خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ويس الدين :عيدبراى ما غريبا معناندارد

ويس الدين :عيدبراى ما غريبا معناندارد

Jun 25, 2017 - 10:38

کندز(پژواک،٤سرطان ٩٦)):ويس الدين ۱۵ساله باشنده ولايت کندز که پدرش را در جنگهاى هلمند از دست داده است مى گويدکه زنده گی را با دشوارى ها ومشکلات زياد سپرى مى کند و درچنين وضعيت ايام عيد براىش بى معنى است.

اين نوجوان که در شهر کندز کراچى رانى مى کند و  دوسال قبل پدرش را درمنطقه  باباجی شهر لشگرگاه ولايت هلمند در جنگ با مخالفان مسلح از دست داده است مى گويد: ((از دست دادن پدر برايم بسيار درد آور بود و پس از مرگ پدرم زندگى مشقت بارى را سپرى مى کنيم . ))

وى با مادر،دو برادر و دو خواهر در ناحيه اول شهر کندز دريک خانه کهنه کرايى زندگى مى کند از حکومت و تاجران کشور خواستار کمک است.

موصوف گفت: ((عيد است برادران ودو وخواهرانم  تقاضاي لباس دارند اما ازاينکه لقمه نانى را با مشکلات زياد پيدا مى کنم خريدن لباس و ميوه براى عيد برايم فاميلم ناممکن است و به همين خاطر عيد براى ما غريبا بى معنااست.))

وى می گويد: ((برادران و خواهرانم که بيرون ميروند طفل های همسايه را مى بيند وتقاضا دارند که برای ما در عيد لباس بيگر اما مه با يک کراچی دو تيره به مشکل نان وکرايه خانه را دريافت مى کنم توان ندارم که برای شان لباس بگيرم اگر پدرم زنده مى بود حالی مه درس ميخواندم اما خدا از ما گرفتش. ))

شفيقه مادر ويس الدين درحاليکه اشک مجال صحبت کردن برايش نميداد گفت: ((همين که خبر شدم شوهرم شهيد شده سرم چرخ خورد و برای چند ساعت بی هوش بودم ،لحظه بسيار مشکل بود برايم  و پس از مرگ شوهرم زندگى براى ما خيلى دشوارشده و دروضعيت بد قرار داريم .))

موصوف مى گويدکه پسرش(ويس الدين ١٥ساله) در شهرکندز کراچى رانى مى کند و روزانه تا ١٠٠ افغانى پيدا مى کند که از اين پول تنها ميتواند لقمه نانى تهيه نمايد و در عيد براى اطفل ديگرش چيزى نخريده است و از دولت تقاضا دارد که با آنها کمک نمايد.

اين خانم می گويد، از روزى که شوهرش کشته شده دولت هيچ توجه برای شان نکرده وتا هنوز هيچ کسی هم با آنها کمک نکرده است.

عتيق پسر ديگر اين فاميل که ۸سال عمر دارد از نبود پدر سخت متاثر است وهميشه ياد پدر خود را مى کند وى مى گويد: ((برای مادرم گفتم برای ما لباس بيگی  برايم گفت مه شكم شماره سيركده نميتانم كالاره چطورپيداكنم باز ما هم ديگر ياد نکرديم . ))

وزارت کار و امور اجتماعى گفته است که به اساس سروى سال ١٣٩٣حدود دو عشاريه هفت (٢،٧)ميليون طفل در افغانستان مصروف کار اند که از آن جمله ١،٢ ميليون آن را اطفالى تشکيل ميدهند که به کارشاقه استخدام شده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement