خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گسترش ناامنی ها در فارياب فعاليت زنان اين ولايت را به چالش کشانده است

گسترش ناامنی ها در فارياب فعاليت زنان اين ولايت را به چالش کشانده است

Jul 02, 2017 - 11:45

ميمنه (پژواک،١١سرطان ٩٦): شمارى از زنان فاريابى مى گويند با آنکه در ١٥سال اخير؛ در بخش هاى سياسى، اجتماعى، تعليمى و تحصيلى و فرهنگى دستاوردهاى چشمگير داشته اند؛ اما ناامنى، باورهای ناپسند و تبعيض، از چالش هاى عمده در برابر فعاليت زنان اين ولايت می باشد.

اصيله گهريک  که مسووليت مديريت جريده دولتی فارياب را برعهده دارد، به پژواک گفت که زنان فاريابى نسبت به دوره سياه طالبان، دستاورد های قابل ملاحظه اى  دارند که نمى توان از آن انکار کرد.

وى افزود: "ده ها زن و دختر در ادارات دولتی، موسسات تعليمی و تحصيلی و نهادهای مدنی و فرهنگی فارياب با مدارک تحصيلی ليسانس و ماستر کار می کنند، در بخش صنايع دستی حضور شان محسوس است و مسئله جندر تا حدی دراين ولايت رعايت گرديده؛ اما وخامت اوضاع امنيتی خطرات جدی را فرا راه فعاليت زنان فاريابى به وجود آورده است."

خانم گهريک گفت زنان و دخترانی هستندکه با قبول مشکلات زياد تحصيل کرده اند؛ اما  خانه نشين هستند به دليل افزايش نا امنی و سنت های نا پسند جامعه، نتوانسته اند در ادارت کار کنند؛ مصوونيت جانی ندارند، مکاتب در ولسوالی ها به روی دختران نيز بسته می باشد.

 زرمينه زارع يکتن ازفعالان مدنى دربلخ نيز دراين مورد اظهارنگرانى کرد.

وى درصحبت با پژواک گفت که زنان  افغان به حق مسلم شان دست نيافته اند، به شکل سمبوليک در ادارات دولتی کار مى کنند و در هر پستی که اقدام مى کنند تيکه داران چوکی، تجربۀ کارى را بهانه گرفته و جلو استخدام زنان در ادارات را مى گيرند.

خانم زارع، نبود امنیت و برخورد منفی برخی از عالمان دين  را از چالشهای عمده در برابر زنان فاريابى عنوان کرد و افزود که به دليل نا امنی در ولسوالی ها زنان نمى توانند در ادارات دولتی کار کنند  و دختران به مکتب بروند.

اين فعال مدنى، از دولت خواست که برای رفع چالشها در برابر زنان توجه جدی داشته باشد.

مقامات محلى  فارياب نيز برچنين مشکلات دربرابر فعاليت هاى زنان مهرتاييد ميگذارند.

شريفه عظيمی رييس امور زنان فارياب گفت که وخامت اوضاع امنيتی، تعصبات جنسيتی، برخورد های افراط گرايانه و عدم اعتماد خانواده ها  در برابر کارکردن زنان دردفاتر يکجا با مردان، از چالش عمده فرا راه فعاليت زنان می باشد.

 خانم عظيمی گفت: "به جز درچهار ولسوالی اندخوی، قرمقول، قورغان و خانچارباغ، در ١١ ولسوالی ديگر فارياب، مکاتب به روی دختران نيمه فعال است، معلم اناث وجود ندارد، در ادارات زنان کار نمی کنند، بی اعتمادی زنان و خانواده ها بالای دفاتر افزايش یافته، فرصت های کاری که مشخصاً برای زنان باشد وجود ندارد، زنان گاهی مورد آزار و اذيت نيز  قرار می گيرند."

اما وى افزود که با وجود چالش و مشکلات ياد شده، زنان فاريابى در عرصه های مختلف حضور گسترده دارند، ١١ فيصد از تشکيلات اداری دولتی، ٣٥ فيصد اعضای معارف، ٢٧ فيصد استادان پوهنتون، ٤٥ درصد از محلصين پوهنتون و شاگردان مکاتب را زنان و دختران تشکيل ميدهند.

 افزون برآن، اين مقام محلى فارياب گفت که درشوراى ملى، شورای ولايتی و نهاد های حقوقى، فرهنگی ومدنى نمايندگان زنان حضور دارند و رياست هاى  امور زنان و کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین فارياب نيز توسط زنان رهبرى مى شود.

رييس امور زنان فارياب گفت: "زنان حقوق اسلامی می خواهند، دين مبين اسلام اجازه داده است که زن با رعايت احکام خداوند به تعليم و تحصيل بپردازند، با حفظ حجاب در جامعه کار کنند، از ميراث بهره مند شوند؛ اما برخلاف برضد حضور زنان در جامعه تبليغ صورت می گيرد؛ آنانرا ناقص العقل و شيطان خطاب می کنند، از حق ميراث محروم مى سازند."

وى همچنان افزود که زنان نيز بدون در نظرداشت شرايط امنيتی، اجتماعی و اقتصادی از مردان شان مطالبات فرا قانونی دارند، باتقليد از فرهنگ بيگانه آزادی مى خواهند، زيور و لباس مفشن مى طلبند که اين نيز يک چالش به شمار ميرود.

وى تاکيد کرد که دولت نتوانسته خواستهای اسلامی زنان را فراهم سازد؛ در صورتيکه قانون اسلامی تطبيق گردد، هيچ مشکلی در جامعه باقی نمی ماند.

گيتا سعيد مشاور امور جندر مقام ولايت فارياب، نگرانی زنان در رابطه به افزايش نا امنى را تاييد کرد و گفت که مشارکت زنان فاريابى در ادارات دولتی، نسبت به اکثر ولايات پُر رنگ است، در سطح معارف و پوهنتون نزديک به ٥٠ فيصد سهم دارند، اکثر دختران به راحتی مصروف تحصيل هستند.

گيتا پذيرفت که شمار اندک دختران بنابر حاکم بودن سنت های کهنه جامعه و عدم آگاهی خانواده های شان، از مزايای علم  در خانه ها باز مانده اند، که به مرور زمان اين مشکل نيز حل خواهد شد.

ازسويى هم احمد جاويد بيدار سخنگوی والی فارياب، حضور زنان را در عرصه های مختلف سياسی، اجتماعی، فرهنگی چشمگير خواند.

بيدار گفت که زنان در فارياب در پُست های کليدی کار می کنند، حدود ٤٥ فيصد از محصلين و متعليمن را قشر اناث تشکيل می دهند، اداره محلی در قسمت استخدام زنان در بست های کمبود نسبت به مردان تبعيض مثبت دارند، حق اولويت را به زنان می دهند.

وی علاوه کرد که پروسه رقابت آزاد به هر فرد جامعه، بدون تبعيض حق ميدهد در پُست های مورد نظر خود که توانايی اجرای کار را داشته باشد، شرکت کند و در صورت گرفتن نمره معياری استخدام شود.

موصوف نيز تاييد کرد که بحث امنيت، يکی از چالشهای اساسی در برابر فعاليت زنان می باشد.

سخنگوی والى فارياب خاطرنشان ساخت که به دليل گسترش نفوذ مخالفان مسلح و ناامنی ها، کارمند و معلمان اناث نمى توانند در ولسوالی ها سفر نمايند و اين مسئله چالش عمده در برابر فعاليت زنان و رشد استعداد و ظرفيت های آنان در فارياب می باشد و تلاش مى شود تا اين مشکل نيز حل گردد.

عالمان دين نيزمطابق احکام شرعى بر تعليم و کار زنان تاکيد مى ورزند.

مولوی گل احمد لطفی معاون ریاست حج و اوقاف فاریاب، به پژواک گفت که  اسلام قطعاً مخالف تعلیم و کار زنان در جامعه نمی باشد؛ بلکه به زنان جایگاه و حقوق زیاد را قائل گردیده است.

لطفى افزود که دين اسلام به مرد و زن، فرا گرفتن علم را حکم نموده است، به زنان اجازه داده است با رعایت احکام اسلام در اجتماع کار کنند.

وی افزود که پیامبر بزرگ اسلام به زنان احترام زیاد قایل بوده است؛ چنانچه با همسر شان سفر می کردند و حضرت خديجه (رض) تجارت می نمودند.

 منبع افزود که از دين اسلام، آنچنان که کار و تجارت زنان يک عمل پسنديده؛ علم آموزی و تعلیم زنان نه تنها امری پسندیده است، بلکه از واجبات این دین به شمار می‌رود و آیات و روایات زیادی بر آن دلالت دارند. از جمله اینکه رسول گرامی اسلام فرموده‌اند که فراگیری دانش، بر هر مسلمانی واجب است. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement