خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنج تفاهمنامۀ همکاری مشترک صحى با ايران امضا شد

پنج تفاهمنامۀ همکاری مشترک صحى با ايران امضا شد

Jul 19, 2017 - 19:02

کابل (پژواک،۲۸سرطان۹۶): وزارت صحت کشور ميگويد که با امضاى پنج تفاهمنامه همکاری مشترک در حوزۀ  صحت میان افغانستان و ایران، ميزان عرضۀ خدماتى صحى در کشور بهبود مى يابد.

این تفاهمنامه ها امروز(چهارشنبه) میان دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه و دوکتور سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در کابل امضا شد.

وزیر صحت عامه کشور؛ حین امضای این تفاهمنامه ها گفت که با تطبیق این تفاهمنامه ها ظرفیت های سکتور صحت افغانستان در بخش های معالجه، کنترول امراض ساری، دانش طبابت، بلند بردن سطح کیفیت دوا بلند رفته و عرضۀ خدمات صحی بهبود خواهد یافت.

داکترفيروز، بلند بردن سطح دانشجویان افغان در عرصه طبابت  را یک نیاز جدی برای سکتور صحت کشور خوانده، افزود: "کشور ایران هم از لحاظ اقتصاد و هم از لحاظ کیفیت تدریس؛ بهترین گزینه برای افغانستان می باشد و ما مصمم هستیم با فرستادن دانشجویان افغان به این کشور، سطح طبابت را در افغانستان بلند ببریم."

موصوف گفت که در حال حاضر، سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دالر را از کشور های بیرونی دوا وارد کشور می کند که این خود یک چالش اقتصادی برای افغانستان می باشد.

داکترفیروز افزود: "ما تلاش داریم که زمنيه تولید ادویه جات را در داخل کشور برای تاجران داخلی و خارجی فراهم سازیم تا آنها در داخل کشور در تولید دوا سرمایه گذاری نمایند."

وی همچنان علاوه کرد که ایران در عرصه گردشگری سلامت، تحقیقات و انتقال خون، دست بلند دارد که با امضای این تفاهمنامه ها ایران در این راستا با افغانستان همکاری خواهد کرد.

در همین حال دوکتور سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ایران، از امضای این تفاهمنامه ها در بخش بهبود صحت، آموزش، گردشگری سلامت و صنایع دوایی میان هر دو کشور ایران و افغانستان ابراز خرسندی نمود.

وی گفت: "امید وار هستیم که این تفاهمنامه ها در حوزه آموزش نیروهای انسانی، گردشگری سلامت، صنایع دوایی، بیماری های واگیر، پژوهشگری و تحقیقات برای افغانستان ممد واقع گردد."

وی تعهد سپرد که ایران آماده است تا سالانه برای حدود ۵۰ دانشجوی افغان، زمینه آموزش کوتاه مدت و درازمدت را فراهم نماید.

از سوی دیگر؛ در تفاهمنامه مذکور هر دو جانب تعهد نموده اند تا در راستای مدیریت امراض ساری، برگزاری كارگاه هاى آموزشى مشترك در رابطه به نظام مراقبت از امراض در ساحات مرزی، ایجاد یک سیستم مراقبت صحی فعال در هردو سوی مرزهای مشترک، برگزارى دوره هاى آموزشى كوتاه مدت مرتبط با نظام سلامت در هر يك از دو كشور بر اساس شرايط مورد توافق طرف ها، حمایت کشور ایران از برنامه تغذیه عمومی وزارت صحت عامه افغانستان، اعلام آمادگی دو طرف جهت تقویت سیستم مراقبت سلامت مهاجرین و اقدامات وقایوی و مراقبت امراض مورد هدف، اعلام آمادگی دو طرف جهت تبادل مستمر اطلاعات در مورد امراض ساری، همدیگر را همکاری نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement