفال آسیب پذیر در افغانستان نگران کننده است و دولت افغانستان، باید بیشتر به وضعیت کودکان توجه داشته باشد.

وی افزود: "در حال حاضر در افغانستان، استراتژی حمایت از کودکان وجود ندارد و نیاز است تا حکومت افغانستان، استراتیژی مشخصی را در این زمینه روی دست بگیرد."

حسن افزود که مؤسسه مذکور، توانسته است ۳۴۰۰ کودک بی سرپرست و یتیم را که در روی جاده دست فروشی می کنند در کابل، مزار شریف، هرات و جلال آباد تحت پوشش قرار دهد و برای آنان زمینۀ رفتن به مکتب را مساعد بسازد و ماهوار برای آنان حدود شش هزار افغانی پرداخت کند.

محمد ۱۳ ساله که در سطح شهرخریطه های پلاستیکی می فروشد، به پژواک گفت که پدرش مریض است و مادرش در خانۀ همسایه های شان کار می کند.

محمد افزود که او نیز مجبور است برای تامین هزینه های خانواده شش نفری شان، روزانه کار کند.

وی گفت: "یک سال قبل مکتب می رفتم؛ اما بخاطر اینکه اقتصاد ما خوب نبود، مجبور شدم مکتب را ترک کنم."

محمد افزود که از حکومت می خواهد تا به کودکانی که سرپرست ندارند و یا هم مشکل اقتصادی دارند، زمینۀ تحصیل را مساعد بسازد تا با دیدن دیگر بچه هایی که به مکتب می روند، دل سرد و مایوس نشوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement