خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"شب شعر دمبوره" در مرکز ولايت باميان برگزار شد

"شب شعر دمبوره" در مرکز ولايت باميان برگزار شد

Jul 07, 2017 - 15:06

بامیان (پژواک، ١٦ سرطان ٩٦): در مراسم "شب شعر دمبوره" در ولايت بامیان، بیش از ٢٠ شاعر، اشعاری را در مورد دمبوره دکلمه نموده و از خاطرات هنرمندان موسیقی اصیل افغانی، یادآوری کردند.

در این مراسم که تحت نام "شب شعر دمبوره" از سوی مقام ولایت، شب گذشته در بامیان تدویر یافته بود، بیش از ٢٠ شاعر اشعار شان را که اکثراً در مورد دمبوره سروده شده بود، به خوانش گرفتند.

سید انور آزاد و عبدالوهاب ناصر یکاولنگی، از جمله هنرمندانی بودند که با نواختن دمبوره به زینت محفل افزودند.

صفدر توکلی از هنرمندان پُرآوازه بامیان که بیش از ٥٠ سال، سابقه در نواختن دمبوره دارد، از خاطرات دمبوره نوازی یادآوری کرده گفت که چندین بار دمبوره اش توسط پدر و بستگانش شکستانده شد؛ اما نسبت علاقه اى که به نواختن آن داشت، هیچگاه از نواختن آن دست نکشیده است.

وی افزود: «شانزده ساله بودم که به نواختن دمبوره آغاز کردم و در ابتدا در چندین مجلس و محفل در ولسوالی یکاولنگ مورد لعنت برخی ملاها قرار گرفتم و جالبتر از آن، اینکه کسی که مرا مورد لعنت قرار می داد و در انظار عمومی مرا بی دین و مفسد می خواند؛ اما در خانه اش نوار دمبوره را با علاقه مندی خاص گوش می داد.»

محمد سرور جوادی مشاور معاون دوم ریاست جمهوری، در این مراسم؛ دمبوره را جزئى از فرهنگ مردم مناطق مرکزی خواند و اشاراتی به سابقۀ علمی و تاریخی این آلۀ موسیقی داشت.

وی گفت: «نواختن دمبوره، غنا و مطرب نیست که حرام باشد و اکثراً محتوای دمبوره، آهنگ و تُن غمگین دارد.»

به گفته او، غنا بودن و یا مطرب بودن دمبوره محسوس نیست؛ از این جهت کسانی که دمبوره را حرام می دانند آگاهی در مورد دمبوره ندارند.

قرار است جشنواره دمبوره، امروز جمعه و روز شنبه در بامیان برگزار گردد.

این در حالی است که عده يى از عالمان دین، با این جشنواره مخالفت نموده و آن را حرام دانسته اند و با مراجعه به مقام ولایت پیشنهاد نموده اند که تجلیل از جشنواره دمبوره با رقص وپایکوبی نباشد، زنان با مردها یکجا نباشند و همچنان این مراسم از طرف روز گرفته شود.

اما طاهر زهیر والی بامیان، در جواب به علما گفته است که همه موارد، جزء برنامه نیست و اداره محلی برای غنامندی فرهنگی و رشد صنعت توریزم، از جشنوارۀ دمبوره حمایت کرده است.

با این حال که تا هنوز جشنواره برگزار نشده، عده زیادی از شهروندان کشور، برای اشتراک در این جشنواره وارد بامیان شده اند.

در عین حال، ده ها تن از شعرا، نویسندگان، خبرنگاران و فعالین مدنی ولایت غور، برای اشتراک در این جشنواره، شب جمعه به بامیان رسیدند.

محمد حسن حکیمی یکتن از فعالین مدنی ولایت غور که غرض شرکت در این جشنواره به بامیان آمده است، به آژانس خبری پژواک گفت که بیش از یکصد تن از فرهنگیان ولایت غور، علاقه مند به بازدید از مکان های تاریخی و اشتراک در جشنواره دمبوره می باشند، که تعدادی از آنها رسیده و تعدادی هم در مسیر راه می باشند.

از ولایات کابل، غزنی، میدان وردک، دایکندی، سمنگان و سرپل نیز تعدادی از شهروندان، خود را به بامیان رسانده اند تا در این جشنواره شرکت کنند. آمادگی ها هم از طرف اداره محلی با نصب بلبوردهای تبلیغاتی، تزئین مکان برگزاری فیستيوال دمبوره و تلاش برای تامین امنیت این جشنواره ادامه دارد.

عبدالرحمن احمدی سخنگوی ولایت بامیان، به پژواک گفت همه عالمان دین مخالف برگزاری جشنوارۀ دمبوره نیستند و فقط یکی دو ملا، نظر شان را در مورد حرام بودن این برنانه داده اند، که نظر شان محترم است.

وی افزود که برگزاری چنین برنامه ها کمک می کند تا سیاحین بیشتر، از این ولایت دیدن نموده و بامیان از زاویه های فرهنگی و استعدادهايی که دارد، بیشتر به جهان معرفی گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement